| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Ogrzewanie kominkowe - wady i zalety
Czy ogrzewanie kominkowe ma jakieś wady?

Ogrzewanie kominkowe - wady i zalety

Ogrzewanie w domu za pomocą kominka jest nie tylko efektowne, ale również skuteczne. W ten sposób można ogrzać całe pomieszczenie. Czy to oznacza, że ogrzewanie kominkowe ma tylko zalety? Niestety nie. Zdradzamy, jakie zalety i wady ma posiadanie kominka.

Coraz bardziej popularne ogrzewanie domu kominkiem łączy w sobie zarówno walory użytkowe, jak i estetyczne. Ponadto wkłady kominkowe należą do najbardziej ekologicznych źródeł ciepła dostępnych na rynku. Czy to oznacza, że można mówić tylko o samych pozytywach płynących z posiadania takiego właśnie sposobu ogrzewania? Bynajmniej. Zacznijmy jednak najpierw od zalet. Te bowiem są najistotniejsze. Ogrzewanie kominkowe ma następujące zalety:

  • łączy walory użytkowe i estetyczne,
  • jest niezależne od zewnętrznych dostaw energii,
  • awaria części systemu dystrybucji lub jego uszkodzenie nie stanowią zagrożenia i nie unieruchamiają całego systemu,
  • produkty spalania drewna są znacznie mniej szkodliwe od produktów spalania węgla czy gazu, i oczywiście od produktów ubocznych elektrowni atomowych, 
  • jego eksploatacja jest tania.

Jednocześnie nie można powiedzieć, że ogrzewanie domu za pomocą kominka jest idealne i pozbawione negatywnych aspektów. Nie wymyślono bowiej jeszcze takiego systemu ogrzewania, o którym można by powiedzieć, że nie ma żadnych wad. Podobnie jest z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Co można wskazać jako wady? Eksperci wyliczają następujące rzeczy:

  • jeśli ogrzewanie kominkowe ma być jedynym źródłem ciepła w domu, nadaje się dla osób, które prowadzą w miarę regularny tryb życia. Już kilkunastogodzinna nieobecność w domu spowoduje wygaśnięcie płomienia w kominku, a kilkudniowa (wystarcza mroźny weekend) doprowadzi do poważnego wychłodzenia domu;
  • wkład kominkowy dobrej firmy kosztuje tyle, co kocioł dwufunkcyjny, ale w przeciwieństwie do niego nie ogrzewa wody. Jeśli wybierzemy ogrzewanie kominkowe, musimy jeszcze w jakiś sposób rozwiązać problem przygotowania ciepłej wody;
  • ogrzewania kominkowego nie da się regulować automatycznie zależnie od warunków zewnętrznych. Można ograniczyć albo zwiększyć ilość ciepłego powietrza napływającego do pomieszczenia – przymykając lub otwierając kratki wentylacyjne jak zawór przy grzejniku.

Obudowa kominka - podstawowe zasady montażu krok po kroku

Obudowa kominka w domu spełnia nie tylko funkcje estetyczne. Ma również zapewniać...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowczesny dom ogrzewany... piecem ceramcznym z...

Niezwykłe urządzenie grzewcze, które właściciela domu czyni niezależnym od prądu, gazu, węgla....

Jak czyścić kominek? Jak palić w kominku? Oto...

Palenie w kominku to sama przyjemność. Jednak później trzeba wyczyścić wnętrze kominka z sadzy,...

KOSZTY INSTALACJI: ile Cię wyniosą kolektory,...

Sprawdzamy, na jaki wydatek należy się przygotować, gdy chcemy zainstalować pompę ciepła, kominek, kolektory...

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na montaż...

Koza to urządzenie idealne dla tych, którzy chcą mieć w domu cieplej, ale szkoda im miejsca na...

Marmurowa obudowa kominka - piękna, ale czy...

Wiele osób, które stoją przed wyborem obudowy kominka, zastanawia się nad inwestycją w...

Jakie warunki musisz spełnić, aby przyłączyć...

Inwestując w zakup i montaż kozy grzewczej warto podłączyć ją do centralnego ogrzewania. Dzięki temu...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.