Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Komin do kominka - szczegóły techniczne budowy

Komin do kominka - szczegóły techniczne budowy

Kominek jest urządzeniem, które bazuje na ogniu. W związku z tym, jednym z fundamentalnych wymogów dobrego funkcjonowania kominka jest podłączenie go do osobnego przewodu kominowego o odpowiednich wymiarach i wymaganych proporcjach w stosunku do rozmiarów paleniska. Zobacz, jaki powinien być twój komin.

Podczas spalania drewna w kominku – zarówno zamkniętym, jak i otwartym – powstaje dym. Musi on być odprowadzany na zewnątrz budynku przez komin.

Odpowiednie wymiary komina

W kwestii wymiarów komina należy stosować przepisy zawarte w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. Inne wymogi dotyczące kominów są zawarte w Polskiej Normie PN-89/B10425. Jest tam między innymi mowa o minimalnym polu przekroju komina. Z zapisów w normie wynika, że najmniejszy wymiar przekroju lub średnica murowanych przewodów kominowych o ciągu naturalnym powinna wynosić 0,14 m. Nieco łagodniejsze wymagania ze względu na gładsze ścianki sformułowano w odniesieniu do kominów stalowych. Ich minimalny wymiar lub średnica nie mogą być mniejsze niż 0,12 m.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Dobrze zbudowany kominek z wkładem
Budowa kominka w istniejącym domu jest trudniejsza niż w nowym, ale nie zwalnia z przestrzegania obowiązujących przepisów i zaleceń producenta wkładu. Nawet jeśli kominek ma być używany jedynie od czasu do czasu, prace należy wykonać rzetelnie dla własnego bezpieczeństwa i komfortu. Oto, jakie elementy powinien mieć.

Z praktycznego punktu widzenia minimalna wysokość komina odprowadzającego dym z kominka lub wolno stojącego pieca kominkowego (kozy) to 4 m dla średnicy komina równej średnicy króćca wylotu dymu z wkładu lub pieca. Taką co najmniej długość musi mieć przewód kominowy od miejsca podłączenia czopucha do komina, do wylotu przewodu dymowego. Można przyjąć również z przybliżeniem wielkość przekroju tych przewodów. Powinna ona wynosić odpowiednio w przypadku:

  • kominków otwartych: przewód prostokątny – powierzchnia 400 cm2, przewód okrągły – średnica 200 mm;
  • kominków zamkniętych z paleniskami działającymi tylko przy zamkniętych drzwiczkach:  przewód prostokątny – powierzchnia 250 cm2, przewód okrągły – średnica 153 mm;
  • kominków zamkniętych z paleniskami umożliwiającymi pracę przy otwartych drzwiczkach: przewód prostokątny – powierzchnia 400 cm2, przewód okrągły – średnica 200 mm.

Jeśli w domu jest komin, a w nim wolny przewód kominowy, do którego można podłączyć kominek, przede wszystkim należy zlecić kominiarzowi sprawdzenie jego drożności i ogólnego stanu oraz przeprowadzenie okresowej konserwacji.

W większości przypadków okazuje się jednak, że stary komin nie nadaje się do podłączenia kominka. Jeżeli nie ma załamań i ma odpowiednio duży przekrój, można przeprowadzić jego renowację przez tak zwane koszulkowanie. Zabieg polega na umieszczeniu we wnętrzu istniejącego komina rury ze stali kwasoodpornej. Obowiązujące w Polsce przepisy zezwalają na to tylko wtedy, gdy komin ma wymiary 14 x 14 cm lub większe albo średnicę co najmniej 150 mm. Po wizycie kominiarza często okazuje się jednak, że komin jest na tyle zniszczony, że jego renowacja jest nieopłacalna. Jedynym rozwiązaniem umożliwiającym zainstalowanie w domu kominka jest w takiej sytuacji budowa nowego komina o parametrach odpowiednich do instalowanego urządzenia.

Montaż kominka. Sprawdź, zanim zainstalujesz kominek

Bez względu na to, czy kominek docelowo ma mieć palenisko zamknięte, czy otwarte, czy też...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Remont komina: kiedy potrzebna jest wymiana...

Przewód kominowy zaczyna niszczeć od momentu jego zamontowania. Dlatego warto wiedzieć, kiedy trzeba...

WIDEO: Czy w domu pasywnym może być kominek?

Czym ogrzewać dom pasywny, który w zasadzie powinien ogrzewać się ciepłem od słońca i ciepłem...

Wszystko na temat kominków i biokominków

Zastanawiasz się nad instalacją kominka w swoim domu? Przeczytaj, jaki wkład wybrać i na co zwrócić...

Właściwe sterowanie pracą kominka: oszczędzaj na...

Regulacja kominka wcale nie jest trudna. Właściwe ustawienie pracy kominka pozwala zaoszczędzić nawet do 30%...

Modny, ekonomiczny i zawsze czysty… kominek. 3...

Elegancka obudowa kominka, czysta szyba czy odpowiednio przechowywane drewno to pewność, że ogrzewanie...

Kotły i kominki na pelety. Praktyczne i...

Pelety to paliwo, którego mimo całej masy zalet, wciąż nie potrafimy docenić. Nowoczesne kotły i kominki na...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.