| muratordom.pl » Kuchnia » Projekty i aranżacje » Wyspa w kuchni - kiedy możesz o niej myśleć...

Wyspa w kuchni - kiedy możesz o niej myśleć...

Układ kuchni, gdzie wszystkie sprzęty i meble ustawione są pod ścianą powoli odchodzi do przeszłości. Coraz częściej przynajmniej jeden fragment zabudowy odbija od brzegu ścian i przesuwa się na środek kuchni. Wyspa kuchenna to wygodne rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych otwartych kuchniach.

Co to jest wyspa kuchenna?

To nic innego jak wolno stojące stanowisko pracy nie związane z ciągiem zabudowy przy ścianie. Wyspą może stać się płyta kuchenna obudowana blatem, zlewozmywak albo tylko blat roboczy umieszczony na stelażu lub wbudowany w szafki. Na wyspie można urządzić miejsce do jedzenia, uzupełniając ją o wyższy barek lub niższy stolik śniadaniowy. Możliwości jest wiele, ale warto wiedzieć, że na taką aranżację można sobie pozwolić tylko w określonych warunkach. Wyspa kuchenna jest bardzo wymagająca!

Autor: Mariusz Bykowski

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Nie myślmy o wyspie w kuchni, jeśli...

...nie lubimy gotować lub traktujemy tę czynność jako przykry obowiązek wart ukrycia. Wyspa zmienia sposób użytkowania kuchni i na taką zmianę musimy być przygotowani. W kuchni o tradycyjnej przyściennej zabudowie wszystkie czynności wykonujemy, stojąc przodem do ściany i tyłem do domowników. Wyspa odwraca nas od ściany. Tutaj przestawiamy nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim sami wychodzimy z kąta i pośrodku kuchni, jak na scenie odgrywamy swój kuchenny spektakl.

Inny styl pracy w kuchni z wyspą

Styl pracy w kuchni z wyspą związany jest ze zmianą dostępu do sprzętów. Gdy są one połączone ze sobą blatami i stoją pod ścianą, trudno pracować przy nich dwóm osobom jednocześnie. Do wyspy można mieć dostęp z kilku stron, dlatego nawet kilka osób może uczestniczyć w gotowaniu obiadu. Co więcej, już nie tylko rodzinę, ale i przyjaciół możemy wciągnąć do wspólnego przygotowania potraw. Nawet zwykłe siekanie cebuli do sałatki może się stać zajęciem towarzyskim.

Wyspa kuchenna wymaga przestrzeni

Wyspa nie musi być duża, za to wokół niej potrzeba sporo miejsca. Jeśli dysponujemy kuchnią przypominającą wąską kiszkę, zapomnijmy o zabudowie na wyspie. Między nią a ścianami lub przyścienną zabudową musi być zachowany odpowiedni odstęp – przy wyspie i szafkach musimy wygodnie się przemieszczać, ale także swobodnie poruszać: obracać się, schylać, sięgać po naczynia i produkty.

Minimalna odległość wyspy od szafek lub ścian wynosi 90 cm, ale będzie wygodniej, jeśli będzie ona większa. Jeśli kuchnia jest zamknięta, jej powierzchnia nie może być mniejsza niż 20 m2.

Na większą swobodę można sobie pozwolić w wypadku kuchni otwartej. Wyspa może stanowić wtedy granicę między kuchnią a salonem: wówczas pomieszczenie kuchenne nie musi być tak obszerne, jak w przypadku kuchni zamkniętej. Znacznie ważniejszy jest wtedy kształt: powinno być ono otwarte wzdłuż dłuższego boku.

Oglądaj wideo i dowiedz się, jak dobrze zaprojektować kuchnię z wyspą

Porządek w kuchennej szufladzie. Jak dobrze zagospodarować wkłady do szuflad kuchennych?

Szafki kuchenne powinny nie tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim spełniać określone funkcje....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Biała kuchnia z wyspą. Mimo zimnych kolorów,...

Prosta, a zarazem nowoczesna. Biała, a mimo to przytulna. Tak pokrótce można opisać wnętrze...

Kuchnia bez wad - ARTYKUŁ DO POBRANIA

Sztywny układ funkcjonalny sprawia, że kuchnia jest miejscem, w którym przeróbki i...

Jak z pomysłem urządzić kuchnię? 10 aranżacji...

Oto 10 pomysłów na aranżację kuchni. Jeśli szukasz inspiracji i ciekawych rozwiązań, obejrzyj zdjęcia...

Jak urządzić kuchnię unikając błędów? Pomysły na...

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak urządzić kuchnię. Aranżacja kuchni powinna być głęboko...

Funkcjonalna kuchnia. Zobacz, jak zaaranżować...

Na rynku meblarskim są dostępne funkcjonalne meble kuchenne z masą szuflad, do których można dokupić...