| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Jak dobrać najlepszy termostat pokojowy?

Jak dobrać najlepszy termostat pokojowy?

Najlepsze sterowanie instalacją centralnego ogrzewania umożliwiają regulatory z elektronicznym kompensatorem zmian temperatury zewnętrznej. Potocznie nazywane są one regulatorami pogodowymi lub regulatorami automatyką pogodową. Zobacz, na czym polega ich działanie.

Autor: VAILLANT

Zasada działania

Regulacja odbywa się na podstawie zaprogramowanej charakterystyki ogrzewania zwanej krzywą grzewczą. Krzywa ta określa zależność między temperaturą powietrza zewnętrznego a temperaturą wody wychodzącej z kotła. Do grzejników dostarczana jest więc woda o temperaturze odpowiedniej dla aktualnej temperatury zewnętrznej.
Regulator można dodatkowo wyposażyć w czujnik temperatury wewnętrznej. Opcja ta umożliwia automatyczną korektę zaprogramowanej charakterystyki ogrzewania.

Funkcje

Regulatory pogodowe mają wszystkie funkcje programowalnego termostatu pokojowego, a także – zależnie od typu – wiele dodatkowych, na przykład:

  • sterowanie kilkoma obiegami jednocześnie (ogrzewaniem grzejnikowym i podłogowym),
  • sterowanie układem przygotowania ciepłej wody użytkowej,
  • ograniczenie maksymalnej i minimalnej temperatury wody w instalacji,
  • ustawienie minimalnych czasów włączania i wyłączania palnika,
  • program automatycznego rozruchu wodnej instalacji ogrzewania podłogowego.

Szczegółowy opis wszystkich funkcji regulatora zajmuje przeważnie kilka stron instrukcji obsługi.

Montaż

Regulator pogodowy może być umieszczony na ścianie w pokoju lub zainstalowany w kotle (wtedy na ścianie można zainstalować sterownik, który umożliwia zmianę podstawowych parametrów bez schodzenia do kotłowni).
Na rynku oferowane są również regulatory pogodowe z modemem. Zmiany nastaw można wówczas dokonać zdalnie, łącząc się z regulatorem telefonicznie i wybierając na klawiaturze telefonu opcje regulacji i wartości nastaw.
Podstawowym warunkiem właściwego działania regulatora jest poprawny odczyt parametrów niezbędnych do jego pracy. Czujnik temperatury zewnętrznej nie może być nasłoneczniony. Dlatego należy go instalować na północnej lub północno-wschodniej ścianie budynku, z dala od otworów okiennych i drzwiowych.
Czujnik temperatury wewnętrznej powinien być zainstalowany tak jak termostat pokojowy, a czujnik temperatury wody – możliwie blisko kotła, na rurze zasilającej instalację centralnego ogrzewania.

Zastosowanie

Regulatory pogodowe wykorzystywane są przeważnie do regulacji jednofunkcyjnych kotłów centralnego ogrzewania z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej oraz w układach mieszanych, to znaczy takich, w których część pomieszczeń jest ogrzewana przez grzejniki, a część przez wodne ogrzewanie podłogowe.
Cena regulatorów pogodowych jest wysoka.

Obok regulatorów montowanych na kotle, dużą popularnością cieszą się regulatory montowane w pomieszczeniu, a współpracujące z systemem grzewczym. Można wybierać pomiędzy modelami prostszymi (a zatem i tańszymi) - termostatami bez programatora - a tymi o większym stopniu skomplikowania, ale za wyższą cenę - z programatorem.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Dobór instalacji spalinowej do kotłów...

Gazowe kotły kondensacyjne są najczęściej wybieraną formą ogrzewania domu. Do wzrostu zapotrzebowania na...

Klasy kotłów na paliwa stałe. Dlaczego warto...

Planujesz modernizację kotłowni i zakup nowego kotła na paliwo stałe? Wybierz kocioł 5 klasy. Prawdopodobnie...

Usprawnienie instalacji ogrzewania gazowego –...

Planujesz wymianę kotła lub modernizację ogrzewania gazowego? Dowiedz się, czym charakteryzują się nowoczesne...

Planujesz modernizację kotłowni? Wybierz kocioł 5...

Planujesz modernizację kotłowni i zakup nowego kotła na paliwo stałe? Wybierz kocioł 5 klasy. Prawdopodobnie...