| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Wstępne oczyszczanie ścieków w osadniku

Wstępne oczyszczanie ścieków w osadniku

Osadnik wstępny (lub gnilny) to szczelny zbiornik,­ w którym odbywa się wstępne, beztlenowe oczyszczanie ścieków. Cząsteczki zanieczyszczeń cięższe od wody opadają na dno i tworzą osad, który powoli fermentuje bez dostępu tlenu. Sprawdź, jaką jeszcze rolę pełni osadnik wstępny w przydomowej oczyszczalni ścieków i gdzie powinien byc zamontowany...

W wyniku fermentacji w osadniku gnilnym część cząsteczek ściekowych rozkłada się na substancje rozpuszczalne w wodzie, a część na nierozpuszczalne związki mineralne, które pozostają na dnie osadnika. Zanieczyszczenia lżejsze od wody (na przykład tłuszcze) tworzą na jej powierzchni kożuch, a wstępnie oczyszczona ciecz przepływa do dalszej części oczyszczalni. Ten etap oczyszczania pozwala pozbyć się ze ścieków nawet 60% znajdujących się w nich zanieczyszczeń.

Specjalne funkcje osadnika wstępnego

  • Na odpływie z osadnika montuje się filtr doczyszczający (siatkowy albo z wyjmowanym wkładem lub materiałem filtracyjnym), który ma zatrzymywać resztki zawiesin pozostałych w podczyszczonych ściekach, a nad nim nadbudowę z włazem, przez którą można się do niego dostać i go wyczyścić.
  • Aby polepszyć pracę osadnika, można równolegle z nim zamontować separator tłuszczów, który będzie zatrzymywał cząstki stałe i tłuszcze, przede wszystkim z kuchni. Ponieważ separator jest przeznaczony wyłącznie do ścieków gospodarczych, trzeba je odprowadzać oddzielnie od fekalnych.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Materiał osadnika

Osadnik musi być z trwałego materiału odpornego na korozję i substancje agresywne zawarte w ściekach. Takie wymagania dobrze spełniają zbiorniki z tworzyw sztucznych – polietylenu wysokiej gęstości lub żywic poliestrowych (laminatów) wzmacnianych włóknem szklanym. Zbiorniki cienkościenne lub z materiałów o słabej wytrzymałości na napór gruntu należy otoczyć stabilizowanym cementem i pilnować, aby podczas zasypywania były wypełnione wodą. Pusty zbiornik może zostać uszkodzony, a nawet wypchnięty z ziemi. Jeśli ze względu na przebieg instalacji kanalizacyjnej i ukształtowanie działki zbiornik trzeba umieścić na znacznej głębokości, można wybrać bardziej wytrzymały – zbiornik betonowy – prefabrykowany lub budowany na miejscu z betonowych kręgów.

Wielkość osadnika

Wielkość osadnika zależy od ilości ścieków powstających w gospodarstwie domowym. Powinna być taka, aby ścieki mogły w nim przebywać trzy doby. W tym czasie zdążą się w odpowiednim stopniu oczyścić i nie będą gnić, co może się zdarzyć, jeśli pozostaną w osadniku zbyt długo. Ponieważ przyjmuje się, że jedna osoba produkuje około 150 l ścieków na dobę (czyli 450 l przez trzy doby), łatwo obliczyć, że czteroosobowa rodzina będzie potrzebowała osadnika o pojemności około 1800 l (1,8 m³). Jest to tak zwana czynna pojemność osadnika. Całkowita musi być większa, aby podczas pracy zbiornik nigdy nie był wypełniony po brzegi. W razie potrzeby zbiorniki można łączyć szeregowo.

Produkowane są zbiorniki jedno-, dwu lub trzykomorowe. Większa liczba komór wydłuża drogę ścieków przez osadnik i zwiększa skuteczność oczyszczania.

Gdzie umieścić osadnik gnilny?

Osadnik wstępny dobrze jest umieścić jak najbliżej domu, aby ścieki nie wystygły, zanim do niego dotrą. Wówczas proces rozkładu będzie przebiegał z większą intensywnością. Zbiornik musi być jednak dobrze odpowietrzany (przez wewnętrzną instalację kanalizacyjną wyprowadzoną co najmniej 0,6 m powyżej górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych), w przeciwnym razie nie może się znajdować bliżej niż 5 m od budynku.

W istniejących domach położenie osadnika jest w dużej mierze zdeterminowane miejscem wylotu instalacji kanalizacyjnej,­ w nowo budowanych warto ją więc tak zaplanować, aby rura kanalizacyjna wychodziła poza budynek na stronę działki, gdzie ma być oczyszczalnia.

PAMIĘTAJ

Minimalny odstęp

Przy wyborze miejsca na osadnik wstępny trzeba zachować wymagane odległości od innych obiektów i instalacji na działce:

  • co najmniej 15 m od najbliższej studni;
  • minimum 2 m od granicy działki i drogi;
  • 1,5 m od rur z gazem i wodą;
  • 0,8 m od kabli elektrycznych.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków najlepiej z projektem

Wiele osób planujących budowę oczyszczalni ścieków zadaje sobie pytanie: czy budowę...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zasuwa burzowa. Do czego jest potrzebny...

Jednym z elementów instalacji kanalizacyjnej jest zasuwa burzowa, nazywana kanalizacyjnym zaworem...

Pomporozdrabniacz - łazienka, kuchnia tam gdzie...

Pomporozdrabniacze i pompy sanitarne otwierają świat pełen nieskończonych możliwości. Dzięki nim można...

Zatkana rura. Przepychanie rury kanalizacyjnej

Gdy z umywalki nie chce spływać woda to znak, że rura kanalizacyjna jest zatkana. Przepychanie rury możesz...

10 błędów w kanalizacji w domu jednorodzinnym:...

Aby uniknąć problemów z instalacją kanalizacyjną w domu, warto przyłożyć się do jej wykonania –...

Wody opadowe - przepisy. Jak zgodnie z prawem...

Według przepisów prawa wody opadowe są ściekami. Regulacje omawiające ich odprowadzanie zawarte są w...