| muratordom.pl » Instalacje » Grzejniki » Dlaczego grzejnik płytwowy najlepiej współpracuje z instalacją zamknietą?
Grzejniki, które nie lubia powietrza w instalacji c.o.

Dlaczego grzejnik płytwowy najlepiej współpracuje z instalacją zamknietą?

Każdy grzejnik płytowy wyposażony jest w ręczny zawór odpowietrzający, przez który instalacja c.o. powinna zostać odpowietrzona przed rozpoczęciem każdego sezonu grzewczego. Należy bowiem pamiętać, że grzejniki stalowe nie lubią kontaktu wody z powietrzem, gdyż skraca to ich żywotność.

Dlaczego grzejnik płytowy lubi instalację zamkniętą?

Instalacja c.o. z grzejnikami płytowymi powinna być zamknięta – wyposażona w przeponowe naczynia wzbiorcze. Większość producentów dopuszcza jednak stosowanie grzejników płytowych w małych instalacjach otwartych. Należy jednak pamiętać, że ciągły kontakt wody instalacyjnej z powietrzem atmosferycznym skraca żywotność grzejników stalowych.

W instalacjach c.o. wyposażonych w kotły na paliwo stałe (ze względów bezpieczeństwa instalacje te powinny być zawsze wykonane jako otwarte) okres używania grzejnika płytowego będzie ograniczony do około 15 lat, podczas gdy w prawidłowo eksploatowanych instalacjach zamkniętych przekracza 25 lat. Niektórzy producenci szczycą się tym, że ich grzejnik płytowy zainstalowany ponad 40 lat temu pracuje bezawaryjnie do dzisiaj.

Autor: Andrzej Szandomirski

Grzejniki płytowe najlepiej pracują w instalacji c.o. w układzie zamkniętym

Autor: Piotr Mastalerz

Każdy grzejnik płytowy jest wyposażony w odpowietrznik

Co zrobić, by grzejnik płytowy pracował sprawnie jak najdłużej?

Aby instalacja c.o. wyposażona w grzejniki płytowe pracowała jak najdłuższa, nie powinno się spuszczać wody z systemu grzewczego na okres dłuższy niż potrzebny do ewentualnej naprawy czy czynności konserwacyjnych. W praktyce oznacza to, że także po wykonaniu nowej instalacji c.o. i napełnieniu jej wodą w celu przeprowadzenia próby szczelności nie powinno się już  spuszczać z niej wody.

Aby instalacj c.o. pracowała sprawnie, należy ją przed rozpoczęciem każdego sezonu grzewczego odpowietrzyć. Służy do tego zawór odpowietrzający, w który wysposażony jest każdy grzejnik płytowy.

Jeśli więc zamierzamy wprowadzić się  do nowo wybudowanego domu za kilka miesięcy i obawiamy się kradzieży grzejników w tym czasie, to lepiej po prostu ich nie instalować, a próbę szczelności instalacji przeprowadzić bez grzejników. Jest to trudniejsze, ale każdy doświadczony instalator wie, jak odpowietrzyć instalację, by próbę przeprowadzić prawidłowo.

Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie podłogowe i ścienne – ciepła, cicha i...

Coraz popularniejsze staje się ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Zapewnia ono komfort...

Zapowietrzone grzejniki w domu – przyczyny...

Zimne grzejniki i głośna praca instalacji to objaw jej zapowietrzenia. Co więcej, powietrze w kaloryferach...

Kiedy musisz wymienić grzejniki w domu? Czy...

O wymianie grzejników z reguły myśli się w momencie, kiedy walory estetyczne urządzeń wymagają...

Połączenie ogrzewania podłogowego z tradycyjnymi...

Ogrzewanie podłogowe pozwala na rezygnację z tradycyjnych grzejników, które nie zawsze...

Systemy ogrzewania domu. Ogrzewanie podłogowe czy...

Ogrzewanie podłogowe pozwoli na rezygnację z tradycyjnych grzejników. Jednak warto wiedzieć, że w...

Odpowietrzanie grzejnika płytowego krok po kroku

Grzejniki płytowe są najłatwiejsze do odpowietrzenia, ponieważ mają fabrycznie zamontowane odpowietrzniki....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.