| muratordom.pl » Instalacje » Wentylacja i klimatyzacja » Klimatyzator przenośny czy stacjonarny split? Jaka klimatyzacja sprawdzi się w twoim domu
Rodzaje, budowa i parametry klimatyzatorów

Klimatyzator przenośny czy stacjonarny split? Jaka klimatyzacja sprawdzi się w twoim domu

Klimatyzatory kupujemy coraz chętniej, ponieważ ich ceny są coraz niższe. Kuszące jest również to, że montaż klimatyzacji można przeprowadzić samodzielnie, bez pomocy fachowca. Wśród urządzeń klimatyzacyjnych najpopularniejsze są klimatyzatory przenośne i stacjonarne klimatyzatory split. Czym się różnią, jakimi parametrami się charakteryzują, do jakich pomieszczeń najlepiej się nadają?

Klimatyzator przenośny – monoblokowy lub split

Klimatyzatory przenośne są produkowane w dwóch wersjach – kompaktowej (klimatyzatory monoblokowe) i rozdzielonej (klimatyzatory typu split).

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Klimatyzatory przenośne

 • Klimatyzator przenośny kompaktowy (monoblokowy) ma skraplacz i parownik w jednej wspólnej obudowie. Część powietrza pobranego z pomieszczeklimatyzacja nia przepływa przez parownik, w którym się ochładza. Część omywa skraplacz, odbierając od niego ciepło. Ogrzane powietrze jest wyrzucane rurą na zewnątrz pomieszczenia. W miejsce usuniętego powietrza musi napłynąć świeże, które jest cieplejsze niż powietrze w pomieszczeniu. W rezultacie zmniejsza się więc wydajność chłodnicza urządzenia.
  Rurę do usuwania powietrza odbierającego ciepło od skraplacza trzeba umieścić w otworze w ścianie lub wystawić na zewnątrz przez uchylone okno. To mało komfortowe rozwiązanie.
  Klimatyzatory przenośne monoblokowe mogą różnić się wyglądem obudowy i kolorystyką.
 • W klimatyzatorach przenośnych typu split skraplacz i parownik są umieszczone w dwóch niezależnych obudowach połączonych ze sobą jedynie przewodami transportującymi freon. Średnice przewodów freonowych są niewielkie w stosunku do rozmiarów rur powietrznych, dzięki czemu otwory w ścianie, przez które można je wyprowadzić na zewnątrz, lub stopień uchylenia okna (jeśli są wystawione przez okno) mogą być znacznie mniejsze.
  Pracy klimatyzatorów split nie towarzyszy niekorzystne zjawisko napływu ciepłego powietrza w miejsce usuwanego, wykorzystywanego do chłodzenia skraplacza. Skraplacz znajduje się bowiem poza chłodzonym pomieszczeniem i jest połączony z parownikiem jedynie przewodami freonowymi.
  Jednostki zewnętrzną i wewnętrzną można rozdzielić na czas montażu, dzięki czemu jest on łatwiejszy.
  Nie ma potrzeby szerokiego otwierania okna ani przenoszenia jednostek zewnętrznych na czas pracy.

Klimatyzatory stacjonarne – okienne lub ścienne

Klimatyzatory stacjonarne są dostępne w wersji okiennej lub ściennej.

 • Klimatyzator okienny jest typowym przykładem urządzenia kompaktowego mającego w jednej obudowie i parownik, i skraplacz. Montuje się go w ścianie zewnętrznej domu, najczęściej poświęcając na to część okna.
 • W klimatyzatorach ściennych typu split parownik i skraplacz znajdują się w oddzielnych obudowach. Parownik montuje się w ochładzanym pomieszczeniu, a skraplacz na ścianie zewnętrznej. Obie części urządzenia są połączone przewodami freonowymi.
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Klimatyzatory stacjonarne

Klimatyzator split montuje się w górnej części ściany pomieszczenia. W czasie pracy urządzenia okno nie musi być otwarte, ponieważ przewody freonowe są wyprowadzone na stałe przez ścianę zewnętrzną budynku. Niektóre firmy mają w swojej ofercie klimatyzatory ścienne przeznaczone do samodzielnego montażu za pomocą połączeń szybkozłącznych, bez potrzeby używania skomplikowanych narzędzi. to duży atut, gdyż montaż większości klimatyzatorów trzeba zlecić autoryzowanemu serwisantowi, który musi wytworzyć próżnię w instalacji freonowej i napełnić ją czynnikiem roboczym (freonem).

Jak głośno pracuje klimatyzator przenośny, a jak stacjonarny split?

Klimatyzatory przenośne – zarówno kompaktowe, jak i typu split – pracują dość głośno. Poziom emitowanego przez nie hałasu wynosi w pomieszczeniu chłodzonym 52-54 dB(A). Cichsze są klimatyzatory stacjonarne okienne – 47-49 dB(A), a najcichsze – klimatyzatory stacjonarne ścienne 28-40 dB(A).

Ile waży klimatyzator?

W klimatyzatorach przenośnych typu split parownik waży 28-30 kg, a wystawiany na zewnątrz skraplacz 9-11 kg. Klimatyzatory okienne mają masę od 31 do 38 kg, natomiast w klimatyzatorach ściennych jednostka wewnętrzna waży 7-10 kg, a zewnętrzna 24-36 kg.

Wilgotność powietrza w domu: gdzie montować czujniki wilgotności?

Czujniki wilgotności mogą być montowane w nawiewnikach lub kratkach wentylacyjnych. Nawiewniki...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Darmowa energia z gruntu: jak wykorzystać ją do...

Na ogrzewaniu domu każdy chciałby oszczędzić, jak najwięcej. Dlaczego więc nie wykorzystać darmowej energii,...

Wskaźnik energii pierwotnej po 2020: wentylacja z...

Wentylacja z odzyskiem ciepła może okazać się przyszłościowym rozwiązaniem i rozwiązać problem ogrzewania...

Regulator ciągu kominowego – prosty sposób na...

Wybierając i instalując system ogrzewania domu, większość osób zwraca uwagę wyłącznie na moc kotła...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

Czy w mieszkaniu da się zrobić wentylację...

Systematyczna wymiana powietrza w domu lub mieszkaniu jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.