| muratordom.pl » Instalacje » Ogrzewanie domu » Montaż pieca w kotłowni: jaki kocioł wybrać i na co zwrócić uwagę podczas montażu?

Montaż pieca w kotłowni: jaki kocioł wybrać i na co zwrócić uwagę podczas montażu?

Odpowiednie przygotowanie kotłowni wcale nie jest takie łatwe. W zależności od rodzaju kotła wymagania pomieszczenia, w których go wstawisz, są nieco inne. Sprawdź, który kocioł jest lepszy i jak powinno wyglądać odprowadzanie spalin z kotłowni.

Najczęściej w domach jednorodzinnych kocioł instaluje się w pomieszczeniu usytuowanym w piwnicy lub na parterze budynku. Jeśli dom jest nowo budowany według indywidualnego projektu, kotłownia jest zwykle zaprojektowana tak, by spełniała wymagania odpowiednie do rodzaju kotła, jaki będzie w niej zainstalowany. Gdy jest wznoszony na podstawie gotowego projektu, często potrzebne są w nim zmiany uwzględniające wymagania innego paliwa, niż przewidział projektant. Mniejszych lub większych zmian kotłownia może wymagać także przy okazji wymiany kotła w ramach modernizacji instalacji grzewczej. Szczególnie starannie należy zaplanować takie przedsięwzięcie, gdy podczas modernizacji nie tylko wymienia się kocioł na nowy, ale także zmienia jego rodzaj (na przykład ze zwykłego gazowego na kondensacyjny) czy paliwo (z gazu na węgiel, pelety lub inną biomasę).

Kocioł gazowy czy na paliwa stałe?

W kategorii wygoda gazowe urządzenia grzewcze mają przewagę nad kotłami na paliwa stałe. Nie dość, że są niemal bezobsługowe (zwykle wystarczy coroczny przegląd), to znacznie łatwiej znaleźć na nie miejsce nawet w niewielkim domu. Choćby z tego powodu, że są zazwyczaj mniejsze od urządzeń na paliwa stałe (zwłaszcza takich z zasobnikiem i podajnikiem paliwa) i często nadają się do powieszenia na ścianie. Na kotłownię gazową w domu jednorodzinnym można wykorzystać dowolne pomieszczenie (również takie o pierwotnie innym przeznaczeniu), ponieważ wymagania, jakie są jej stawiane, nie są specjalnie wygórowane. Tradycyjne kotły gazowe, czyli takie, które mają otwartą komorę spalania i powietrze do spalania pobierają z pomieszczenia, w którym są zamontowane, nie mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych. Ale każde inne miejsce spełniające wymagania dotyczące kubatury i wentylacji jest dla nich odpowiednie – również kuchnia połączona z pokojem, przedpokój czy łazienka, jeśli tylko mają wentylację grawitacyjną wywiewną.

Montaż kotła a odprowadzanie spalin

Jeżeli planujemy zamontowanie kotła z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin, w pomieszczeniu musi być dostęp do komina z wolnym przewodem spalinowym o wymiarach odpowiednich do mocy kotła (wymagane wymiary przewodu spalinowego określa producent kotła i można je znaleźć w dokumentacji technicznej urządzenia) lub musi być możliwe dobudowanie takiego komina. Gdy trzeba go dobudować, najlepiej wewnątrz budynku zainstalować dwuścienny stalowy system kominowy łatwy do zmontowania (elementy wsuwa się jeden w drugi i łączy stalową obejmą), lekki i niewymagający fundamentu.

Autor: Andrzej Szandomirski

W kotłowni z kotłem gazowym atmosferycznym musi być kanał wentylacji grawitacyjnej wywiewnej z kratką pod sufitem. Niedopuszczalna jest tam mechaniczna wentylacja wywiewna

Autor: Mariusz Bykowski

W pomieszczeniu z kotłem z zamkniętą komorą spalania i przewodem powietrzno- -spalinowym dozwolony jest każdy rodzaj wentylacji, ponieważ nie wpływa to na pracę kotła

Jeżeli co najmniej jedna ze ścian kotłowni jest ścianą zewnętrzną, zwykle możliwe jest poprowadzenie stalowego komina wzdłuż niej lub zbudowanie murowanego. Trzeba w tedy zadbać o jego właściwe ocieplenie (kominy systemowe stalowe lub ceramiczne je mają), aby spaliny zanadto się nie wychładzały, co mogłoby osłabić ciąg kominowy. Przewód biegnący wewnątrz domu, wybudowany podczas jego wznoszenia, jest dobrze chroniony przed utratą ciepła, więc izolowanie go nie jest potrzebne. Gdy został wymurowany tradycyjnie, z cegły, żeby nadawał się do odprowadzania spalin z kotła gazowego, musi mieć wewnątrz wkład stalowy ze stali kwasoodpornej. Bez takiego wkładu nie będzie wystarczająco odporny na niszczące działanie kwaśnych skroplin powstających w wyniku połączenia agresywnych substancji zawartych w spalinach z wykraplającą się z nich parą wodną oraz na gwałtowne zmiany temperatury niszczące cegły i spajającą je zaprawę. Komin odprowadzający spaliny z urządzeń gazowych musi mieć co najmniej 4 m od miejsca połączenia go z wylotem spalin w kotle do zakończenia. Ostatecznie jego długość zależy jeszcze od wysokości budynku i odległości między połacią dachu a wylotem, która musi być zachowana, aby spaliny wydostawały się bez zakłóceń i z zachowaniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Do niej dobiera się odpowiednie wymiary poprzeczne przewodu spalinowego.

Mówi się, że kotły z zamkniętą komorą spalania nie muszą mieć komina. To prawda, ale muszą mieć przewód, którym będą usuwane spaliny, i drugi, którym do kotła będzie dopływało powietrze do spalania (albo jeden koncentryczny – mniejsza rura pobierająca powietrze wewnątrz większej, wyrzucającej spaliny). Jednak sposób jego prowadzenia jest niemal dowolny. Gdy moc kotła nie przekracza 21 kW, można go nawet wyprowadzić bezpośrednio przez ścianę pomieszczenia z kotłem i zakończyć w odległości 0,5 m, jeśli tylko zrobi się to zgodnie z zasadami przewidzianymi dla takiego sposobu prowadzenia, z zachowaniem minimalnej wymaganej odległości od okien, drzwi i elementów mogących zaburzać wyrzut spalin.

Przeczytaj dodatkowo:
Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Pompa ciepła – zalety, koszty, zasady działania...

Dowiedz się, jakie zalety posiada pompa ciepła. Poznaj zasady działania tego typu systemów grzewczych...

Czy warto ogrzewać dom gazem?

Gaz jest paliwem wygodnym, uniwersalnym i ekologicznym. Szkoda, że nie dla wszystkich dostępnym i...

Estetyczna instalacja grzewcza w Twojej kotłowni

Zobacz, jak powinna wyglądać instalacja grzewcza w zadbanej kotłowni. Nie musi to być pomieszczenie...

Nowoczesne Instalacje

Chcesz być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami instalacyjnymi stosowanymi w domach...

Jak zużywać mniej energii? Kilka praktycznych...

Oszczędzanie energii w domu staje się elementem nowoczesnego stylu życia Polaków. Wielu Polaków...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.