Jaki brodzik łazienkowy wybrać, aby zapewnić prawidłowy odpływ wody?
Prysznic bez brodzika a może z odpływem liniowym? Trzeba pamiętać, że przede wszystkim jednym z warunków komfortowej kąpieli pod prysznicem jest sprawne i skuteczne usuwanie zużytej wody, zwłaszcza w kabinach z bardzo płaskim brodzikiem lub ustawionych bezpośrednio na podłodze.
Co jest istotne przy wybieraniu kabiny prysznicowej?
Kiedy planujemy zainstalowanie kabiny prysznicowej, zwykle skupiamy się na wyborze modelu brodzika, rodzaju szkła lub tworzywa, z którego będą zrobione ścianki kabiny, profili do ich zamocowania czy sposobu otwierania drzwi. Problem odprowadzenia wody spod prysznica często schodzi na drugi plan. Takie podejście jest może uzasadnione, gdy ścianki kabiny mają być ustawione na gotowym brodziku, ale jeżeli jego funkcję ma pełnić odpowiednio wyprofilowana i wykończona powierzchnia podłogi, to właśnie odpływ – obok przygotowania podłoża – jest tym elementem, który powinniśmy dobrze przemyśleć.
Po pierwsze ze względów praktycznych, bo łatwiej o zalanie łazienki, kiedy odpływ nie jest wystarczająco wydajny albo powierzchnia, z której ma zbierać wodę, jest wykonana nie dość starannie, po drugie – z estetycznych, ponieważ mamy do wyboru wiele ciekawych rozwiązań.
Jak dobrać syfon do gotowego brodzika?
Otwory odpływowe gotowych brodzików są standardowe – mają średnicę 90 lub 50 mm – więc pozostaje dobrać odpowiedni do nich syfon, czyli specjalnie ukształtowany odcinek rury, którego zadaniem jest zatrzymywanie nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji.
Syfony do brodzików robi się tworzywa sztucznego. Od góry osłania je chromowana, satynowa lub mosiężna klapka o średnicy nieco większej niż wymiar odpływu z brodzika. W klapce jest jeden lub kilka niewielkich otworów, którymi może się wydostawać powietrze. Woda dostaje się do odpływu szczeliną między powierzchnią klapki a płaszczyzną odpływu. Syfony mają różną wysokość – od mniej więcej 40 do ponad 100 mm – co pozwala dopasować je do głębokości brodzika oraz sposobu prowadzenia instalacji kanalizacyjnej.
Do płaskich brodzików należy wybierać syfony o jak najmniejszej wysokości, ale i tak zwykle konieczne jest zagłębienie ich w podłodze. Dlatego zwłaszcza jeśli chce się mieć płaski brodzik, a najlepiej zawsze, gdy planuje się montaż kabiny prysznicowej, dobrze jest podejmować decyzję o wyborze modelu kabiny i odpływu oraz ich lokalizacji w łazience na możliwie wczesnym etapie prac budowlanych lub remontowych, jeszcze przed zrobieniem podłogi, a nawet stropu pod łazienką lub – w przypadku łazienek na parterze – podłogi na gruncie.
Odpływ wody z głębokiego brodzika
Głęboki brodzik (o głębokości 21, 24 cm lub większej) można wyposażyć w zestaw odpływowy z systemem przelewowym podobny to tych montowanych w wannach, umożliwiający zamknięcie odpływu przez wciśnięcie lub przekręcenie płytki na przelewie. Dzięki takiemu systemowi brodzik można napełnić wodą i mieć w ten sposób namiastkę wanny.
WIDEO: sprawdź, jak zamocować brodzik łazienkowy
Czy warto wykonać prysznic bez brodzika?
Coraz częściej inwestorzy rezygnują z montowania standardowych brodzików na rzecz ustawiania ścian kabiny prysznicowej bezpośrednio na odpowiednio do tego przygotowanej podłodze łazienki. Popularność takiego rozwiązania to nie tylko kwestia mody, choć na pewno i ona ma tu znaczenie. Rezygnacja z gotowego brodzika ma też istotne walory praktyczne – pozwala zbudować kabinę o niemal dowolnym kształcie, umieścić ją w nietypowej wnęce albo korzystać z natrysku w łazience zbyt małej na standardowe przybory sanitarne.
Brak brodzika, a więc krawędzi, którą trzeba pokonać, wchodząc do kabiny, ułatwia wejście do środka osobom o ograniczonej sprawności ruchowej czy poruszającym się na wózku. Poza tym gładką powierzchnię prysznicową niewystającą ponad płaszczyznę reszty podłogi wygodniej jest utrzymywać w czystości. I to też są niebagatelne zalety.
Wybór odwodnienia w kabinie prysznicowej bez brodzika
W kabinie prysznicowej „bez brodzika” kluczową kwestią staje się wybór odpowiedniego odwodnienia. Zadanie nie jest proste, a bogata oferta produktów dostępnych w salonach z wyposażeniem łazienek, hurtowniach instalacyjnych i marketach budowlanych może niekiedy być bardziej przeszkodą niż ułatwieniem.
Większość odpływów prysznicowych jest przeznaczona do zabudowania w podłodze. Wśród popularnych odpływów podłogowych do wyboru są modele punktowe oraz liniowe, jedne i drugie o różnej wysokości zabudowy. Konstrukcja nowoczesnych odpływów gwarantuje ochronę przed cofaniem się wody oraz wydostawaniem nieprzyjemnych zapachów z przewodów kanalizacyjnych. Od pewnego czasu można spotkać także modele do montażu w płaszczyźnie pionowej. To rozwiązanie do kabin prysznicowych, w których co najmniej jedną ze ścian bocznych jest ściana łazienki.
Odpowiedni odpływ – na co zwracać uwagę?
- Przepustowość syfonu - syfony do brodzików różnią się przepustowością. Wynosi ona od 30 do ponad 70 l/min i nie zależy od wysokości zamknięcia wodnego, ale od jego konstrukcji. Przepustowość syfonu powinna być dopasowana do wydajności baterii lub panelu natryskowego.
- Wydajność baterii - baterie natryskowe mają wydajność około 10 l/min (0,17 l/s), panele około 20 l/min (0,33 l/s). Wydajność (przepustowość) odpływu powinna być od nich większa, aby podczas kąpieli woda nie zatrzymywała się na płaszczyźnie brodzika.
- Głębokość brodzika - do bardzo płytkich brodzików oraz kabin wyposażonych w panele prysznicowe, zwłaszcza takie z funkcją hydromasażu i wieloma dyszami, bezpieczniej jest wybierać syfony o jak największej przepustowości, żeby nie dopuścić do zalania łazienki.