| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Bezpieczne i szczelne szambo. Jak duży powinien być zbiornik na ścieki?

Bezpieczne i szczelne szambo. Jak duży powinien być zbiornik na ścieki?

W domu – czy tego chcemy, czy nie – powstają ścieki. Każdy inwestor musi więc zmierzyć się z problemem, w jaki sposób się ich pozbyć. Jednym z rozwiązań jest budowa szamba, czyli szczelnego zbiornika na ścieki. Jeśli więc wybierzesz ten sposób odprowadzania nieczystości, musisz dobrać odpowiedni rozmiar zbiornika. Dowiedz się, jak obliczyć potrzebną wielkość szamba.

Szambo jest potrzebne od chwili pojawienia się w domu mieszkańców, a często już w trakcie budowy. Dlatego formalności niezbędne do jego wybudowania warto załatwiać równocześnie z ubieganiem się o pozwolenie na budowę domu.

Jeżeli lokalizacja szamba była zaznaczona na planie zagospodarowania działki dołączonym do projektu pozwolenia na budowę możemy bez dodatkowych formalności przystąpić do budowy zbiornika na ścieki. Jeśli jednak decyzję o budowie szamba podejmujemy już po uzyskaniu pozwolenia na budowę domu, zgodnie z art. 28 ust.1 ustawy Prawo budowlane, jesteśmy zobowiązani przed przystąpieniem do jej realizacji, do uzyskania pozwolenia na budowę szamba w formie decyzji administracyjnej.

Zobacz koniecznie, 3 sposoby na budowę szamba betonowego

Autor: Andrzej Szandomirski

Jak duży powinien być zbiornik na ścieki?

Wielkość szamba (a dokładniej pojemność użytkowa V, czyli część, w której można gromadzić ścieki) powinna być taka, aby zbiornik można było opróżniać nie częściej niż co dziesięć dni, ale nie rzadziej niż co dwa tygodnie. Przy założeniu, że jedna osoba zużywa dziennie około 150 l wody, dla czteroosobowej rodziny wystarczający będzie zbiornik o pojemności:

V = 4 x 150 l/dzień x 14 dni = 8400 l (8,4 m3)

Jeżeli zdecydujemy się na gotowe szambo ze szczelnego betonu, nie uda nam się dokładnie dopasować objętości. Będziemy musieli wybrać zbiornik o zbliżonej pojemności - zawsze większej niż obliczona, na przykład 10 m3.

Gdy szambo będzie wykonywane na miejscu, jego wielkość może być dowolna, bo określa się ją na podstawie indywidualnego projektu. W każdym przypadku warto tak dobrać pojemność szamba, aby była zbliżona do pojemności wozów asenizacyjnych, jakimi posługuje się przedsiębiorstwo kanalizacyjne, któremu zlecimy wywóz nieczystości. Nie trzeba będzie wtedy płacić za kurs w połowie pustego samochodu. Wozy asenizacyjne mają najczęściej pojemność: 4,5; 7,2; 10,5 lub 11,5 m3.

Przeczytaj dodatkowo:
FILM: Instalacja kanalizacyjna w domu - co...

Jak prawidłowo ułożyć instalację kanalizacyjną w zasypce pod podłogą na gruncie? Ile pionów i czy...

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków z...

Przydomowe oczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym są stosunkowo tanie, łatwe w budowie i zapewniają...

Przydomowe oczyszczalnie ścieków w zarysie

Innym rozwiązaniem dla właściciela domu, który został wybudowany na terenie nie skanalizowanym jest...

Roślinna przydomowa oczyszczalnia ścieków i jej...

Przydomowe oczyszczalnie roślinne, czyli oczyszczalnie z filtrem roślinnym, zapewniają wysoki stopień...

10 błędów w kanalizacji w domu jednorodzinnym:...

Instalacja kanalizacyjna nie wymaga zasilania elektrycznego, nie działa pod ciśnieniem, nie ma w niej...

10 typowych błędów w instalacji kanalizacyjnej

Nie wymaga zasilania elektrycznego, nie działa pod ciśnieniem, nie ma w niej skomplikowanych urządzeń. Wydaje...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.