| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Remont łazienki. Przepis na pomarańczową aranżację łazienki
Duża, energetyzująca łazienka

Remont łazienki. Przepis na pomarańczową aranżację łazienki

Łazienka, która powstała z połączenia dwóch odrębnych pomieszczeń. Połączenie okazało się być świetnym pomysłem - efektem jest duży i jasny pokój kąpielowy.

Jak wyrównać ściany w łazience?

W remontowanych łazienkach ściany są czasami bardzo krzywe. Trzeba je więc doprowadzić do takiego stanu, by ściany były pionowe, żeby nie było na nich żadnych nierówności, a kąty między płaszczyznami - proste.

Najpierw należy usunąć starą okładzinę z płytek lub inne materiały wykończeniowe (tapety, boazerie, farbę olejną itp.). Przed wyrównywaniem trzeba ustalić za pomocą pionu i poziomicy linie wyznaczające pion i poziom skorygowanej płaszczyzny ściany. Sznurem traserskim lub ołówkiem wytycza się linie, do których będzie się wyrównywać płaszczyznę.

Metody wyrównania są dwie – naniesienie zaprawy podkładowej (lub tynku cementowego) albo ułożenie suchego tynku. Zaprawę, po rozrobieniu wodą, nakłada się na zagruntowane dzień wcześniej podłoże. Długą stalową łatą zbiera się nadmiar masy i wyrównuje powierzchnię.

Jeśli zależy nam na czasie, możemy się zdecydować na tak zwany suchy tynk z wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych typu H2, płyt cementowo-włóknowych lub gipsowo-włóknowych. Można je przyklejać do ścian odpowiednio dobranymi zaprawami albo – gdy nierówności są bardzo duże – przykręcać do stalowego rusztu wcześniej przymocowanego do istniejącej murowanej ściany. Zwykle na drugi dzień powierzchnię można wykańczać płytkami lub farbą. Zaprawa lub tynk muszą wiązać kilka dni.

Autor: Marcin Czechowicz

Nowa wanna

Dla niektórych w łazience, nawet niedużej, nie może zabraknąć wanny. Często wymieniając starą żeliwna wannę, wybieramy nową akrylową. Wanny z akrylu są lekkie, mogą mieć wyprofilowane wnętrze, ich powierzchnia jest gładka i ciepła w dotyku. Są także odporne na korozję i przebarwienia, a ewentualne zarysowania i uszkodzenia powstające podczas eksploatacji są mało widoczne i można je łatwo usunąć pastą polerską. Jeśli odpowiadały nam kształt i wielkość starej wanny, możemy wymienić ją na nową – bez trudu znajdziemy model o identycznych wymiarach. Jeżeli nie, możemy wybrać coś nowego z bogatej oferty niedużych wanien narożnych symetrycznych lub asymetrycznych, prostokątnych z siedziskiem lub ze ściętym bokiem. Do dużej łazienki możemy kupić wannę większą niż stara, o ciekawym kształcie – owalną, okrągłą, prostokątną. Będzie wyglądała efektownie, gdy wysuniemy ją na środek lub odsuniemy od ściany (o ile pozwoli na to lokalizacja podejścia kanalizacyjnego). Wybierając wannę, zwróćmy uwagę na wyprofilowanie jej wnętrza. Modele o takim samym kształcie zewnętrznym mogą mieć różną głębokość, a ścianki boczne pionowe mniej lub bardziej pochylone. Ukształtowanie wnętrza wanny decyduje nie tylko o wygodzie, ale też o ilości wody zużywanej każdorazowo do jej napełnienia. Do wielu modeli wanien można dokupić zagłówki, ozdobne uchwyty (dzięki którym łatwiej wchodzić do wanny i wychodzić z niej) oraz relingi do wieszania ręczników. Można też zamówić wanny akrylowe w wersji antybakteryjnej, czyli pokryte specjalną powłoką albo zrobione z płyt akrylowych z dodatkiem środka o właściwościach antybakteryjnych. Taką wannę łatwiej utrzymać w czystości, bo na jej powierzchni wolniej rozwijają się bakterie i efekt jej mycia jest trwalszy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak wyrównać podłogi w łazience?

Pozbawione starej posadzki, oczyszczone i zagruntowane najłatwiej wyrównać cementową masą samopoziomującą. Po rozrobieniu wodą ma ona półpłynną konsystencję, więc nałożona na podłoże rozpływa się po nim, niwelując wszelkie nierówności, a po zastygnięciu tworzy idealnie poziomą, gładką powierzchnię. W ten sposób można jednak wyrównać tylko nieduże krzywizny – do 0,5–1 cm. Z większymi, od 2 do 5 cm, poradzi sobie tradycyjna zaprawa podkładowa, którą układa się podobnie jak zaprawę do wyrównywania ścian. W sprzedaży są też podkładowe masy renowacyjne, którymi można wyrównać podłogę bez usuwania starej posadzki z płytek. Pod płytki układane na podłodze z systemem grzewczym trzeba zrobić podkład ze specjalnej masy o wysokiej elastyczności.

Jakie fugi wybrać?

Większość mas spoinujących (fug) jest odporna na działanie wilgoci, więc do łazienek nie będą potrzebne żadne masy specjalistyczne. Wyjątkiem są podłogi z ogrzewaniem. Tu konieczne będzie użycie masy wysokoelastycznej zdolnej przetrwać naprężenia powstające pod wpływem zmian temperatury okładziny spowodowanych działaniem ogrzewania podłogowego.

