| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Kupuję stary dom. Co sprawdzić w instalacji wodnej i kanalizacyjnej?

Kupuję stary dom. Co sprawdzić w instalacji wodnej i kanalizacyjnej?

W przypadku starej instalacji wodnej sprawdź, czy rury nie zarosły kamieniem. Wówczas trzeba je nawet wymienić. Skontroluj termin legalizacji wodomierza i jak długo trzeba czekać na ciepłą wodę użytkową. Instalacje w starym domu mogą nie podołać wymaganiom stawianym przez nowoczesne wyposażenie. To ważne, gdy zamarzysz o kupieniu np. wanny z hydromasażem.

Murator pomaga

 

Rury i krany

W przypadku starej instalacji wodnej należy sprawdzić ciśnienie wypływu wody w najdalszym odbiorniku. Małe ciśnienie może świadczyć o zarośnięciu rur kamieniem kotłowym, co kwalifikuje je do płukania specjalnym preparatem, a nawet do wymiany. Skontrolować należy również termin legalizacji wodomierza.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów instalacja wodociągowa powinna być wyposażona w zawór antyskażeniowy. Jeśli go nie ma, należy go zamontować.

O wymianie armatury (kranów) zwykle decyduje inwestor – nawet jeśli jest sprawna, często wymienia się ją ze względów estetycznych.

Kupuję stary dom. Co sprawdzić w instalacji wodnej i kanalizacyjnej?

Ciepła woda użytkowa

W przypadku instalacji ciepłej wody użytkowej warto sprawdzić, czy jest wyposażona w układ cyrkulacji. Jeśli go nie ma, oceńmy, jak długo trzeba czekać na ciepłą wodę po odkręceniu kranu znajdującego się najdalej od podgrzewacza. Próbę trzeba przeprowadzić po dłuższej przerwie w jej poborze, by woda znajdująca się w rurach zdążyła ostygnąć. Jeśli czas oczekiwania jest niezadowalający, trzeba się liczyć z doposażeniem instalacji ciepłej wody w cyrkulację (dodatkowa rura łącząca najdalszy punkt poboru wody z podgrzewaczem i pompa).

Nie da się tego zrobić, gdy wodę dostarcza podgrzewacz przepływowy lub kocioł dwufunkcyjny. Wtedy konieczna jest wymiana podgrzewacza na pojemnościowy.

Stare instalacje, a nowoczesne wanny

Stare instalacje rzadko są w stanie podołać wymaganiom stawianym przez wyposażenie takie jak wanny z hydromasażem czy panele prysznicowe. Za małe średnice podejść i za małe ciśnienie wymuszają wymianę przynajmniej fragmentów instalacji.

Kanalizacja

Kontrola poprawności działania instalacji kanalizacyjnej polega na sprawdzeniu poprawności odpływu wody z przyborów sanitarnych. Zbyt wolne opróżnianie może świadczyć o niedrożności rury (może pomóc przepchanie lub użycie środka rozpuszczającego osady), ewentualnie o za małej średnicy odpływu (konieczna wymiana odcinków rur).

Jeśli instalacja kanalizacyjna kończy się zbiornikiem bezodpływowym (szambem), istotna jest jego szczelność. Jeżeli poprzedni właściciel nie może przedstawić dowodów regularnego wywozu nieczystości, bardzo prawdopodobne, że zbiornik przecieka.

Jak prawidłowo podłączyć pralkę i zmywarkę?

Niezawodne działanie pralki lub zmywarki uzależnione jest od odpowiedniego montażu. O czym należy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Na co należy zwrócić uwagę przy wykonaniu...

Podczas budowy przyłącza wodociągowego należy przede wszystkim przestrzegać zaleceń znajdujących się w jego...

Budowa własnego ujęcia wody: jaką studnię wybrać?...

Budowa studni nie jest skomplikowana, ale należy pamiętać o wykonaniu odpowiednich badań wody oraz o...

FILM: Jak wykryć instalację w ścianach? Jest...

Chcesz powiesić karnisze, wbić gwoździa w ścianę, lecz nie możesz tego zrobić, bo w ścianach ukryte są...

Instalacja wodna w domu – elementy, sposób...

Instalacja wodna w domu to układ połączonych przewodów, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę...

Podgrzewacz pojemnościowy czy przepływowy?...

Wymiana niesprawnego podgrzewacza wody jest zadaniem priorytetowym. Podpowiadamy, jakie urządzenie do...