| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Łazienka na różowo

Łazienka na różowo

Jak w niespełna 3-metrowej łazience zmieścić wannę, pralkę, umywalkę, WC i pojemne półki, a przy tym wygodnie z niej korzystać? Potrzebne są niestandardowe rozwiązania i odpowiednio zaplanowana kolorystyka.

Autor: Mariusz Bykowski

Magdalena i jej narzeczony kupili mieszkanie na rynku wtórnym z zamiarem generalnego remontu. Ich "nowa" łazienka była ciasna, zaniedbana i brakowało w niej umywalki. O przesunięciu ścian i powiększeniu przestrzeni nie było mowy. Tymczasem po remoncie miało to być wygodne i jasne pomieszczenie, z dużymi lustrami i półkami. Właściciele chcieli mieć i wannę, i umywalkę. Zastanawiali się tylko, jak to wszystko zmieścić na niecałych 3 m2. Wyzwanie podjęła nasza projektantka - Kira Karpińska. Z jej pomocą przestrzeń łazienki zaplanowano od nowa, dobierając sprzęty o wymiarach i kształtach dostosowanych do wielkości pomieszczenia. Niewielki metraż wymagał indywidualnych rozwiązań, nie było miejsca na standardowe sprzęty i szafki.

Przed remontem

Niefunkcjonalnie rozplanowana przestrzeń nie pozwalała na wygodne korzystanie z łazienki o skromnej powierzchni 2,55 m2. Wanna po prawej stronie od wejścia zabierała tak dużo miejsca, że brakowało go na umywalkę i półki.
Płytki glazury i terakoty były w zgaszonych barwach i w dodatku zniszczone - sprawiały przytłaczające wrażenie, optycznie zmniejszając niewielką przestrzeń.
Elementy wyposażenia, czyli stara wanna i stojąca miska ustępowa, nadawały się tylko do wyrzucenia. Trzeba było dobrać nowe sprzęty. Tym razem w komplecie miała się pojawić także umywalka.

Krok 1

Zaczęło się od znalezienia odpowiednich materiałów. Podłoga, ze względu na niewielką powierzchnię, miała być możliwie neutralna, dlatego wybrali matowe płytki w szarym odcieniu. Niestety, przez pomyłkę dostarczono... beżowe. Oczekiwanie na właściwe spowodowało, że remont przeciągał się w czasie. Na ściany wybrano białe prostokątne płytki - o gładkiej powierzchni oraz wypukłą mozaikę z połyskiem.

Krok 2

Wszystkie stare urządzenia trzeba było zdemontować, a płytki ze ścian skuć. By zmniejszyć ilość prac, te leżące na podłodze pozostały. Właściciele zdecydowali, że na starej podłodze położą nową terakotę. Postanowili także wymienić instalację wodną i kanalizacyjną. Nowe rozmieszczenie sprzętów wymagało dostosowania instalacji i wykonania doprowadzeń. Trzeba było wykuć bruzdy na nową instalację, a miejsca po starej zamurować.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Mariusz Bykowski

Krok 3

Narożna wanna umieszczona w miejscu starego WC pozwoliła wygospodarować przestrzeń na umywalkę oraz pralkę. WC przeniesiono na wprost wejścia. By nie ograniczać powierzchni podłogi, właściciele zdecydowali się na podwieszaną miskę ustępową. W wyniku zmiany układu wszystkich elementów grzejnik znalazł miejsce na ścianie tuż obok drzwi.

Krok 4

Stelaż do osłonięcia systemu podwieszanego WC zaprojektowano w ten sposób, że po obudowaniu go płytami gipsowo-kartonowymi powstała wnęka na podręczne drobiazgi. Z wodoodpornych płyt g-k zrobiono także podwieszany sufit, który następnie został pomalowany na biało. Potem umieszczono w nim oświetlenie halogenowe. Strefę z umywalką wydzielono ścianką wymurowaną z bloczków z betonu komórkowego. Ten sam materiał posłużył jeszcze do obudowania wanny.

Krok 5

Gładkie płytki glazury położono na ścianach do wysokości 2 m. Mozaika zaakcentowała pas przy misce ustępowej, obudowę wanny oraz wnękę nad nią. Nie mogło też zabraknąć dużych luster. Na końcu ułożone zostały płytki na podłodze, a fragmenty ścian pomalowano wodoodporną farbą na intensywny różowy kolor.

ZDANIEM SPECJALISTY

Kira Karpińska

Wypukła mozaika mocniej odbija światło niż gładkie powierzchnie. Szklane półki we wnęce oraz nad umywalką dają wrażenie lekkości, wyjątkowo istotne w tak małym pomieszczeniu.

Przeczytaj dodatkowo:
Pralnia w domu. Najlepsze miejsce na pralkę -...

Pralnia w domu jednorodzinnym to zazwyczaj osobne, specjalnie w tym celu wydzielone pomieszczenie...

Jak zaprojektować łazienkę dla osób...

Projektowanie łazienki dla osób niepełnosprawnych trzeba dobrze zaplanować. Niestety nie istnieją...

Grzejnik dekoracyjny w łazience z betonem na...

Ta nowoczesna łazienka została urządzona w industrialnym stylu charakterystycznym dla loftów. Uwagę...

Ściana ze szkła w małej łazience. Szklane...

Małą łazienkę oddziela od sypialni ściana ze szkła mlecznego. Dzięki takiemu przepierzeniu wnętrze jest pełne...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...