| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Kupuję stary dom. Co sprawdzić w instalacji wodnej i kanalizacyjnej?

Kupuję stary dom. Co sprawdzić w instalacji wodnej i kanalizacyjnej?

W przypadku starej instalacji wodnej sprawdź, czy rury nie zarosły kamieniem. Wówczas trzeba je nawet wymienić. Skontroluj termin legalizacji wodomierza i jak długo trzeba czekać na ciepłą wodę użytkową. Instalacje w starym domu mogą nie podołać wymaganiom stawianym przez nowoczesne wyposażenie. To ważne, gdy zamarzysz o kupieniu np. wanny z hydromasażem.

Murator pomaga

 

Rury i krany

W przypadku starej instalacji wodnej należy sprawdzić ciśnienie wypływu wody w najdalszym odbiorniku. Małe ciśnienie może świadczyć o zarośnięciu rur kamieniem kotłowym, co kwalifikuje je do płukania specjalnym preparatem, a nawet do wymiany. Skontrolować należy również termin legalizacji wodomierza.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów instalacja wodociągowa powinna być wyposażona w zawór antyskażeniowy. Jeśli go nie ma, należy go zamontować.

O wymianie armatury (kranów) zwykle decyduje inwestor – nawet jeśli jest sprawna, często wymienia się ją ze względów estetycznych.

Kupuję stary dom. Co sprawdzić w instalacji wodnej i kanalizacyjnej?

Ciepła woda użytkowa

W przypadku instalacji ciepłej wody użytkowej warto sprawdzić, czy jest wyposażona w układ cyrkulacji. Jeśli go nie ma, oceńmy, jak długo trzeba czekać na ciepłą wodę po odkręceniu kranu znajdującego się najdalej od podgrzewacza. Próbę trzeba przeprowadzić po dłuższej przerwie w jej poborze, by woda znajdująca się w rurach zdążyła ostygnąć. Jeśli czas oczekiwania jest niezadowalający, trzeba się liczyć z doposażeniem instalacji ciepłej wody w cyrkulację (dodatkowa rura łącząca najdalszy punkt poboru wody z podgrzewaczem i pompa).

Nie da się tego zrobić, gdy wodę dostarcza podgrzewacz przepływowy lub kocioł dwufunkcyjny. Wtedy konieczna jest wymiana podgrzewacza na pojemnościowy.

Stare instalacje, a nowoczesne wanny

Stare instalacje rzadko są w stanie podołać wymaganiom stawianym przez wyposażenie takie jak wanny z hydromasażem czy panele prysznicowe. Za małe średnice podejść i za małe ciśnienie wymuszają wymianę przynajmniej fragmentów instalacji.

Kanalizacja

Kontrola poprawności działania instalacji kanalizacyjnej polega na sprawdzeniu poprawności odpływu wody z przyborów sanitarnych. Zbyt wolne opróżnianie może świadczyć o niedrożności rury (może pomóc przepchanie lub użycie środka rozpuszczającego osady), ewentualnie o za małej średnicy odpływu (konieczna wymiana odcinków rur).

Jeśli instalacja kanalizacyjna kończy się zbiornikiem bezodpływowym (szambem), istotna jest jego szczelność. Jeżeli poprzedni właściciel nie może przedstawić dowodów regularnego wywozu nieczystości, bardzo prawdopodobne, że zbiornik przecieka.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jaki brodzik łazienkowy wybrać, aby zapewnić...

Prysznic bez brodzika a może z odpływem liniowym? Trzeba pamiętać, że przede wszystkim jednym z...

Jaki system odpływowy powinieneś zamontować w...

W kabinie prysznicowej bez brodzika kluczową kwestią staje się wybór odpowiedniego odwodnienia....

Instalacja wodna. Rozprowadzenie rur do wody w...

Usytuowanie przyborów sanitarnych w remontowanej łazience zależy od możliwości doprowadzenia do nich...

Jak doprowadzić wodę do domu? Budowa przyłącza...

Zanim doprowadzisz wodę do domu, musisz dopełnić wielu formalności. Starania o budowę przyłącza niestety...

Przepływowe podgrzewacze wody Kospel - nowe...

Firma Kospel specjalizuje się w produkcji podgrzewaczy wody. Nowe urządzenia firmy mają prezyzyjną...

Podgrzewacz pojemnościowy czy przepływowy?...

Wymiana niesprawnego podgrzewacza wody jest zadaniem priorytetowym. Podpowiadamy, jakie urządzenie do...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.