| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Jak dobrać moc grzejników? Parametry wody w instalacji c.o.
O czego zależy moc grzejników?

Jak dobrać moc grzejników? Parametry wody w instalacji c.o.

Zapotrzebowanie na ciepło to niejedyna wielkość, do której trzeba dopasować wielkość grzejnika. Należy także uwzględnić parametry pracy instalacji centralnego ogrzewania, czyli maksymalną temperaturę wody zasilającej grzejniki i powracającej z nich. Sprawdź, jakie znaczenie mają parametry wody w instalacji centralnego ogrzewania.

Im temperatura wody będzie wyższa, tym mniejsze, a więc i tańsze będą grzejniki c.o. oraz mniejsze będą straty ciepła przy transporcie ciepła i straty kotłowe. Im temperatura niższa, tym bardziej komfortowe warunki będą panowały w domu (na grzejnikach nie będzie się przypiekał kurz i powietrze nie będzie nadmiernie wysuszone).

Autor: Joanna Siedlar

Wymiary i moc grzejników zależą od parametrów wody grzejnej

W instalacjach ogrzewanych kotłem gazowym parametry pracy nie mogą być wyższe niż 80/60°C, w instalacjach c.o. zasilanych pompami ciepła czy energią słoneczną – 55/45°C lub 50/40°C.

Jak dobrać grzejniki? Z katalogu lub przez wyliczenia...

Grzejniki c.o. dobiera się z katalogów producentów. Szuka się takich, których moc jest najbardziej zbliżona do podanej w projekcie lub (gdy nie ma projektu) wyznaczonej w sposób przybliżony. Trzeba jednak mieć świadomość, że producenci podają w swoich tabelach tak zwaną moc katalogową wyznaczoną przeważnie dla parametrów 70/55/20°C (według normy EN 442 dla takich parametrów bada się ich moc) i 55/45/20°C (temperatura zasilania/temperatura powrotu/temperatura w pomieszczeniu).

Jeśli parametry instalacji c.o., w której grzejnik będzie pracował, są inne, nie można dobrać wielkości i moc grzejników wprost z tabeli, lecz dopiero po pomnożeniu zapotrzebowania na moc przez współczynnik korekcyjny. Tabele współczynników korekcyjnych można znaleźć również w katalogach producentów.

Jeżeli zastępując stare grzejniki c.o. nowymi, nie uwzględni się zmienionych parametrów pracy instalacji i wybierze się zbyt duże grzejniki, będzie to można potem skorygować obniżeniem temperatury pracy kotła. Ale gdy grzejniki będą zbyt małe – na przykład ich moc zostanie dobrana dla parametrów 75/65/20°C, a urządzenie grzewcze będzie przygotowywało wodę grzejną o parametrach 55/45°C – może się zdarzyć, że w czasie mrozów pomieszczenia będą niedogrzane.

Sprawdźmy to na przykładzie...

  • zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu – 2000 W;
  • parametry, dla których producent podaje moc grzejników – 75/65/20°C;
  • parametry pracy instalacji – 65/55°C;
  • temperatura w pomieszczeniu – 20°C;
  • współczynnik korekcyjny – 1,34;
  • moc grzejnika: 2000 W x 1,34 = 2680 W.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Kiedy musisz wymienić grzejniki w domu? Czy...

O wymianie grzejników z reguły myśli się w momencie, kiedy walory estetyczne urządzeń wymagają...

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...

Nowe modele grzejników łazienkowych PURMO

Co nowego w grzejnikach łazienkowych? Grzejnik łazienkowy Leros to najnowszy model kolekcji Purmo. Duży ...

Aluminiowy, płytowy, drabinkowy czy dekoracyjny....

Zastanawiasz się jaki grzejnik będzie najlepszy? Do wyboru są m.in. grzejniki stalowe, aluminiowe, żeliwne,...

Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

Nowoczesna łazienka. Aranżacja w tonacji szarości...

Modna aranżacja łazienki utrzymanej w nowoczesnych szarościach jest doskonałym tłem, na którym uwagę...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.