| muratordom.pl » Eko » EKO na co dzień » W jaki sposób zgłosić dzikie wysypisko śmieci? Możesz to zrobić za pomocą smartfona. Zgłoszenie automatycznie trafi do właściwej gminy!

W jaki sposób zgłosić dzikie wysypisko śmieci? Możesz to zrobić za pomocą smartfona. Zgłoszenie automatycznie trafi do właściwej gminy!

W każdej chwili za pomocą smartfona i aplikacji LocalSpot można zgłosić dzikie wysypisko śmieci, zlokalizowane w dowolnym miejscu w Polsce. Zgłoszenie automatycznie trafi do właściwej gminy, a zgłaszający nie będzie musiał szukać jej danych kontaktowych w Internecie. Całoroczna akcja #BrudnoTu zainicjowana została przez Fundację Banku Ochrony Środowiska.

Jak oszacowało Ministerstwo Środowiska, tylko 2014 roku, zebrano w lasach ponad 120 tys. m3 śmieci. Dzięki zainicjowanej przez Fundację BOŚ akcji #BrudnoTu każdy mieszkaniec naszego kraju ma szansę to zmienić. Specjaliści z Fundacji zachęcają do zgłaszania zarówno dużych jak i mniejszych wysypisk śmieci, które napotkamy na swojej drodze w lesie, parku, na skwerze, czy chodniku. Gminy często nie wiedzą o istnieniu takich miejsc, dlatego warto je poinformować. Dzięki aplikacji LocalSpot zgłaszający nie będą musieli szukać danych kontaktowych do konkretnej gminy i wysyłać zgłoszenia e-mailem. Dzięki aplikacji w smartfonie, zgłoszenie trafi bezpośrednio do odpowiedniego urzędu, a cały proces zajmie kilka sekund. Od sierpnia do listopada 2015 roku dzięki #BrudnoTu zlokalizowanych zostało kilkadziesiąt dzikich wysypisk. Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem samorządów, które dzięki zgłoszeniom od obywateli, mogły zidentyfikować i sprawnie uprzątnąć nielegalne wysypiska śmieci. Natomiast Polacy udowodnili przez to, że starają się troszczyć o dobro wspólne i chcą mieć realny wpływ na swoje otoczenie.

Autor: BOŚ Fundacja

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak zgłosić dzikie wysypisko śmieci?

Każde napotkane dzikie wysypisko można szybko i w prosty sposób zgłosić dzięki aplikacji mobilnej LocalSpot. Wystarczy pobrać aplikację, otworzyć ją w telefonie, zrobić zdjęcie zaśmieconemu miejscu, wybrać kategorię „Akcja #BrudnoTu” i kliknąć przycisk „dodaj”. Można zrobić to także za pomocą strony www.localspot.pl. W ciągu kilku sekund nasze zgłoszenie trafi do urzędu gminy. Co więcej, możemy zrobić to w pełni anonimowo, bez konieczności logowania. Wszystkie zgłoszenia pojawiają się także na mapie, a każdy użytkownik może je zobaczyć, skomentować, albo poprzeć klikając symbol serduszka. Aplikację można instalować na telefonach z systemem iOS oraz Android.

Zgłaszaj też inne lokalne problemy

Za pomocą LocalSpot można zgłaszać również inne problemy, które dostrzeżemy na swoim osiedlu lub ulicy np. awarię latarni, nieodśnieżony chodnik, bariery architektoniczne czy zaśmiecony park. Z takimi problemami spotykamy się niemal codziennie, ale rzadko reagujemy. Dlaczego? Bo często po prostu nie wiemy, gdzie je zgłosić. Właśnie po to została stworzona prosta usługa LocalSpot. Ma ona pomagać mieszkańcom i urzędom w dbaniu o przestrzeń publiczną. Aplikacja jest darmowa, a każde wysłane za jej pośrednictwem zgłoszenie automatycznie trafia do właściwej komórki w gminie.

Więcej informacji o akcji #BrudnoTu znajdziesz na stronie www.brudnotu.fundacjabos.pl

Dlaczego warto segregować śmieci [FILM]

Energooszczędne AGD do kuchni. Jaką kupić lodówkę i kuchenkę, by płacić mniej za prąd?

Wybierając AGD do kuchni, zwróć uwagę, czy jest energooszczędne. Szacuje się, że sprzęty w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak zminimalizować zużycie energii w domu...

Dom ekologiczny powinien korzystać z energii odnawialnej, a jego mieszkańcy, żeby oszczędzać energię, muszą...

Segregowanie śmieci w Gdańsku. Zobacz, jak...

W Gdańsku obowiązują nieco inne zasady segregacji śmieci niż w pozostałych województwach - mieszkańcy...

Segregacja śmieci - jak sobie z nią radzą...

Od 1 lipca zaczęła obowiązywać w Polsce ustawa śmieciowa premiująca segregację śmieci. Zobacz, jak z...

Zużyty sprzęt elektroniczny. Jak pozbyć się...

Zużyty sprzęt elektroniczny, urządzenia AGD, spalone świetlówki czy zepsute zabawki elektroniczne...

"Stop the Tempo” - sztuka w służbie środowisku

Ekoteatr w spektaklu „Stop the Tempo” w nowatorski sposób łączy sztukę, ekologię oraz...