Grzejnik żeliwny: jakie ma zalety i wady?

2007-05-11 2:00

Grzejniki żeliwne mają małe opory hydrauliczne, dzięki czemu najczęściej możemy je spotkać w obiegach grawitacyjnych. Ponadto grzejnik żeliwny długo "trzyma ciepło" i bardzo dobrze współpracuje z kotłami wysokotemperaturowymi na paliwo stałe. Ale grzejnik żeliwny ma też kilka wad. Sprawdź, na co musisz uważać wybierając grzejniki żeliwne.

Grzejnik żeliwny
Autor: Marcin Czechowicz Grzejnik członowy żeliwny

Grzejnik żeliwny

Dobra jakość grzejnika i odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne zapewni jego dłuższą żywotność. Do niedawna powszechnie stosowano grzejniki żeliwne. Dzięki dużej wytrzymałości na ciśnienie i odporności na korozję nadal z powodzeniem stosuje się je tam, gdzie panują niekorzystne warunki (np. zwiększona wilgotność i zła eksploatacja instalacji). Wadą tego typu grzejników jest ich duża akumulacyjność, co utrudnia sterowanie ilością ciepła oddawanego do pomieszczenia oraz ich duża masa. W przypadku instalacji z kotłem na paliwo stałe duża akumulacyjność grzejników żeliwnych niweluje zakłócenia zmian temperatury zasilania.

Dlaczego grzejnik żeliwny długo trzyma ciepło?

Duża pojemność wodna grzejników żeliwnych i ich mała przewodność cieplna są przyczyną dużej bezwładności cieplnej. A to oznacza, że grzejniki żeliwne długo „trzymają ciepło” i powoli się nagrzewają. Nie warto ich stosować w zautomatyzowanych systemach, wyposażonych w grzejnikowe zawory termostatyczne, ponieważ czas reakcji instalacji c.o. z tymi grzejnikami na zmiany zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu jest bardzo długi.

Grzejnik żeliwny
Autor: Piotr Mastalerz Grzejniki żeliwne wciąż można spotkać w starych instalacjach c.o.

Dlaczego warto płukać grzejniki żeliwne

Grzejniki żeliwne są często zanieczyszczone wewnątrz i wskazane było by ich wypłukanie. Również ze względu na  zanieczyszczenie wewnętrzne grzejników żeliwnych nie powinno się ich łączyć w jednej instalacji z grzejnikami stalowymi, aluminiowymi czy miedzianymi.

Grzejniki żeliwne dobre do instalacji c.o. grawitacyjnych

Charakterystyczną cechą grzejników żeliwnych są małe opory hydrauliczne, dlatego polecane są do obiegów grawitacyjnych – obieg wody następuje w nich dzięki różnicy gęstości, która z kolei wynika z różnicy temperatury pomiędzy zasilaniem i powrotem.

Jeśli w trakcie remontu domu nie przewidujemy wymiany instalacji a stara jest wykonana z żeliwnymi grzejnikami członowymi wskazane byłoby zastosowanie kotła z żeliwnym wymiennikiem ciepła ponieważ jest on lepiej dostosowany do pracy z tego typu instalacją.

Czy grzejniki żeliwne mogą pracować w obiegu wymuszonym?

Jeśli instalacja c.o. pracuje w obiegu wymuszonym, tzn. takim w którym obieg wody następuje dzięki pracy pompy, warto zainstalować przed nią filtr siatkowy ze względu na zanieczyszczenia wewnętrzne grzejników żeliwnych. Taki filtr należy okresowo czyścić.

Grzejnik żeliwny czarny
Autor: Marcin Czechowicz Grzejnik żeliwny ma wiele zalet, jeśli jednak musimy go wymienić, to na jaki?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.