| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Wodne ogrzewanie podłogowe: optymalna temperatura podłogi

Wodne ogrzewanie podłogowe: optymalna temperatura podłogi

Mitów dotyczących wodnego ogrzewania podłogowego jest chyba równie wiele co prawd. Niektóre - zwłaszcza te dotyczące temperatury podłogi i jej wpływu na zdrowie użytkowników - można łatwo wytłumaczyć. Dowiedz się, jaka powinna być prawidłowa temperatury w domu z wodnym ogrzewaniem podłogowym.

Ze względów zdrowotnych w pomieszczeniach z wodnym ogrzewaniem podłogowym temperatura podłogi nie powinna przekraczać:

  • 29°C (optymalnie 26°C) - w pokojach, kuchniach, korytarzach; wyjątek stanowią pokoje dziecinne, gdzie ze względu na sposób użytkowania (dzieci najczęściej bawią się na podłodze) maksymalna wartość temperatury powinna być obniżona;
  • 34°C - w pomieszczeniach tak zwanych sanitarnych (na przykład łazienkach i WC);
  • 35°C - w miejscach o zwiększonych stratach ciepła – pod oknami i przy ścianach zewnętrznych (czyli w tak zwanych strefach brzegowych).

Taka temperatura podłogi pozwala uzyskać wymaganą temperaturę: 24°C - w łazienkach i 20°C - w pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych (w warunkach obliczeniowych, to znaczy wtedy, gdy na zewnątrz panuje najniższa przyjmowana do projektowania temperatura - w Polsce od -16 do -24°C, zależnie od regionu kraju).

Autor: Wiktor Greg

Rury ogrzewania podłogowego, w których płynie ciepła woda, są pokryte warstwą jastrychu grubości około 6 cm. Na nim jest jeszcze ułożona warstwa wykończeniowa podłogi (kamień, płytki ceramiczne, wykładzina), która ma mieć temperaturę około 30°C. Aby to było możliwe, temperatura wody zasilającej instalację ogrzewania podłogowego musi być znacznie wyższa, ale nie może przekraczać 55°C – na zasileniu i 45°C – na powrocie. Przyjęcie z konieczności takich parametrów pracy powoduje, że nie wszystkie pomieszczenia da się ogrzać tylko za pomocą ogrzewania podłogowego (jego wydajność nie przekracza przecież 70-80 W/m2). Niekiedy trzeba dodatkowo instalować w nich grzejniki płytowe.

Czy ogrzewanie podłogowe sprawdzi się w sypialni?

Wiele osób decyduje się na zainstalowanie wodnego ogrzewania podłogowego w części domu, przeważnie w salonie, holu, kuchni czy łazience, ale do sypialni wybiera już grzejniki. Dlaczego tak się dzieje?

Są co najmniej trzy powody, dla których warto zastanowić się nad instalacją ogrzewania podłogowego w sypialni:

  • nie jest korzystne, aby wokół głowy, która podczas snu znajduje się znacznie bliżej podłogi niż zwykle, było zbyt ciepło;
  • w sypialniach znaczna część podłogi jest przysłonięta często grubymi wykładzinami i meblami (łóżkiem, szafą, komodą), pod którymi nie zaleca się układać ogrzewania podłogowego;
  • “grzejnik podłogowy” ma znaczną bezwładność i dlatego w pomieszczeniach ogrzewanych w ten sposób nie da się szybko zmieniać temperatury, na przykład tak jak to zwykło się robić w sypialniach – obniżać ją na noc, szybko nagrzewać pomieszczenie nad ranem i znów obniżać temperaturę w ciągu dnia, gdy mieszkańcy są poza domem.

Jest zatem co najmniej kilka powodów, dla których trzeba łączyć ogrzewanie podłogowe i grzejniki płytowe w jednej sprawnie działającej instalacji. Wymaga to zastosowania elementów automatycznej regulacji w układach ogrzewania podłogowego.

Wodne ogrzewanie podłogowe: jastrych i wykończenie podłogi. Poradnik

Wodne ogrzewanie podłogowe w domu jest droższe, niż sama instalacja z grzejnikami. Mimo to, jest...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
WIDEO. Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym...

Jeśli źle dobierzesz podłogę drewnianą ułożoną na ogrzewaniu podłogowym, będziesz grzał parkiet, a nie...

Jaki grzejnik wybrać do małej łazienki, a jaki do...

Nie ważne czy masz dużą, czy małą łazienkę, dobrze dobrany grzejnik łazienkowy rozwiąże twój problem z...

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać - wodne czy...

Ogrzewanie podłogowe to najbliższy idealnemu sposób ogrzewania domu. Często jednak inwestor staje przed...

Jak działają elektryczne przewody grzejne. Gdzie...

Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie jest tak popularne jak ogrzewanie wodne. Są jednak sytuacje, że lepiej...

Czy można połączyć kocioł na paliwo stałe z...

W celu całkowitego spalenia węgla lub drewna w kotle należy utrzymywać wysoką temperaturę. Jak to pogodzić z...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.