| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje kanalizacyjne » Biologiczne preparaty do ścieków

Biologiczne preparaty do ścieków

Prawie każdy z użytkowników szamba zna problem nieprzyjemnego zapachu rozchodzącego się wokół zbiornika. Na taki kłopot jest jednak prosty i niekosztowny sposób - biopreparaty, które potrafią zmienić ścieki w prawie czystą wodę.  

Biopreparaty to naturalne mieszanki zawierające bakterie oraz związki enzymatyczne, odpowiedzialne za rozkład związków organicznych, jakie występują w ściekach, osadach ściekowych, a także w gnojowicy. Sprzedawane są najczęściej w postaci proszku lub granulatu, rzadziej żelu.

Jak działają biopreparaty?

Podstawowym źródłem pokarmu bakterii są znajdujące się w ściekach białka, węglowodany i tłuszcze.
Jednak aby rozwój tych pożytecznych mikroorganizmów przebiegał właściwie, muszą być zachowane odpowiednie warunki. Nieregularne lub nieumiejętne stosowanie biopreparatów obniża aktywności bakterii, a z czasem może doprowadzić do całkowitego zahamowania procesu.

Autor: SOTRALENTZ

Cel uświęca środki

Najbardziej widocznym skutkiem działania biopreparatów jest zmniejszenie objętości ścieków w zbiorniku w wyniku rozdzielenia się osadów od płynu. W ściekach przetworzonych przy użyciu biopreparatów ilość szkodliwych związków jest od 60 do 90% mniejsza niż w ściekach nie poddanych takiemu procesowi. Podczyszczone w ten sposób ścieki nie śmierdzą. Koszty wywozu nieczystości są niższe nawet o 30%. Biopreparaty działają również korzystnie na instalację kanalizacyjną - udrażniają przewody i przeciwdziałają ich zarastaniu.

Jak stosować biopreparaty?

Gdy już kupimy biopreparat, trzeba przeczytać informacje zamieszczone na opakowaniu. Wielkość dawki i częstotliwość stosowania jest bowiem różna dla różnych preparatów, zależy także od ilości produkowanych ścieków. Jeśli wcześniej nie używaliśmy żadnych biopreparatów, pierwsza dawka powinna być zazwyczaj dwukrotnie większa od podanej na opakowaniu. 
Proszek lub granulki wsypuje się:

  • najczęściej do miski ustępowej, po czym albo pozostawia się na noc w syfonie, albo zaraz po wsypaniu spuszcza się wodę;
  • rzadziej - bezpośrednio do zbiornika na ścieki (szamba).

Gdy korzysta się z biopreparatów, powinno się ograniczyć używanie silnych środków chemicznych.  Mogą bowiem niszczyć mikroorganizmy, a w efekcie - hamować proces oczyszczania ścieków. 

Czy biopreparaty są bezpieczne?

Biopreparaty są nietoksyczne, a więc nieszkodliwe dla ludzi, zwierząt i roślin. Odpowiednio dobrane bakterie nie tylko eliminują ze ścieków złożone związki organiczne, ale także niszczą mikroorganizmy chorobotwórcze. Preparaty są również obojętne chemicznie - nie powodują korozji metali, nie niszczą ceramiki ani tworzyw sztucznych, z których wykonuje się instalacje kanalizacyjne.

Przed zakupem

Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę, czy środek nie jest przeterminowany, nie ma uszkodzonego opakowania. Warto też przeczytać na ulotce lub opakowaniu (każdy preparat powinien mieć opis w języku  polskim), do czego dokładnie jest przeznaczony. Wszystkie biopreparaty, które znajdują się w obrocie handlowym, powinny być opatrzone atestem Państwowego Zakładu Higieny.

Przeczytaj dodatkowo:
Budowa szamba – formalności przed budową i normy,...

Gdy budynku nie można podłączyć do kanalizacji, wówczas jednym możliwym rozwiązaniem jest budowa...

FILM: Instalacja kanalizacyjna w domu - co...

Jak prawidłowo ułożyć instalację kanalizacyjną w zasypce pod podłogą na gruncie? Ile pionów i czy...

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków z...

Przydomowe oczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym są stosunkowo tanie, łatwe w budowie i...

Oczyszczanie ścieków: przydomowa oczyszczalnia...

W przydomowych oczyszczalniach biologicznych lub oczyszczalniach z osadem czynnym oczyszczanie ścieków odbywa...

Budowa i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków...

Budowę i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków najlepiej zaplanować na okres od wiosny do jesieni. W...

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jaką...

Zasada działania przydomowych oczyszczalni ścieków opiera się na naturalnych procesach biologicznych,...