| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Ogrzewanie kominkowe - wady i zalety
Czy ogrzewanie kominkowe ma jakieś wady?

Ogrzewanie kominkowe - wady i zalety

Ogrzewanie w domu za pomocą kominka jest nie tylko efektowne, ale również skuteczne. W ten sposób można ogrzać całe pomieszczenie. Czy to oznacza, że ogrzewanie kominkowe ma tylko zalety? Niestety nie. Zdradzamy, jakie zalety i wady ma posiadanie kominka.

Coraz bardziej popularne ogrzewanie domu kominkiem łączy w sobie zarówno walory użytkowe, jak i estetyczne. Ponadto wkłady kominkowe należą do najbardziej ekologicznych źródeł ciepła dostępnych na rynku. Czy to oznacza, że można mówić tylko o samych pozytywach płynących z posiadania takiego właśnie sposobu ogrzewania? Bynajmniej. Zacznijmy jednak najpierw od zalet. Te bowiem są najistotniejsze. Ogrzewanie kominkowe ma następujące zalety:

  • łączy walory użytkowe i estetyczne,
  • jest niezależne od zewnętrznych dostaw energii,
  • awaria części systemu dystrybucji lub jego uszkodzenie nie stanowią zagrożenia i nie unieruchamiają całego systemu,
  • produkty spalania drewna są znacznie mniej szkodliwe od produktów spalania węgla czy gazu, i oczywiście od produktów ubocznych elektrowni atomowych, 
  • jego eksploatacja jest tania.

Jednocześnie nie można powiedzieć, że ogrzewanie domu za pomocą kominka jest idealne i pozbawione negatywnych aspektów. Nie wymyślono bowiej jeszcze takiego systemu ogrzewania, o którym można by powiedzieć, że nie ma żadnych wad. Podobnie jest z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Co można wskazać jako wady? Eksperci wyliczają następujące rzeczy:

  • jeśli ogrzewanie kominkowe ma być jedynym źródłem ciepła w domu, nadaje się dla osób, które prowadzą w miarę regularny tryb życia. Już kilkunastogodzinna nieobecność w domu spowoduje wygaśnięcie płomienia w kominku, a kilkudniowa (wystarcza mroźny weekend) doprowadzi do poważnego wychłodzenia domu;
  • wkład kominkowy dobrej firmy kosztuje tyle, co kocioł dwufunkcyjny, ale w przeciwieństwie do niego nie ogrzewa wody. Jeśli wybierzemy ogrzewanie kominkowe, musimy jeszcze w jakiś sposób rozwiązać problem przygotowania ciepłej wody;
  • ogrzewania kominkowego nie da się regulować automatycznie zależnie od warunków zewnętrznych. Można ograniczyć albo zwiększyć ilość ciepłego powietrza napływającego do pomieszczenia – przymykając lub otwierając kratki wentylacyjne jak zawór przy grzejniku.

Obudowa kominka - podstawowe zasady montażu krok po kroku

Obudowa kominka w domu spełnia nie tylko funkcje estetyczne. Ma również zapewniać...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Koza czy kominek tradycyjny? Który sposób...

Sezon grzewczy już niedługo ruszy pełną mocą. Ogrzewanie domu z pomocą kominka to zapewne znaczna oszczędność...

Jak czyścić kominek? Jak palić w kominku? Oto...

Palenie w kominku to sama przyjemność. Jednak później trzeba wyczyścić wnętrze kominka z sadzy,...

Obudowa kominka krok po kroku

Obudowa kominka krok po kroku. Mini przewodnik pomoże w podjęciu poważnych decyzji, jeśli masz w planach...

Koza grzewcza na pelety czy drewno? W jaki...

Kozy grzewcze opala się głównie drewnem. Jednak dostępne są również urządzenia na pelety....

Jak przyłączyć kominek do przewodu kominowego?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni komin do kominka? Pamiętaj, że od odpowiedniego wyboru tych...

Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić...

Jakie kary grożą Ci za palenie śmieci? Kto kontroluje domowe kotłownie i jakie poniesiesz konsekwencje jeśli...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.