Autor: Mariusz Bykowski

Temperatura w łazience jest ważna zawsze, ale szczególnie zimą. Zgodnie z Polską Normą powinna być wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach (projektowana wartość to 25°C). Gwarantuje to komfort cieplny kąpiącym się osobom, a także sprzyja szybkiemu wysychaniu mokrych sprzętów, ścian i podłogi.

Popularnym rozwiązaniem w pomieszczeniach z „zimną” posadzką z terakoty jest ogrzewanie podłogowe. Możliwość wyjścia z wanny lub spod prysznica na podgrzewaną posadzkę jest dla wielu osób warta pieniędzy wydanych na potrzebną do tego instalację. Jeśli chcemy ją zastosować tylko w jednym pomieszczeniu, najlepiej ułożyć pod terakotą elektryczne kable lub matę grzejną. Tę ostatnią, ze względu na niewielką grubość (2,5 mm), można ułożyć nawet na starej posadzce, pod nową terakotą. Kable są nieco grubsze (3–7 mm). Energia elektryczna jest jednak droga, więc tańsze w eksploatacji będzie ogrzewanie podłogowe wodne zasilane przez kocioł na gaz ziemny, olej lub paliwa stałe. Ale wykonanie instalacji wodnej jest bardziej skomplikowane i droższe niż elektrycznej.

Najprostsze i najtańsze rozwiązanie to podłączenie rury tworzącej pętlę ogrzewania podłogowego do rur grzejnika. Na powrocie pętli instaluje się specjalny zawór RTL ograniczający temperaturę płynącej nią wody. Dzięki temu powierzchnia podłogi nie będzie cieplejsza, niż dopuszczają normy (w łazience maksymalnie 33°C). Pewnym problemem przy wykonywaniu ogrzewania podłogowego wodnego jest większa niż w przypadku elektrycznego grubość płyty grzejnej. W najlepszym razie przy zastosowaniu specjalnego systemu z rurą o średnicy zaledwie 9,9 mm mocowaną do maty o grubości 12 mm całkowita wysokość grzejnika podłogowego wyniesie 1,5 cm.

Aranżacja łazienki po remoncie - przykład

W miejscu dzisiejszej, ponad dwunastometrowej łazienki były dwa pomieszczenia, z których żadne nie zapewniało wystarczającego komfortu użytkowania. Decyzja o połączeniu obu pokojów okazała się być strzałem w dziesiątkę. Otrzymany pokój kąpielowy jest bardzo przestronny i wygodny. Ciepła i rodzinnego charakteru dodają kwiaty na ścianach i pomarańczowe barwy.

W tym miejscu znajdowały się pierwotnie dwa odrębne pomieszczenia. W obu były okna o różnych rozmiarach. Osobno każde z pomieszczeń okazało się za małe, aby łazienka była wygodna. Trzeba więc było dokonać połączenia. Problem stanowiła ściana działowa będąca jednocześnie ścianą kominową, a więc niemożliwa do wyburzenia. Wykorzystano ją więc do wydzielenia dwóch aneksów – jednego z wc i małą umywalką oraz drugiego – kąpielowego. Posłużyła też jako ekran odgradzający wannę od reszty łazienki. Wanna jest obszerna, a wyprofilowane siedziska pozwalają wygodnie korzystać z prysznica.

Róże kwitną na ścianach, a pomarańczowy kolor napełnia optymizmem. Dzięki nim wnętrze jest enklawą ciepła i radości nawet w pochmurne, chłodne poranki. To doskonały zastrzyk energii pomagającej dobrze rozpocząć dzień. Biel i pomarańcz tworzą bazę kolorystyczną. Dzięki dodatkom można wnętrze odmienić – stonować lub ożywić. Akcesoria w barwach amarantu i wiosennej zieleni dynamizują aranżację. Gdy potrzeba wyciszenia, można się posłużyć pastelowymi odcieniami różu i beżu.

Ciepłą kolorystykę warto przełamać odrobiną chłodnego stalowego połysku. Ciekawa jest gra formatami płytek – od dużych kwadratów i prostokątów po małe kwadraciki. Zmiana wielkości płytek oznacza też granicę poszczególnych stref.

Autor: Mariusz Bykowski
WARTO WIEDZIEĆ

Dodatkowe ścianki w łazience

Są przydatne, gdy chcemy podzielić łazienkę na strefy – jedną z wanną i kabiną prysznicową, drugą – z umywalką, sedesem i bidetem. Ścianki mogą być ażurowe, przeszklone, niskie lub na całą wysokość pomieszczenia. Można w nich zrobić poręczne schowki na kosmetyki, ustawić między wanną a kabiną prysznicową, schować za nimi pralkę lub sedes. Ścianki nie tylko podkreślają podział na strefy, ale też pozwalają w niekrępujący sposób korzystać z łazienki jednocześnie dwóm osobom.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Urządzanie małej łazienki. 8 rad, jak optycznie...

Urządzanie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Podczas aranżacji warto przestrzegać kilku podstawowych...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Remont domu. Jak urządzić łazienkę w zupełnie...

Robiąc remont domu - adaptując poddasze czy piwnicę na cele mieszkalne, warto zrobić tam łazienkę. Można ją...

Łazienka na poddaszu. Projekty łazienek,...

Łazienka na poddaszu musi być wygodna. Niestety bywa, że gotowe projekty łazienek nie spełniają naszych...

Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...