| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Jaką funkcję pełni regulator pogodowy w gazowym kotle kondensacyjnym?
Wybieramy urządzenie sterujące

Jaką funkcję pełni regulator pogodowy w gazowym kotle kondensacyjnym?

Wybór urządzeń sterujących jest niemal równie ważny jak samego gazowego kotła kondensacyjnego, bo od nich zależy, czy wszystkie zalety źródła ciepła będą wykorzystywane. Do sterowania kotłami kondensacyjnymi producenci polecają używanie regulatorów pogodowych, które umożliwiają bardziej ekonomiczną pracę takich źródeł ciepła.

Unowocześnianie wszystkich urządzeń ma na celu między innymi ułatwianie ich obsługi. W kotłach gazowych odpowiadają za to sterowniki, które w przypadku wiszących urządzeń małej mocy najczęściej są w nie wbudowane. Ale w wielu kotłach istnieje możliwość zastosowania różnych mniej lub bardziej skomplikowanych modeli sterowników lub współpracy z zewnętrznymi regulatorami.

Regulator pogodowy

Regulacja pogodowa opiera się na zależności temperatury czynnika grzewczego utrzymywanej przez kocioł od zmian temperatury zewnętrznej (na dworze). Najważniejszą korzyścią z jej zastosowania jest dostarczanie do instalacji grzewczej zawsze takiej ilości ciepła, jaka jest potrzebna do utrzymania w domu oczekiwanej temperatury ustawionej na panelu sterownika. Nie ma zatem potrzeby ręcznej zmiany parametrów pracy kotła w celu dopasowania ich do zmieniających się wraz z pogodą strat ciepła. Ciągły nadzór nad nimi układu automatycznej regulacji sprawia, że unika się nie tylko dyskomfortu wynikającego z niedogrzewania pomieszczeń, ale przede wszystkim ich przegrzewania. Dzięki temu nie marnuje się energii i koszty ogrzewania są mniejsze.

Wprawdzie podobny efekt można uzyskać także dzięki grzejnikowym zaworom termostatycznym albo prostemu termostatowi sterującemu palnikiem, ale w przypadku kotła kondensacyjnego istotne jest, by jak najrzadziej pracował z maksymalną mocą, bo dzięki temu więcej ciepła uzyskuje się z kondensacji. I właśnie do tego przydatne są algorytmy zapisane w programach regulatorów pogodowych. Sterowanie palnikiem kotła odbywa się wówczas na podstawie zmian temperatury zewnętrznej, a więc z wyprzedzeniem w stosunku do zmian zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniach. Dzięki temu płynnie regulowana moc palnika (prawie wszystkie palniki kotłów kondensacyjnych mają modulację mocy) może być do nich dostosowywana w sposób płynny, bez gwałtownych skoków.

Przydatna jest możliwość współpracy regulatora zarówno z czujnikiem temperatury zewnętrznej, jak i drugim, umieszczonym wewnątrz domu. Wówczas sterownik może uwzględnić zyski ciepła na przykład od kominka, piekarnika czy oświetlenia i odpowiednio zmniejszyć moc grzewczą generowaną przez gazowy kocioł kondensacyjny.

Jaki wpływ na prawidłowe działanie ogrzewania podłogowego ma regulator pogodowy?

Regulator pogodowy można uznać za wręcz niezbędny, gdy w domu jest ogrzewanie podłogowe. Duża bezwładność cieplna takiej instalacji sprawia, że bez uzależnienia jej pracy od zmian pogody trudno o zapewnienie zawsze optymalnej temperatury w pomieszczeniach.

Sterowniki do kotłów odpowiadają nie tylko za pracę palnika kotła i optymalizację procesu spalania przez sterowanie wentylatorem dostarczającym powietrze. Decydują też o pracy pompy obiegowej i zaworu przełączającego kocioł z trybu pracy na potrzeby c.o. w tryb przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Te bardziej zaawansowane mogą sterować także temperaturą niezależnie dla kilku obiegów grzewczych (na przykład w obiegu grzejników i ogrzewania podłogowego). Istotna może być też możliwość nadzorowania pracy kolektorów słonecznych, jeśli planujemy ich zainstalowanie. Jednoczesna kontrola pracy kotła i instalacji solarnej pomaga oszczędzać paliwo – dzięki maksymalnemu wykorzystaniu energii słonecznej.

Ważną funkcją sterowników jest możliwość zaprogramowania różnych wartości temperatury utrzymywanej w pomieszczeniach bądź w zasobniku c.w.u. w różnych przedziałach czasu. Jest to bardzo pomocne w uzyskiwaniu oszczędności na paliwie do kotła bez rezygnacji z komfortu cieplnego. Dobrze, gdy można ustawić inne okresy obniżenia temperatury w dni powszednie i świąteczne.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Czujki tlenku węgla i propan-butanu

Chcesz mieć pewność, że Twój garaż i kotłownia to bezpieczne miejsca? Nic prostszego, wystarczy tylko...

Kocioł kondensacyjny za 6000 zł

Mając 6 tysięcy złotych, bez problemu kupisz gazowy kocioł kondensacyjny. Sprawdź, czym się od siebie...

Wymiana kotła węglowego na gazowy: ile...

Zmiana sposobu ogrzewania domu z węglowego na gazowy to przede wszystkim znaczne korzyści dla środowiska. Co...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Instalacja gazowa w domu i na posesji: jak...

Gaz ziemny ma jako paliwo liczne zalety i jedną zasadniczą wadę – jest dostępny tylko tam, gdzie...