| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie podłogowe » Wodne ogrzewanie podłogowe: optymalna temperatura podłogi

Wodne ogrzewanie podłogowe: optymalna temperatura podłogi

Mitów dotyczących wodnego ogrzewania podłogowego jest chyba równie wiele co prawd. Niektóre - zwłaszcza te dotyczące temperatury podłogi i jej wpływu na zdrowie użytkowników - można łatwo wytłumaczyć. Dowiedz się, jaka powinna być prawidłowa temperatury w domu z wodnym ogrzewaniem podłogowym.

Ze względów zdrowotnych w pomieszczeniach z wodnym ogrzewaniem podłogowym temperatura podłogi nie powinna przekraczać:

  • 29°C (optymalnie 26°C) - w pokojach, kuchniach, korytarzach; wyjątek stanowią pokoje dziecinne, gdzie ze względu na sposób użytkowania (dzieci najczęściej bawią się na podłodze) maksymalna wartość temperatury powinna być obniżona;
  • 34°C - w pomieszczeniach tak zwanych sanitarnych (na przykład łazienkach i WC);
  • 35°C - w miejscach o zwiększonych stratach ciepła – pod oknami i przy ścianach zewnętrznych (czyli w tak zwanych strefach brzegowych).

Taka temperatura podłogi pozwala uzyskać wymaganą temperaturę: 24°C - w łazienkach i 20°C - w pozostałych pomieszczeniach mieszkalnych (w warunkach obliczeniowych, to znaczy wtedy, gdy na zewnątrz panuje najniższa przyjmowana do projektowania temperatura - w Polsce od -16 do -24°C, zależnie od regionu kraju).

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Wiktor Greg

Rury ogrzewania podłogowego, w których płynie ciepła woda, są pokryte warstwą jastrychu grubości około 6 cm. Na nim jest jeszcze ułożona warstwa wykończeniowa podłogi (kamień, płytki ceramiczne, wykładzina), która ma mieć temperaturę około 30°C. Aby to było możliwe, temperatura wody zasilającej instalację ogrzewania podłogowego musi być znacznie wyższa, ale nie może przekraczać 55°C – na zasileniu i 45°C – na powrocie. Przyjęcie z konieczności takich parametrów pracy powoduje, że nie wszystkie pomieszczenia da się ogrzać tylko za pomocą ogrzewania podłogowego (jego wydajność nie przekracza przecież 70-80 W/m2). Niekiedy trzeba dodatkowo instalować w nich grzejniki płytowe.

Czy ogrzewanie podłogowe sprawdzi się w sypialni?

Wiele osób decyduje się na zainstalowanie wodnego ogrzewania podłogowego w części domu, przeważnie w salonie, holu, kuchni czy łazience, ale do sypialni wybiera już grzejniki. Dlaczego tak się dzieje?

Są co najmniej trzy powody, dla których warto zastanowić się nad instalacją ogrzewania podłogowego w sypialni:

  • nie jest korzystne, aby wokół głowy, która podczas snu znajduje się znacznie bliżej podłogi niż zwykle, było zbyt ciepło;
  • w sypialniach znaczna część podłogi jest przysłonięta często grubymi wykładzinami i meblami (łóżkiem, szafą, komodą), pod którymi nie zaleca się układać ogrzewania podłogowego;
  • “grzejnik podłogowy” ma znaczną bezwładność i dlatego w pomieszczeniach ogrzewanych w ten sposób nie da się szybko zmieniać temperatury, na przykład tak jak to zwykło się robić w sypialniach – obniżać ją na noc, szybko nagrzewać pomieszczenie nad ranem i znów obniżać temperaturę w ciągu dnia, gdy mieszkańcy są poza domem.

Jest zatem co najmniej kilka powodów, dla których trzeba łączyć ogrzewanie podłogowe i grzejniki płytowe w jednej sprawnie działającej instalacji. Wymaga to zastosowania elementów automatycznej regulacji w układach ogrzewania podłogowego.

Przeczytaj dodatkowo:
Elektryczne ogrzewanie podłogowe: jak układać...

Montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego zaczyna się od przygotowania w ścianie puszki instalacyjnej, do...

Wykonanie ogrzewania podłogowego: jak poprawnie...

Poprawne ułożenie rur ogrzewania podłogowego i odpowiednie wykonanie wylewki - to tylko niektóre...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Niska emisja – ograniczenie oraz przeciwdziałanie...

Zjawisko wysokich poziomów pyłów PM2.5 i PM10 w powietrzu oraz niskiej emisji sieje postrach...

Ogrzewanie podłogowe – izolacja podłoża i wybór...

Ogrzewanie podłogowe z dnia na dzień zyskuje coraz więcej fanów. Użytkownicy z reguły chwalą tę instalację....