| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Jaki grzejnik płytowy wybrać: jedno-, dwu- czy trzypłytowy?
Grzejniki płytowe - ilość płyt i ożebrowanie

Jaki grzejnik płytowy wybrać: jedno-, dwu- czy trzypłytowy?

Odpowiedź na pytanie "jaki grzejnik wybrać" do instalacji c.o. nie jest łatwa. Jeśli jednak wiemy jaką moc powinny mieć poszczególne kaloryfery pozostaje tylko wybór odpowiedniego rodzaju grzejnika, co nie powinno być już trudne. A jednak… Najpopularniejsze obecnie grzejniki płytowe produkowane są z jedną, dwoma lub trzema płytami. Na który typ się zdecydować i dlaczego? Sprawdźmy...

Dlaczego grzejnik płytowy z jedną płytą jest najlepszy?

Produkuje się grzejniki płytowe o jednej, dwóch lub trzech płytach. Najkorzystniejsze – ze względu na ilość ciepła przekazywanego do pomieszczenia przez promieniowanie – są grzejniki jednopłytowe. 

Jakie grzejniki płytowe wybrać: jedno-, dwu- czy trzypłytowe?Grzejnik dwupłytowy o tej samej mocy co jednopłytowy oddaje mniej ciepła, ponieważ jego część, zamiast trafiać do pomieszczenia, jest odbijana przez pierwszą płytę. Moc drugiej płyty jest przez to o prawie 30% mniejsza niż pierwszej. Podobne zjawisko ma miejsce w grzejnikach trzypłytowych.

Grzejniki jednopłytowe mają niewielką grubość (około 6 cm), dzięki czemu przymocowane do ściany odstają od niej zaledwie około 9 cm. Łatwo je zatem zmieścić nawet pod bardzo wąskim parapetem. Grubość dwupłytowych wynosi około 10, a odległość frontu od ściany – mniej więcej 13 cm.

Każda z płyt grzejnika może mieć dodatkowo żebra zwiększające powierzchnię wymiany ciepła. Ożebrowanie zwiększa moc grzejnika o blisko 60%, ale sprzyja osadzaniu się kurzu.

W instalacja c.o. w domach jednorodzinnych zwykle instaluje się grzejniki jedno- lub dwupłytowe.

WARTO WIEDZIEĆ

Ile płyt, ile żeber – jak rozszyfrować oznaczenie na grzejnikach płytowych

Większość producentów grzejników płytowych stosuje jednolite oznaczenie (dwucyfrowy symbol) jednoznacznie określające typ grzejnika.

  • pierwsza cyfra odpowiada liczbie płyt, z których jest on zbudowany,
  • druga cyfra – liczbie ożebrowań.

I tak grzejnik jednopłytowy bez żeber konwekcyjnych jest oznaczony liczbą 10, jednopłytowy z żebrami – liczbą 11.

Kierując się tą zasadą, łatwo ustalić, że grzejnik c.o. z oznaczeniem 21 to taki, który ma dwie płyty – jedną ożebrowaną, drugą nie, a taki z symbolem 33 ma trzy ożebrowane płyty.

Grzejniki dwu- i trzypłytowe, a także jednopłytowe z ożebrowaniem mają boczne obudowy, a od góry kratkę osłaniającą niezbyt eleganckie żebra.

Oprócz symbolu w skład oznaczenia wchodzi też niekiedy litera. Literą V zwykle oznaczana jest wersja z wbudowanym przewodem przyłączeniowym i zaworem regulacyjnym umożliwiającymi podłączenie grzejnika od dołu.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Grzejnik schowany w podłodze. Grzejniki kanałowe...

Grzejniki kanałowe doskonale ogrzewają dom, chronią przed napływem zimnego powietrza z tarasów i...

Tanie ogrzewanie. Które urządzenia grzewcze...

Gdy masz ograniczone fundusze, to szukasz takiego sposobu ogrzewania domu, które będzie kosztowało...

Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

Jakie grzejniki kupić decydując się na...

Wymieniając grzejniki w domu, musisz zwrócić uwagę na wiele aspektów technicznych tych...

Sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania z...

Poza odpowiednim doborem kotła czy wystarczającą termoizolacją domu, koszty ogrzewania można zmniejszać...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.