| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Kominek jako jedyne źródło ciepła. Czy instalacja kominka jest możliwa w każdym domu?

Kominek jako jedyne źródło ciepła. Czy instalacja kominka jest możliwa w każdym domu?

Czy kominek jest w stanie ogrzać cały dom? Zapewne. Jednak by tak się stało, musi zostać podłączony do instalacji grzewczej. Może to być system dystrybucji gorącego powietrza, tzw. DGP lub płaszcz wodny, który ogrzewa wodę płynącą rurami do grzejników. Czy jednak taki system ogrzewania domu się opłaca?

Czy kominek ogrzeje cały dom?

Kominek może być jedynym źródłem ciepła w domu tylko wtedy, gdy zostanie połączony z instalacją grzewczą. Taką instalacją jest na przykład system dystrybucji gorącego powietrza do pomieszczeń innych niż to, w którym jest ustawiony kominek, albo rury transportujące wodę ogrzaną przez tak zwany płaszcz wodny kominka do grzejników zainstalowanych w poszczególnych pomieszczeniach.

Kominek zasilający instalację grzewczą wodną lub powietrzną (DGP) musi być wyposażony we wkład kominkowy i powinien mieć odpowiednie parametry techniczne (moc nominalną i sprawność) gwarantujące pokrycie zapotrzebowania na ciepło do ogrzania domu.

Jakie są zalety i wady ogrzewania domu kominkiem?

Ważną zaletą ogrzewania z kominkiem jako źródłem ciepła są jego stosunkowo niskie koszty (niższe niż koszty ogrzewania innymi konwencjonalnymi źródłami ciepła), ale wygoda pozostawia wiele do życzenia.

Jak każde ogrzewanie na paliwo stałe palenie w kominku wymaga stałej obsługi (noszenia i dokładania drewna do paleniska, a niekiedy także rąbania go) oraz nieustannego dozoru.

Domu, w którym kominek jest jedynym źródłem ciepła, nie można na dłużej pozostawić bez opieki, bo po wygaśnięciu ognia w palenisku nie będzie w nim ogrzewania. Jeśli zdarzy się to zimą, podczas mrozów, gwałtownie się wychłodzi, co może skutkować przykrymi konsekwencjami, na przykład zamarznięciem wody w instalacjach i ich uszkodzeniem.

płaszcz wodny

Kominek w domu można połączyć z płaszczem wodnym. Dzięki temu zasilisz ogrzewanie podłogowe czy ścienne.

A może ogrzewanie kominkowe uzupełniające?

Z tego powodu kominek jest chętniej instalowany jako źródło ciepła uzupełniające dla systemu z kotłem (gazowym, olejowym, elektrycznym), pompą ciepła czy kolektorami słonecznymi.

W kominku pali się wtedy, gdy domownicy są na miejscu, a kiedy nie chce im się pilnować ognia, wyjeżdżają lub jest bardzo zimno i kominek nie wystarcza, instalację zasila drugie, bezobsługowe i dające się łatwo regulować źródło ciepła. W ten sposób można zmniejszyć koszty ogrzewania, nie tracąc nic z wygody.

Kominek jest także niezastąpiony w tak zwanych okresach przejściowych – wiosną i jesienią – kiedy centralne ogrzewanie już lub jeszcze nie pracuje, a w domu przydałoby się podnieść temperaturę.

Autor: Kratki.pl

Kominek może być jedynym źródłem ciepła w domu tylko wtedy, gdy zostanie połączony z instalacją grzewczą. Taką instalacją jest na przykład system dystrybucji gorącego powietrza

Autor: Kratki.pl

Ogrzewać dom możemy również poprzez rury transportujące wodę ogrzaną przez tak zwany płaszcz wodny kominka do grzejników zainstalowanych w poszczególnych pomieszczeniach

Czy kominek można zainstalować w każdym domu?

Budynek i pomieszczenie, w którym chcemy zamontować kominek, muszą być zgodne z aktualnymi przepisami. Pomieszczenie musi mieć kubaturę co najmniej 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, ale nie mniejszą niż 30 m3 i nie może w nim być wentylacji mechanicznej wywiewnej. Powinno mieć dostęp do przewodu kominowego o parametrach odpowiednich dla danego kominka i możliwość doprowadzenia powietrza do spalania.

Kominek należy usytuować jak najbliżej komina, aby przewód dymowy był jak najkrótszy i miał możliwie najmniej załamań. Jeżeli są konieczne, nie powinno być ich więcej niż dwa, o kącie maksimum 30°.

Jeśli kominek przylega do ściany, bezpośrednio za nim nie mogą przebiegać instalacje: wodna, elektryczna ani gazowa. Podobne zastrzeżenie dotyczy podłogi pod urządzeniem.

Kominki można montować również w starych remontowanych domach, w których do tej pory ich nie było, pod warunkiem że zostaną spełnione wspomniane wcześniej warunki techniczne. Mogą być przy tym konieczne rozmaite zabiegi, na przykład wzmocnienie stropu lub fundamentu w miejscu przeznaczonym na kominek, renowacja komina przez umieszczenie w nim wkładu ze stali żaro- i kwasoodpornej albo dobudowanie komina, na przykład na zewnątrz domu (gdy brakuje wolnego przewodu kominowego), czy doprowadzenie powietrza do spalania w pobliże kominka.

DGP - kratki.pl

WARTO WIEDZIEĆ

Parametry komina

Przewód kominowy wybrany do podłączenia kominka musi mieć wymiary i proporcje dopasowane do wielkości paleniska we wkładzie kominkowym. Dla kominków z otworem paleniska o powierzchni do 0,25 m2 jego przekrój powinien mieć średnicę co najmniej 15 cm lub wymiary 14x14 cm. Kominki z paleniskami większymi niż 0,25 m2 muszą mieć przewody dymowe o wymiarach odpowiednio średnicę 18 cm lub 14x27 cm. Wysokość komina od podłączenia czopucha do wylotu ponad dachem nie może być mniejsza niż 4 m.

Ze względu na konieczność zapewnienia wymaganego ciągu i bezpieczeństwo pożarowe usytuowanie wylotu komina względem połaci dachu musi spełniać określone warunki. Na dachach płaskich (o kącie nachylenia mniejszym niż 12°) i stromych z pokryciem łatwo palnym wylot powinien sięgać co najmniej 60 cm nad kalenicę, na stromych z pokryciem niepalnym – przewyższać ją o 30 cm.

Jak kupować wkład kominkowy? Materiał, moc i sprawność kominka

Wkład kominkowy powinien być trwały i odporny na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury oraz...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie warunki musisz spełnić, aby przyłączyć...

Inwestując w zakup i montaż kozy grzewczej warto podłączyć ją do centralnego ogrzewania. Dzięki temu...

Jak przyłączyć kominek do przewodu kominowego?

Zastanawiasz się jak dobrać odpowiedni komin do kominka? Pamiętaj, że od odpowiedniego wyboru tych...

W co warto zainwestować, żeby płacić mniej za...

Efektem dobrego ocieplenia domu i zastosowania tanich w eksploatacji urządzeń grzewczych jest niski koszt...

Koza czy kominek tradycyjny? Który sposób...

Sezon grzewczy już niedługo ruszy pełną mocą. Ogrzewanie domu z pomocą kominka to zapewne znaczna oszczędność...

Jakie kary grożą za palenie śmieci? Jak palić...

Jakie kary grożą Ci za palenie śmieci? Kto kontroluje domowe kotłownie i jakie poniesiesz konsekwencje jeśli...

Obudowa kominka krok po kroku

Obudowa kominka krok po kroku. Mini przewodnik pomoże w podjęciu poważnych decyzji, jeśli masz w planach...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.