| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Usuwanie powietrza z instalacji c.o., czyli jak odpowietrzyć grzejnik
Odpowietrzanie grzejników

Usuwanie powietrza z instalacji c.o., czyli jak odpowietrzyć grzejnik

Zdarza się, że podczas napełniania centralnego ogrzewania wodą, a potem także w czasie rozruchu i codziennej eksploatacji, do instalacji c.o. dostaje się powietrze. Aby się go pozbyć należy odpowietrzyć grzejniki. Do odpowietrzania grzejników służą specjalne urządzenia i zawory odpowietrzające.

Odpowietrzanie grzejników na trzy sposoby

  • ręczne lub automatyczne zawory odpowietrzające. Jest to tzw. odpowietrzenie miejscowe, stosowane w nowoczesnych instalacjach,
  • instalacja odpowietrzająca (odpowietrzenie centralne),
  • ręczne lub automatyczne zawory odpowietrzające – w części instalacji c.o., a instalacji odpowietrzającej – w pozostałej części.

Instalacje odpowietrzające, a także łączone można spotkać już tylko w istniejących, starszych układach centralnego ogrzewania wodnego.

Ręczne zawory odpowietrzające powinny być zamontowane przy każdym grzejniku z wyjątkiem grzejników na najwyższej kondygnacji, te mogą być odpowietrzane przez automatyczny zawór odpowietrzający montowany w najwyższym punkcie instalacji.

Aby zawór odpowietrzający spełniał swoje zadanie w instalacji centralnego ogrzewania z tak podłączonymi grzejnikami, musi być zachowane odpowiednie nachylenie przewodów doprowadzających wodę do grzejnika.

Jaki zawór odpowietrzający?

W nowo projektowanych i wykonywanych instalacjach c.o. zarówno niewielkich – w domach jednorodzinnych, jak i bardziej rozbudowanych – w budynkach wielokondygnacyjnych, stosuje się wyłącznie ręczne lub automatyczne zawory odpowietrzające.

Ręczne zawory odpowietrzające służą do odpowietrzania grzejników. Są fabrycznie (na stałe) zainstalowane wewnątrz grzejnika lub montuje się je na zewnątrz, w jednym z króćców przyłączeniowych. Jeśli zachodzi podejrzenie, że w grzejniku zgromadziło się powietrze, trzeba ręcznie na przykład za pomocą śruby lub odpowiedniego klucza (zależnie od konstrukcji zaworu) poluzować jego grzybek, tak aby powstała nieszczelność, przez którą nagromadzone powietrze wydostanie się na zewnątrz.

Odpowietrzanie grzejników należy zakończyć dopiero wtedy, gdy z otworu zacznie wypływać woda. Odpowietrzniki ręczne są standardowym wyposażeniem nowych grzejników. Można je również kupić w sklepach instalacyjnych i zainstalować do istniejących grzejników. Czynność tę najlepiej zlecić instalatorowi.

Do usuwania powietrza z instalacji służy automatyczny zawór odpowietrzający (odpowietrznik automatyczny). Urządzenie montowane jest w najwyższym punkcie układu grzewczego.
Automatyczne zawory odpowietrzające (odpowietrzniki automatyczne) należą do najbardziej narażonych na awarie punktów instalacji, dlatego opłaca się instalować urządzenia dobrej, sprawdzonej jakości. Trzeba jednak pamiętać, że droższe odpowietrzniki są bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane niewłaściwymi cechami chemicznymi wody w instalacji.

Odpowietrzanie w systemie

Producenci kotłów oferują urządzenia łączące w jednej obudowie zawór bezpieczeństwa, odpowietrznik i manometr. Całość jest montowana do odgałęzienia króćca wody grzewczej w kotle. Pozwala usunąć z instalacji większość powietrza wytrąconego z wody podczas jej podgrzewania w kotle. Instalując taki zestaw, nie powinno się jednak rezygnować z wyposażenia instalacji w automatyczny zawór odpowietrzający.

WARTO WIEDZIEĆ

Urządzenia i zawory odpowietrzające mają także zadanie całkiem odwrotne, czyli wpuszczają powietrze do instalacji, by umożliwić opróżnienie jej z wody, na przykład na czas napraw czy przeróbek.

Przeczytaj dodatkowo:
Poznaj grzejniki dekoracyjne. Sprawdź, czym...

Grzejniki tradycyjne, a tym bardziej stare kaloryfery nie są elementami wartymi eksponowania. Co innego...

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Jakie grzejniki kupić decydując się na...

Wymieniając grzejniki w domu, musisz zwrócić uwagę na wiele aspektów technicznych tych...

Dowiedz się jak przygotować grzejniki na sezon...

Nadeszła jesień i co za tym idzie sezon grzewczy. Czas pomyśleć nad przeglądem technicznym instalacji...

Nowe modele grzejników łazienkowych PURMO

Co nowego w grzejnikach łazienkowych? Grzejnik łazienkowy Leros to najnowszy model kolekcji Purmo. Duży ...

Kiedy musisz wymienić grzejniki w domu? Czy...

O wymianie grzejników z reguły myśli się w momencie, kiedy walory estetyczne urządzeń wymagają...