| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Grzejniki stalowe płytowe czy aluminiowe członowe?

Grzejniki stalowe płytowe czy aluminiowe członowe?

Zarówno grzejniki stalowe płytowe, jak i aluminiowe członowe są często wybierane do domowych instalacji centralnego ogrzewania. Czym się one różnią? W jakich instalacjach sprawdzą się najlepiej?

Mimo że sposobów na zapewnienie komfortowej temperatury w domu jest bardzo dużo i wciąż pojawiają się coraz nowocześniejsze rozwiązania, to ciągle chętnie wybierane jest centralne ogrzewanie z grzejnikami ściennymi.

Wśród grzejników ściennych konkurują ze sobą przede wszystkim grzejniki stalowe płytowe i członowe aluminiowe. Nie można jednoznacznie stwierdzić, które są lepsze – wszystko zależy bowiem od konkretnej sytuacji.

Grzejniki stalowe i aluminiowe dobrze przewodzą ciepło

Zarówno grzejniki stalowe płytowe, jak i aluminiowe członowe, doskonale nadają się do nowych instalacji grzewczych zasilanych nowoczesnymi źródłami ciepła. Ich ścianki dobrze przewodzą ciepło, dlatego szybko oddają je do pomieszczenia, w którym są zamontowane.

Znakomicie pozwalają wykorzystać możliwości, jakie daje automatyka c.o. Szybko reagują na sygnały z automatyki, można więc bez problemów dopasowywać ich pracę do aktualnych warunków pogodowych, nie trzeba zbyt długo czekać aż zaczną pracować z większą lub mniejszą mocą. Dzięki temu centralne ogrzewanie pracuje bardzo ekonomicznie.

Jeśli tylko chcesz wymienić grzejniki

Jeśli wymieniasz grzejniki, a nie planujesz przeróbek instalacji grzewczej, wybierz grzejniki aluminiowe członowe. Sposobem podłączenia i wielkością odpowiadają starym żeliwnym kaloryferom. Można przyjąć, że jeden człon odpowiada jednemu żeberku. Mają dokładnie taki sam rozstaw króćców podłączeniowych co grzejniki żeberkowe. W przypadku grzejników stalowych płytowych trzeba szukać specjalnych rozwiązań, które to umożliwią.

Z kolei, gdy zależy ci na estetycznym podłączeniu grzejnika z instalacją (w nowoczesnych wnętrzach chcemy, by było jak najmniej widoczne), większe możliwości mają grzejniki stalowe płytowe. Można je podłączyć do instalacji - nie tylko tak jak dawniej od pionu poziomymi gałązkami do boku grzejnika, ale od dołu grzejnika (wówczas widoczne są krótkie odcinki rur między podłogą a grzejnikiem). Możesz też doprowadzić rury za grzejnik i stosując zestawy przyłączeniowe podłączyć je do grzejnika (podłączenie jest w ścianie i z podłogi nie wychodzą rury).

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Grzejniki aluminiowe niekoniecznie w instalacjach miedzianych

Warto też zwrócić uwagę na to, że nie wszyscy producenci dopuszczają instalowanie swoich grzejników aluminiowych w instalacjach z miedzi (na przykład nie udzielają gwarancji na pracujące w takiej instalacji). Jeśli instalacja jest z rur miedzianych, producent może wymagać zamontowania specjalnych przekładek na połączeniu z grzejnikami aluminiowymi i zastosowanie inhibitorów korozji.

Wymiary grzejników

Oferta grzejników stalowych płytowych jest bardzo różnorodna – dostępne są grzejniki w bardzo wielu wielkościach (niskie, wysokie, długie, szerokie), dlatego bardzo łatwo dobrać model najbardziej pasujący do naszych warunków (zwykle miejsca pod oknem).

Z kolei atutem grzejników aluminiowych członowych jest możliwość dokładania i odejmowania członów. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można dodać kolejny człon do grzejnika lub go zdemontować. W przypadku grzejników stalowych nie ma takiej możliwości.

Wygląd grzejnika

Choć wszystkie grzejniki stalowe płytowe są do siebie podobne, to warto zwrócić uwagę na te o całkowicie gładkiej powierzchni. Są chętnie wybierane do nowoczesnych wnętrz, zawieszone na tle białej ściany nie rzucają się w oczy. Grzejniki aluminiowe mają charakterystyczne otwory w górnej części, które ukierunkowują omywające je powietrze bezpośrednio na pomieszczenie, a nie do góry.

Trwałość

Wszystkie nowe grzejniki są kilkukrotnie malowane i zabezpieczane przed korozją. Ale z uwagi na swoją specyfikę aluminium jest bardziej odporne na podwyższoną wilgotność, dlatego dopuszcza się instalowanie grzejników aluminiowych również w łazienkach.

Elektryczna grzałka do drabinkowego grzejnika łazienkowego – co warto wiedzieć przed zakupem

Elektryczna grzałka może się przydać w łazience szczególnie wtedy, gdy ogrzewanie jest wyłączone....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Systemy ogrzewania domu. Ogrzewanie podłogowe czy...

Ogrzewanie podłogowe pozwoli na rezygnację z tradycyjnych grzejników. Jednak warto wiedzieć, że w...

Idealny grzejnik dekoracyjny do kuchni, łazienki...

Grzejnik to element systemu centralnego ogrzewania budynku, który odpowiada za utrzymanie w...

Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

Jaki grzejnik płytowy wybrać do domu? Sprawdź, na...

Od doboru odpowiedniego grzejnika zależy późniejsze ogrzewanie domu. Dlatego warto wiedzieć, na co...

Nowe modele grzejników łazienkowych PURMO

Co nowego w grzejnikach łazienkowych? Grzejnik łazienkowy Leros to najnowszy model kolekcji Purmo. Duży ...