| muratordom.pl » Gorący temat » Nie przegap » Baterie słoneczne energetycznym hitem. Czy będziemy mieli prąd za darmo?
Ogniwa fotowoltaiczne - sposób na darmowy prąd

Baterie słoneczne energetycznym hitem. Czy będziemy mieli prąd za darmo?

Zainteresowanie energią słoneczną w Polsce wciąż rośnie. Ilość ukończonych oraz planowanych instalacji solarnych potwierdza, że coraz chętniej sięgamy po źródła energii odnawialnej. Czy to oznacza, że za kilka lat będziemy mogli cieszyć się darmowym prądem?

Baterie słoneczne - inwestycja w darmowy prąd

Ogniwa fotowoltaiczne są coraz popularniejsze. Darmowy prąd jaki uzyskamy dzięki baterii słonecznej z powodzeniem zaspokoi potrzeby gospodarstwa domowegoNa południu Polski, w gminie Wierzchosławice, powstaje największa elektrownia fotowoltaiczna w kraju. Łączna moc zainstalowanych ogniw fotowoltaicznych wynosić będzie 1 MW, co stanowi precedens na polskim rynku energetycznym. Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, dotychczas w Polsce wybudowano cztery elektrownie zasilane energią słoneczną, a moc największej z nich sięga 0,104 MW.
Władze małopolskiej gminy nie mają wątpliwości, że inwestycja szybko się zwróci i przyniesie poprawę jakości życia wszystkim mieszkańcom.

Z kolei w Jaworznie, dobiegła końca instalacja baterii słonecznych na dachu tamtejszego sanktuarium. 312 zamontowanych na nim fotoogniw ma produkować dziennie do 400 kWh energii. Pomysłodawcą projektu był jeden z parafian, który podobne rozwiązanie zaobserwował na zachodzie Europy.

Instalacja solarna może być też dobrym sposobem na podreperowanie budżetu większej instytucji, o czym doskonale wie zarząd szpitala w Siemiatyczach. Do tej pory na ogrzewanie wydawano tam 400 tysięcy złotych rocznie, instalacja 30 płyt fotowoltaicznych ma znacznie zmniejszyć tę kwotę.

Kolektory słoneczne - ciepło ze słońca

Przykład ze szpitala wzięły inne placówki na Podlasiu - Łomża dostała 1,3 milionów złotych z budżetu UE na montaż kolektorów słonecznych, mających ogrzewać wodę w miejskim basenie.

Nie są to jedyne inwestycje potwierdzające rosnącą świadomość na temat korzyści z instalacji kolektorów słonecznych.

Unia Europejska przyznała Grodziskowi Mazowieckiemu 6 mln złotych dofinansowania przeznaczonego na instalację solarną w gospodarstwach domowych. Do tej pory władze miasta otrzymały 410 zgłoszeń. Czy oznacza to, że Polacy wreszcie przekonali się do odnawialnych źródeł energii?

Instalacje solarne w liczbach

W 2000 roku, łączna powierzchnia zainstalowanych w Polsce kolektorów słonecznych wynosiła 21 000 m2. Dziewięd lat później, było to już 365 000 m2. Natomiast do roku 2020 liczba ta ma sięgnąd aż 19 000 000 m2.

W świetle tych informacji, przewidywania zawarte w raporcie RENEWABLE ENERGY IN POLAND 2011 nie wydają się być przesadzone. Według dokumentu, w ciągu najbliższego dziesięciolecia Polska ma się stać piątym, pod względem wielkości, rynkiem kolektorów słonecznych, wyprzedzając m.in. Grecję, Austrię czy Portugalię. Przedsiębiorcy podkreślają, że jest to cel jak najbardziej realny, a obserwowane dziś ożywienie na rynku systemów solarnych jest tego najlepszym potwierdzeniem.

Przeczytaj dodatkowo:
Targi Budowlane Bud-Gryf

Targi Budowlane Bud-Gryf to okazja do zapoznania się z ofertą producentów materiałów...

BUDMA 2015 – wykład Kocham Cię, „Życie (w...

BUDMA 2015 rozpoczyna się już 10 marca. Miesięcznik „Architektura-murator” zaprasza na wykład...

Targi budowlane WM-EXPO – 24-25 kwietnia 2015 r.

III Targi Budowlane WM-EXPO to najważniejsze wydarzenie branżowe w północno-wschodniej Polsce. Wziąć...

Targi Budowlane LUBDOM – nowości budowlane i...

Budujesz dom lub planujesz remont mieszkania? Chcesz poznać najnowsze trendy w budownictwie i architekturze?...

Kursy dla architektów i architektów wnętrz....

Zapisz się na zajęcia z praktycznego projektowania wnętrz dla profesjonalistów. Podczas...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT