| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie gazowe » Czujnik czadu obowiązkowy? Szykują się zmiany w prawie budowlanym

Czujnik czadu obowiązkowy? Szykują się zmiany w prawie budowlanym

Nałożenie na właścicieli domów i mieszkań obowiązku używania czujników czadu i dymu – przewiduje złożony w Sejmie projekt zmian w przepisach. Zmiany te mają zmniejszyć liczbę zatruć czadem.

Celem przygotowanego przez posłów SLD poselskiego projektu nowelizacji Prawa budowlanego oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej jest ograniczenie liczby tragicznych wypadków związanych z tlenkiem węgla (czadu), a także emisją dymu.

Czujniki czadu i dymu obowiązkowe w nowych budynkach

Proponowane zmiany w Prawie budowlanym przewidują, że projektowane i budowane budynki mieszkalne będą musiały spełniać wymagania dotyczące między innymi ochrony przed dymem i tlenkiem węgla (czadem).

Właściciele lub zarządcy obiektu budowlanego będą mieli obowiązek zapewnić ochronę przed dymem i czadem poprzez zainstalowanie właściwych czujek i czujników.

Obowiązek kontroli instalacji gazowej

Obiekty budowlane w czasie ich użytkowania mają być poddawane przez właściciela lub zarządcę okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), w tym czujek dymu i czujników tlenku węgla (czadu).

Właściciele, zarządcy lub użytkownicy domów i mieszkań, na których spoczywają obowiązki w zakresie napraw będą mieli obowiązek – w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli – usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a przede wszystkim nie tylko katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym, ale także uduszenie dymem albo zatrucie gazem, w tym czadem.

Nowy przepis w ustawie o ochronie przeciwpożarowej

Także do ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej ma zostać wprowadzony przepis, w myśl którego właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przeciwpożarową będzie miał obowiązek:

wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice a także czujkę dymu i czujnik tlenku węgla (czadu);

zapewnić konserwację oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, a także czujek dymu i czujników tlenku węgla (czadu). Zgodnie z założeniami omawiana nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od jej opublikowania w Dzienniku Ustaw. Obecnie trafi do pierwszego czytania w Sejmie.

Tragiczne statystyki zatruć czadem

W sezonie grzewczym 2012/2013 Komenda Główna Straży Pożarnej odnotowała prawie 3 700 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym prawie 1 800 poszkodowanych i 106 ofiar śmiertelnych.

Prawdopodobnie w obecnym sezonie grzewczym 2013/2014 te dane statystyczne nie będą lepsze. Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem.

Groźne piecyki gazowe

W Polsce około połowa ludności ma gaz sieciowy, a także piecyki łazienkowe. Piecyki te stanowią główne zagrożenie dla życia i zdrowia. Przyczyną jest tlenek węgla (czad), który powstaje w wyniku niezupełnego spalania gazu spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu do całkowitego spalenia albo zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego.

Temu niebezpieczeństwu można zapobiec wyposażając piecyki gazowe w układy sygnalizacji cofania się spalin, czy w czujniki sygnalizujące przekroczenie dopuszczalnego stężenia tlenku węgla w pomieszczeniu. Jednak większość użytkowników gazu w Polsce nie posiada takich urządzeń, a wiele osób nie zdaje sobie także sprawy z zagrożeń jakie niesie ich brak. Doświadczenia wielu państw potwierdzają, że obniżenie liczby zatruć tlenkiem węgla jest możliwe. Do najbardziej sprawdzonych, skutecznych i niedrogich metod należy instalowanie w domach i mieszkaniach czujników tlenku węgla. Koszt takiego czujnika wynosi kilkadziesiąt złotych. Nie jest to duży wydatek, a może uratować życie wielu osób.

Przeczytaj dodatkowo:
Rury i kształtki miedziane. Poznaj materiał...

Miedź cechuje się doskonałymi własnościami fizycznymi. Dlatego rury i kształtki wykonane z tego materiału...

Wymiana kotła węglowego na gazowy: ile...

Zmiana sposobu ogrzewania domu z węglowego na gazowy to przede wszystkim znaczne korzyści dla środowiska. Co...

Ogrzewanie domu gazem płynnym. Budowa instalacji...

Przed montażem instalacji zbiornikowej na gaz płynny należy dopełnić wszystkich formalności wymaganych przez...

Uwaga na czad! Poznaj 8 sposobów ochrony przed...

Czad, czyli tlenek węgla, powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw używanych do ogrzewania domów....

Kocioł kondensacyjny - budowa i zasady działania

W spalinach kotłów jest para wodna. W wyniku jej skraplania uwalnia się ciepło, które można...

Jak zmienić sprzedawcę gazu i sporo na tym...

Kiedy rachunek za gaz zaczyna nadmiernie obciążać twój budżet możesz, jak w przypadku energii...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.