Jak dobrać wielkość grzejników bez projektu?

2011-01-25 12:59
Wybieramy grzejniki wodne: jakie będą najlepsze...
Autor: Andrzej Szandomirski Można kupić grzejniki o różnej wysokości (od 30 cm), co umożliwia zamontowanie ich także pod tak zwanym oknem weneckim

W przypadku remontu lub wymiany instalacji centralnego ogrzewania wykonanie jej projektu nie jest obowiązkowe. Można poradzić sobie bez niego, choć zdecydowanie nie jest to polecane. Zobacz, dlaczego powinno się zwiększyć moc grzejników na parterze? Sprawdź, czy warto przewymiarować wszystkie grzejniki? Dowiedz się więcej, na temat doboru grzejników, kiedy nie ma projektu instalacji...

Gdy nie ma projektu instalacji centralnego ogrzewania, grzejniki dobiera się w sposób przybliżony, posługując się również przybliżonym jednostkowym zapotrzebowaniem na ciepło dla domu q [kW/m2].

Przyjmuje się, że wynosi ono:

  • 0,12-0,2 kW/m2 – w starych domach;
  • około 0,08 kW/m2 – w domach z normalną izolacją;
  • mniej więcej 0,06 kW/m2 – w domach dobrze zaizolowanych (U około 0,3 W/(m2·K);
  • 0,05 kW/m2 – w domach zaizolowanych zgodnie z aktualnymi przepisami.

Pomnożone przez powierzchnię domu lub mieszkania, która ma być ogrzewana, pozwoli nam ono ustalić orientacyjne zapotrzebowanie na wymaganą moc grzewczą Q:

Q [kW] = A [m2] · q [kW/m2]

Określona w ten sposób moc jest jednak średnia dla całego domu i nie uwzględnia na przykład wpływu liczby przegród zewnętrznych (większej w pomieszczeniach szczytowych), dużych okien w salonie czy sąsiedztwa nieogrzewanych pomieszczeń (na przykład piwnicy czy garażu).

Kiedy i dlaczego zwiększamy moc wybranych grzejników?

Dobierając grzejniki na podstawie przybliżonego zapotrzebowania na ciepło, powinno się zwiększyć moc grzejników o mniej więcej 10% w pomieszczeniach na parterze i o kilka procent w pokojach z co najmniej dwiema przegrodami zewnętrznymi.

15% mocy warto też dodać grzejnikom w sypialniach, jeśli planujemy za pomocą zaworów termostatycznych zmniejszać w nich temperaturę w ciągu dnia. To pozwoli nam szybko nagrzać je wieczorem.

Czy warto przewymiarować instalację c.o.?

Można też nieco przewymiarować wszystkie grzejniki c.o., a ewentualne błędy zniwelować już po ich zainstalowaniu za pomocą zamontowanych przy nich zaworów termostatycznych.

Często wymienia się stare grzejniki żeliwne na grzejniki stalowe płytowe. Jeden człon (żeberko) grzejnika żeliwnego nr 1 (typowego o wysokości 60 cm, instalowanego pod parapetem okna) ma moc cieplną 130 W. Łatwo więc ustalić moc całego grzejnika. Jeżeli nie dysponuje się innymi obliczeniami, można dobierać nowe grzejniki, posługując się mocą ustaloną właśnie w ten sposób.

W katalogu producenta można odszukać grzejniki o podanej mocy, uwzględniając nowe parametry pracy instalacji c.o..

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany