Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Instalacje » Kominki i piece wolno stojące » Komin do kominka - szczegóły techniczne budowy

Komin do kominka - szczegóły techniczne budowy

Kominek jest urządzeniem, które bazuje na ogniu. W związku z tym, jednym z fundamentalnych wymogów dobrego funkcjonowania kominka jest podłączenie go do osobnego przewodu kominowego o odpowiednich wymiarach i wymaganych proporcjach w stosunku do rozmiarów paleniska. Zobacz, jaki powinien być twój komin.

Podczas spalania drewna w kominku – zarówno zamkniętym, jak i otwartym – powstaje dym. Musi on być odprowadzany na zewnątrz budynku przez komin.

Odpowiednie wymiary komina

W kwestii wymiarów komina należy stosować przepisy zawarte w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. Inne wymogi dotyczące kominów są zawarte w Polskiej Normie PN-89/B10425. Jest tam między innymi mowa o minimalnym polu przekroju komina. Z zapisów w normie wynika, że najmniejszy wymiar przekroju lub średnica murowanych przewodów kominowych o ciągu naturalnym powinna wynosić 0,14 m. Nieco łagodniejsze wymagania ze względu na gładsze ścianki sformułowano w odniesieniu do kominów stalowych. Ich minimalny wymiar lub średnica nie mogą być mniejsze niż 0,12 m.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Dobrze zbudowany kominek z wkładem
Budowa kominka w istniejącym domu jest trudniejsza niż w nowym, ale nie zwalnia z przestrzegania obowiązujących przepisów i zaleceń producenta wkładu. Nawet jeśli kominek ma być używany jedynie od czasu do czasu, prace należy wykonać rzetelnie dla własnego bezpieczeństwa i komfortu. Oto, jakie elementy powinien mieć.

Z praktycznego punktu widzenia minimalna wysokość komina odprowadzającego dym z kominka lub wolno stojącego pieca kominkowego (kozy) to 4 m dla średnicy komina równej średnicy króćca wylotu dymu z wkładu lub pieca. Taką co najmniej długość musi mieć przewód kominowy od miejsca podłączenia czopucha do komina, do wylotu przewodu dymowego. Można przyjąć również z przybliżeniem wielkość przekroju tych przewodów. Powinna ona wynosić odpowiednio w przypadku:

  • kominków otwartych: przewód prostokątny – powierzchnia 400 cm2, przewód okrągły – średnica 200 mm;
  • kominków zamkniętych z paleniskami działającymi tylko przy zamkniętych drzwiczkach:  przewód prostokątny – powierzchnia 250 cm2, przewód okrągły – średnica 153 mm;
  • kominków zamkniętych z paleniskami umożliwiającymi pracę przy otwartych drzwiczkach: przewód prostokątny – powierzchnia 400 cm2, przewód okrągły – średnica 200 mm.

Jeśli w domu jest komin, a w nim wolny przewód kominowy, do którego można podłączyć kominek, przede wszystkim należy zlecić kominiarzowi sprawdzenie jego drożności i ogólnego stanu oraz przeprowadzenie okresowej konserwacji.

W większości przypadków okazuje się jednak, że stary komin nie nadaje się do podłączenia kominka. Jeżeli nie ma załamań i ma odpowiednio duży przekrój, można przeprowadzić jego renowację przez tak zwane koszulkowanie. Zabieg polega na umieszczeniu we wnętrzu istniejącego komina rury ze stali kwasoodpornej. Obowiązujące w Polsce przepisy zezwalają na to tylko wtedy, gdy komin ma wymiary 14 x 14 cm lub większe albo średnicę co najmniej 150 mm. Po wizycie kominiarza często okazuje się jednak, że komin jest na tyle zniszczony, że jego renowacja jest nieopłacalna. Jedynym rozwiązaniem umożliwiającym zainstalowanie w domu kominka jest w takiej sytuacji budowa nowego komina o parametrach odpowiednich do instalowanego urządzenia.

Przeczytaj dodatkowo:
Kominek DGP czy z płaszczem wodnym? Porównujemy...

Jaki rodzaj ogrzewania kominkowego najlepiej wybrać? Kominek z obudową akumulującą ciepło, płaszczem wodnym...

Pomysł na nowoczesny kominek bez komina:...

Nie w każdym wnętrzu można zbudować tradycyjny kominek. Biokominek może być wtedy najlepszym rozwiązaniem...

Wymiana pękniętej szyby w kominku - jak to zrobić...

Szyby kominkowe zniosą bardzo wysoką temperaturę, dość mocny nacisk przy czyszczeniu, ale nie uderzenia....

Właściwe sterowanie pracą kominka: oszczędzaj na...

Regulacja kominka wcale nie jest trudna. Właściwe ustawienie pracy kominka pozwala zaoszczędzić nawet do 30%...

Czy koza jest w stanie ogrzać dom tak samo jak...

Wybierając kozę, warto się zastanowić, czego od niej oczekujemy. Jeśli ma głównie zdobić, może być stalowa,...

Czyszczenie kominka: jak wyczyścić szybę w...

Jeżeli chcesz, żeby Twój kominek działał długo i sprawnie, musisz w odpowiedni sposób o niego dbać....

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.