| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Kotłownia z kotłem dwufunkcyjnym. Zalety i wady kotła dwufunkcyjnego. Podłączenie do instalacji

Kotłownia z kotłem dwufunkcyjnym. Zalety i wady kotła dwufunkcyjnego. Podłączenie do instalacji

Kotłownia z kotłem dwufunkcyjnym, to najprostszy wariant kotłowni, w której przygotowywane jest nie tylko ciepło do ogrzewania pomieszczeń, ale także ciepła woda użytkowa płynąca do kranów. Zakup kotła dwufunkcyjnego jest równoznaczny z zakupem praktycznie całej kotłowni – wszystkie elementy niezbędne do działania instalacji grzewczej (oczywiście poza rurami i grzejnikami) są już w nim fabrycznie zamontowane. W dodatku taki kocioł zajmuje tyle miejsca, co niewielka wisząca szafka kuchenna – montuje się go, wieszając na ścianie.

Nie jest do tego potrzebne osobne pomieszczenie. Jeśli jego moc nie przekracza 30 kW (a na ogół tak jest), można go umieścić w kuchni, łazience lub przedpokoju. Konieczne jest tylko zapewnienie w tych pomieszczeniach wentylacji wymaganej przepisami.

Niewielkie rozmiary kotłów dwufunkcyjnych wynikają z zastosowania w nich przepływowych podgrzewaczy wody użytkowej – nie potrzebują one dużego zbiornika, czyli zasobnika na wodę. Z takiego dobrodziejstwa możemy skorzystać, jeżeli szukamy kotła na gaz ziemny albo płynny.

Kotłownia z kotłem dwufunkcyjnymPompy ciepła, kotły na olej opałowy i na paliwa stałe nie są produkowane w takich wariantach. Można natomiast kupić kocioł na olej albo pompę ciepła z wbudowanym zasobnikiem. Wówczas także otrzymujemy cały zestaw do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody zmontowany fabrycznie, ale o nieco większych gabarytach – zbliżonych bardziej do lodówki, którą trzeba postawić na podłodze, niż do niewielkiej szafki wiszącej. Niektóre urządzenia tego typu nie mają wbudowanych wszystkich niezbędnych elementów – może być konieczne dokupienie naczynia wzbiorczego, zaworu bezpieczeństwa lub pompy obiegowej.

Podłączenie typowego gazowego kotła dwufunkcyjnego do instalacji polega na doprowadzeniu do niego pięciu rur: z zimną wodą ze studni lub z wodociągu, z gazem, dostarczającej ciepłą wodę z kotła do punktów poboru oraz dwóch do instalacji c.o. – zasilającej i powrotnej. Na każdej rurze przed kotłem powinno się zamontować zawór umożliwiający szybkie odcięcie przepływu gazu lub wody. Kocioł może być sprzedawany w komplecie z tymi zaworami, ale czasami trzeba je kupić osobno.

  • Zalety: zajmuje niewiele miejsca, niska cena, prosty montaż
  • Wady: niewielka wydajność ciepłej wody, niemożliwe zastosowanie cyrkulacji
  • Zastosowanie: niewielkie domy z jedną łazienką zamieszkane przez dwie-trzy osoby
Autor: A. i M. Sterniccy

Kotłownia z kotłem dwufunkcyjnym

Przeczytaj dodatkowo:
Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej w...

Kocioł gazowy to urządzenie bezobsługowe. Dopóki jest sprawny, możemy się nim nie interesować, bo jego...

Jaki jest najlepszy sposób ogrzewania domu?

Jaki sposób ogrzewania domu jest najlepszy? Pan Paweł wybrał kocioł zgazowujący drewno. Czy to był...

Ile miejsca zajmie ci w domu piec gazowy

Piece gazowe zajmują znaczenie mniej miejsca niż kotły na węgiel lub olej opałowy. Są skonstruowane tak, by...

Ogrzewanie gazowe czy węglowe? Dlaczego warto...

Większość rodzin w Polsce ogrzewa swoje domy energią z węgla spalanego w indywidualnych paleniskach....

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Nowoczesne Instalacje

Chcesz być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami instalacyjnymi stosowanymi w domach...