| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Biologiczne preparaty do ścieków

Biologiczne preparaty do ścieków

Prawie każdy z użytkowników szamba zna problem nieprzyjemnego zapachu rozchodzącego się wokół zbiornika. Na taki kłopot jest jednak prosty i niekosztowny sposób - biopreparaty, które potrafią zmienić ścieki w prawie czystą wodę.  

Biopreparaty to naturalne mieszanki zawierające bakterie oraz związki enzymatyczne, odpowiedzialne za rozkład związków organicznych, jakie występują w ściekach, osadach ściekowych, a także w gnojowicy. Sprzedawane są najczęściej w postaci proszku lub granulatu, rzadziej żelu.

Jak działają biopreparaty?

Podstawowym źródłem pokarmu bakterii są znajdujące się w ściekach białka, węglowodany i tłuszcze.
Jednak aby rozwój tych pożytecznych mikroorganizmów przebiegał właściwie, muszą być zachowane odpowiednie warunki. Nieregularne lub nieumiejętne stosowanie biopreparatów obniża aktywności bakterii, a z czasem może doprowadzić do całkowitego zahamowania procesu.

Autor: SOTRALENTZ

Cel uświęca środki

Najbardziej widocznym skutkiem działania biopreparatów jest zmniejszenie objętości ścieków w zbiorniku w wyniku rozdzielenia się osadów od płynu. W ściekach przetworzonych przy użyciu biopreparatów ilość szkodliwych związków jest od 60 do 90% mniejsza niż w ściekach nie poddanych takiemu procesowi. Podczyszczone w ten sposób ścieki nie śmierdzą. Koszty wywozu nieczystości są niższe nawet o 30%. Biopreparaty działają również korzystnie na instalację kanalizacyjną - udrażniają przewody i przeciwdziałają ich zarastaniu.

Jak stosować biopreparaty?

Gdy już kupimy biopreparat, trzeba przeczytać informacje zamieszczone na opakowaniu. Wielkość dawki i częstotliwość stosowania jest bowiem różna dla różnych preparatów, zależy także od ilości produkowanych ścieków. Jeśli wcześniej nie używaliśmy żadnych biopreparatów, pierwsza dawka powinna być zazwyczaj dwukrotnie większa od podanej na opakowaniu. 
Proszek lub granulki wsypuje się:

  • najczęściej do miski ustępowej, po czym albo pozostawia się na noc w syfonie, albo zaraz po wsypaniu spuszcza się wodę;
  • rzadziej - bezpośrednio do zbiornika na ścieki (szamba).

Gdy korzysta się z biopreparatów, powinno się ograniczyć używanie silnych środków chemicznych.  Mogą bowiem niszczyć mikroorganizmy, a w efekcie - hamować proces oczyszczania ścieków. 

Czy biopreparaty są bezpieczne?

Biopreparaty są nietoksyczne, a więc nieszkodliwe dla ludzi, zwierząt i roślin. Odpowiednio dobrane bakterie nie tylko eliminują ze ścieków złożone związki organiczne, ale także niszczą mikroorganizmy chorobotwórcze. Preparaty są również obojętne chemicznie - nie powodują korozji metali, nie niszczą ceramiki ani tworzyw sztucznych, z których wykonuje się instalacje kanalizacyjne.

Przed zakupem

Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę, czy środek nie jest przeterminowany, nie ma uszkodzonego opakowania. Warto też przeczytać na ulotce lub opakowaniu (każdy preparat powinien mieć opis w języku  polskim), do czego dokładnie jest przeznaczony. Wszystkie biopreparaty, które znajdują się w obrocie handlowym, powinny być opatrzone atestem Państwowego Zakładu Higieny.

Kształtki kanalizacyjne

Te stosowane w budownictwie jednorodzinnym, wykonane są głównie z PVC lub trudno zapalnego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zatkana rura. Przepychanie rury kanalizacyjnej

Gdy z umywalki nie chce spływać woda to znak, że rura kanalizacyjna jest zatkana. Przepychanie rury możesz...

FILM: Instalacja kanalizacyjna w domu - co...

Jak prawidłowo ułożyć instalację kanalizacyjną w zasypce pod podłogą na gruncie? Ile pionów i czy...

Jak doprowadzić rury kanalizacyjne do urządzeń...

Jeśli przy okazji remontu łazienki chcesz zmienić ustawienie sedesu, wanny lub brodzika, to musisz pamiętać...

10 błędów w kanalizacji w domu jednorodzinnym:...

Aby uniknąć problemów z instalacją kanalizacyjną w domu, warto przyłożyć się do jej wykonania –...

Przydomowe oczyszczalnie ścieków w zarysie

Innym rozwiązaniem dla właściciela domu, który został wybudowany na terenie nie skanalizowanym jest...