| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Wybór kominka do domu - jaki wybrać? [PORADNIK]
Na co zwracać uwagę, kupując piec kominkowy?

Wybór kominka do domu - jaki wybrać? [PORADNIK]

Zanim kupisz piec kominkowy, przeanalizuj dokładnie wszystkie parametry techniczne. Źle dobrane parametry mogą nie zapewnić odpowiedniego oddawania ciepła, albo mogą być niedopasowane do istniejącej instalacji. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę i czym kierować się podczas wybierania kominka.

Jak dobrać moc kominka?

Zanim podejmiesz decyzję, który piec kominkowy kupisz, musisz zdecydować, które pomieszczenia będą nim ogrzewane. W tym celu musisz obliczyć ich kubaturę. Umownie przyjmuje się 1 kW mocy pieca na 10-12 m2 powierzchni pomieszczenia o wysokości 2,5 m w dobrze izolowanym domu. Dobierając moc pieca, najlepiej jednak poradzić się specjalisty. Piece dostępne na rynku mają moc od 3 do 17 kW, czyli mogą ogrzać pomieszczenie o kubaturze do 420 m3.

Sprawność kominka i czas palenia

Sprawność dobrej jakości pieców powinna wynosić minimum 70%. Jeśli zamierzamy korzystać z pieca kominkowego jako źródła ciepła, powinniśmy wybrać taki, w którym pełny załadunek drewna przy zredukowanym dostępie powietrza spala się nie krócej niż 8 godzin. Najwydajniejsze piece potrafią utrzymać żar nawet do 15 godzin.

W większości pieców drewno dokłada się do paleniska przez drzwiczki frontowe. Wygodniej jednak jest uzupełniać opał przez drzwiczki umieszczone z boku pieca lub przez klapę w jego górnej płycie. W ten sposób można jednorazowo dołożyć większą porcję drewna do paleniska, przez co wydłuża się czas palenia.

Czym charakteryzują się kozy grzewcze?

Dzisiejsze nowoczesne piece wolno stojące na drewno są bez porównania bardziej komfortowe niż dawne kozy. Kiedyś jedynym sposobem regulacji mocy grzewczej kozy było dokładanie odpowiedniej ilości opału. Potem zaczęto instalować w piecach szybry oraz regulatory wlotu powietrza do spalania, którymi regulowano siłę ciągu i moc pieca. Najnowszym rozwiązaniem, pozwalającym na prawie automatyczną pracę kóz, są termostaty. Termostat sam reguluje przekrój wlotu powietrza do spalania, zależnie od temperatury w pomieszczeniu.

Koza, czyli inaczej piec kominkowy, może prezentować się wyjątkowo atrakcyjnie we wnętrzu

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Pojemnik na popiół w kominku

Podobnie jak w kominku, kiedy drewno kominkowe się już wypali w wolno stojącym piecu, pozostaje popiół. I choć w nowoczesnych kozach jest go niewiele, warto zwrócić uwagę na sposób jego usuwania. Najlepiej, gdy piec wyposażony jest w oddzielny pojemnik na popiół. Popielnik może być dodatkowo wyposażony w pokrywę, która zapobiega wysypywaniu się popiołu podczas przenoszenia go przez pokój.

Przeczytaj dodatkowo:
Jakie warunki musisz spełnić, aby przyłączyć...

Inwestując w zakup i montaż kozy grzewczej warto podłączyć ją do centralnego ogrzewania. Dzięki temu...

Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić...

Jakie kary grożą Ci za palenie śmieci? Kto kontroluje domowe kotłownie i jakie poniesiesz konsekwencje jeśli...

Systemy kominowe od A do Z. Porady EKSPERTA

Efektywna praca całego systemu grzewczego zależy od odpowiedniej regulacji ciągu kominowego. Zapytaj...

Ogrzewanie domu jednorodzinnego. Jak znaleźć...

Zdecydowaliście się na ogrzewanie domu jednorodzinnego kominkiem? Miejsce, w którym stoi to urządzenie...

Jaki rodzaj obudowy kominkowej wybrać? Kominek z...

Nie tylko wygląd i rozmiar kominka ma znaczenie. Jednym z kluczowych elementów jest jego obudowa....