| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Sprawność gazowych kotłów kondensacyjnych powyżej 100%. Jak to możliwe?

Sprawność gazowych kotłów kondensacyjnych powyżej 100%. Jak to możliwe?

Producenci gazowych kotłów kondensacyjnych podają, że mają one sprawność przewyższającą 100 proc. To nie pomyłka. Jak zatem są w stanie osiągnąć tak wysokie parametry?

Co to oznacza, że kocioł jest kondensacyjny?

Większość oferowanych obecnie kotłów gazowych to urządzenia kondensacyjne.

Nazwa wzięła się stąd, że wykorzystują ciepło powstające w wyniku skraplania pary wodnej zawartej w spalinach. Dzięki temu osiągają sprawność wyższą o kilkanaście procent (czyli o tyle mniejsze zużycie paliwa) niż niskotemperaturowe kotły niekondensacyjne.

Sprawność gazowego kotła kondensacyjnego

Podawana przez producentów sprawność kotłów kondensacyjnych przekracza 100%. To nie pomyłka, tylko skutek odnoszenia jej do wartości opałowej paliwa – wielkości, w której nie uwzględnia się obecności pary wodnej.

Określana w ten sposób maksymalna sprawność kondensacyjnego kotła na gaz ziemny to 111%, na propan – 109%. W praktyce występują oczywiście straty energii, przez co rzeczywista sprawność maksymalna jest o kilka procent mniejsza.

Dla porównania – nowoczesne gazowe kotły niekondensacyjne osiągają sprawność do 94%.

Budowa kotłów kondensacyjnych

Wykorzystywanie ciepła skraplania jest możliwe tylko w urządzeniach specjalnie z myślą o tym skonstruowanych.

Elementy mogące mieć kontakt z kondensatem muszą być odporne na działanie obecnego w nim kwasu. Dlatego wymienniki ciepła kotłów kondensacyjnych wykonuje się ze stopu aluminium i krzemu albo z łatwiejszej do utrzymania w czystości stali kwasoodpornej (austenitycznej).

Muszą one mieć na tyle dużą powierzchnię, by zapewnić schłodzenie przepływających przez nie spalin poniżej punktu rosy – mniej więcej 54oC (gdy paliwem jest gaz ziemny, a współczynnik nadmiaru powietrza wynosi 1,3). Jest to możliwe, pod warunkiem że tej wartości nie przekracza temperatura wody wracającej do kotła z instalacji, bo to ona odbiera ciepło ze spalin.

W kotle kondensacyjnym jest potrzebny układ odprowadzania skroplin zapobiegający trafianiu ich na płomień palnika, bo zakłócałoby to jego pracę. Stosowane w takich urządzeniach palniki umożliwiają osiągnięcie wysokiej sprawności i niskiego poziomu emitowanych zanieczyszczeń między innymi dzięki zastosowaniu w nich siatki rozgrzewającej się w czasie pracy do temperatury rzędu 1000oC i emitującej ciepło przez promieniowanie.

Oglądaj: Kiedy warto kupić kocioł na biomasę

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeczytaj dodatkowo:
Kocioł na pellet klasy 5

Kocioł na paliwo stałe służy do ogrzewania domów jednorodzinnych oraz obiektów użyteczności...

Wentylacja i klimatyzacja zintegrowana z systemem...

W polskim budownictwie jednorodzinnym przyjęło się, że dla zapewnienia komfortu w budynku konieczne jest...

Czy kocioł na paliwa stałe może być ekologiczny?...

Pojęcie ekologii i ekologicznych rozwiązań od lat zalewają rynek. Czym właściwe jest ekologia? Czy kocioł na...

Sterowanie domowym ogrzewaniem przez internet....

Może się wydawać, że system sterowania ogrzewaniem przez internet jest zarezerwowany tylko dla najbardziej...

Planujesz modernizację kotłowni? Wybierz kocioł 5...

Planujesz modernizację kotłowni i zakup nowego kotła na paliwo stałe? Wybierz kocioł 5 klasy. Prawdopodobnie...