| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Kotłownia z kotłem dwufunkcyjnym. Zalety i wady kotła dwufunkcyjnego. Podłączenie do instalacji

Kotłownia z kotłem dwufunkcyjnym. Zalety i wady kotła dwufunkcyjnego. Podłączenie do instalacji

Kotłownia z kotłem dwufunkcyjnym, to najprostszy wariant kotłowni, w której przygotowywane jest nie tylko ciepło do ogrzewania pomieszczeń, ale także ciepła woda użytkowa płynąca do kranów. Zakup kotła dwufunkcyjnego jest równoznaczny z zakupem praktycznie całej kotłowni – wszystkie elementy niezbędne do działania instalacji grzewczej (oczywiście poza rurami i grzejnikami) są już w nim fabrycznie zamontowane. W dodatku taki kocioł zajmuje tyle miejsca, co niewielka wisząca szafka kuchenna – montuje się go, wieszając na ścianie.

Nie jest do tego potrzebne osobne pomieszczenie. Jeśli jego moc nie przekracza 30 kW (a na ogół tak jest), można go umieścić w kuchni, łazience lub przedpokoju. Konieczne jest tylko zapewnienie w tych pomieszczeniach wentylacji wymaganej przepisami.

Niewielkie rozmiary kotłów dwufunkcyjnych wynikają z zastosowania w nich przepływowych podgrzewaczy wody użytkowej – nie potrzebują one dużego zbiornika, czyli zasobnika na wodę. Z takiego dobrodziejstwa możemy skorzystać, jeżeli szukamy kotła na gaz ziemny albo płynny.

Kotłownia z kotłem dwufunkcyjnymPompy ciepła, kotły na olej opałowy i na paliwa stałe nie są produkowane w takich wariantach. Można natomiast kupić kocioł na olej albo pompę ciepła z wbudowanym zasobnikiem. Wówczas także otrzymujemy cały zestaw do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody zmontowany fabrycznie, ale o nieco większych gabarytach – zbliżonych bardziej do lodówki, którą trzeba postawić na podłodze, niż do niewielkiej szafki wiszącej. Niektóre urządzenia tego typu nie mają wbudowanych wszystkich niezbędnych elementów – może być konieczne dokupienie naczynia wzbiorczego, zaworu bezpieczeństwa lub pompy obiegowej.

Podłączenie typowego gazowego kotła dwufunkcyjnego do instalacji polega na doprowadzeniu do niego pięciu rur: z zimną wodą ze studni lub z wodociągu, z gazem, dostarczającej ciepłą wodę z kotła do punktów poboru oraz dwóch do instalacji c.o. – zasilającej i powrotnej. Na każdej rurze przed kotłem powinno się zamontować zawór umożliwiający szybkie odcięcie przepływu gazu lub wody. Kocioł może być sprzedawany w komplecie z tymi zaworami, ale czasami trzeba je kupić osobno.

  • Zalety: zajmuje niewiele miejsca, niska cena, prosty montaż
  • Wady: niewielka wydajność ciepłej wody, niemożliwe zastosowanie cyrkulacji
  • Zastosowanie: niewielkie domy z jedną łazienką zamieszkane przez dwie-trzy osoby

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: A. i M. Sterniccy

Kotłownia z kotłem dwufunkcyjnym

Kotłownia gazowa na pięć sposobów

Czy sam kocioł wystarczy, by mieć kotłownię? Czasami potrzeba niewiele więcej, ale wszystko zależy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Klasy kotłów na paliwa stałe. Dlaczego warto...

Planujesz modernizację kotłowni i zakup nowego kotła na paliwo stałe? Wybierz kocioł 5 klasy. Prawdopodobnie...

Kocioł na pellet klasy 5

Kocioł na paliwo stałe służy do ogrzewania domów jednorodzinnych oraz obiektów użyteczności...

Regulacja temperatury w domu. Gdzie montować...

Odpowiednie sterowanie temperaturą w domu pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Jednym z rozwiązań,...

Kiedy inwestycja w ogrzewanie płaszczyznowe się...

Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjny, energooszczędny i zarazem prosty w montażu system. Sprawdź też inne...