| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Dom pasywny z podniebnym ogrodem zimowym. Poznaj projekt Sky Garden
Zwycięzca konkursu na Energooszczędny Dom Dostępny

Dom pasywny z podniebnym ogrodem zimowym. Poznaj projekt Sky Garden

Obejrzyj projekt domu pasywnego z ogrodem zimowym. Jest on nie tylko energooszczędny, ale też piękny i funkcjonalny. Na dachu domu pasywnego zaprojektowano oazę zieleni, tzw. Sky Garden - dającą wytchnienie domownikom, bezcenną dla mieszkańców miast. Ten wyjątkowy projekt domu pasywnego zwyciężył w konkursie na Energooszczędny Dom Dostępny.

Autor: MENTHOL ARCHITECTS

Przesuwne panele latem skutecznie zabezpieczają wnętrze domu przed promieniami słońca i przegrzaniem.

Projekt domu pasywnego z ogrodem zimowym - laureat konkursu na Energooszczędny Dom Dostępny - przeczy stereotypowemu myśleniu o architekturze energooszczędnej – przekonuje, że interesujące rozwiązania architektoniczne można połączyć z oszczędzaniem energii. Dowodzi, jak twórcze mogą być ograniczenia – przecież niekiedy właśnie dzięki nim powstają piękne nietypowe projekty.

Ten projekt domu pasywnego spełnia rygorystyczne wymogi standardu NF15 określającego zapotrzebowanie domu na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji jako nie większe niż 15 kWh/(m2·rok). Według jury projekt najlepiej spośród wszystkich prac konkursowych połączył wymogi energooszczędności z jakością architektury i inwencją. Przyjrzyjmy się z bliska temu połączeniu…

Zobacz wywiad z autorami tego projektu

 

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Mały, wielki projekt domu pasywnego

Dom został zaprojektowany na planie kwadratu o wymiarach 10 x 10 m. Jego zwarta bryła gwarantuje mniejsze straty energii niż te, do których dochodziłoby w domu jednokondygnacyjnym o takiej samej powierzchni. Można go zrealizować na niedużej miejskiej działce o wymiarach 20 x 20 m. Wielkość domu i możliwość wznoszenia go na niewielkich działkach nasuwają skojarzenia z tak popularnym w czasach PRL domem-kostką.

Rzeczywiście projektanci poszukiwali nowoczesnej formuły domu, który może być powtarzalny, a jednocześnie odmieniany w kolejnych realizacjach. Architekci zaproponowali nawet powielenie projektu w układzie szeregowym przy miejskiej ulicy. Z pewnością mógłby to być jeden ze sposobów na uporządkowanie miejskiej i podmiejskiej zabudowy.

Kostka z podniebnym ogrodem zimowym

Dom ma nowoczesną, prostą formę ściętego sześcianu. Nad fragmentem piętra od frontu architekci na płaskim dachu umieścili podniebny ogród. Jedną trzecią frontowej elewacji stanowi ażurowa ściana ogrodu z drewnianych bali, za którymi umieszczone są przesuwne panele poliwęglanowe. Boczne, ukośne ściany ogrodu osłaniają go - są zamknięte.

Więcej na temat niezwykłej idei ogrodu zimowego na poddaszu w domu Sky Garden, a także o wyjątkowej konstrukcji tego domu przeczytasz w najnowszym numerze miesięcznika "Murator" - 4/2013.

Dom pasywny bez mostków termicznych

Podczas projektowania i wykonywania domu pasywnego liczy się każdy detal, którym może uciec...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Budownictwo ekologiczne - jak wybrać działkę pod...

Szukając oszczędności i rozwiązań ekologicznych wybieramy projekt domu energooszczędnego. Co oprócz...

Projekt domu pasywnego- zalety i ograniczenia...

Budowa domu pasywnego wiąże się z wieloma ściśle określonymi wytycznymi. Wielkości okien, usytuowanie...

Zużycie energii elektrycznej. Czy wiesz, co...

Jak wynika z badań ponad połowa Polaków uważa, że najwięcej energii w domu zużywa zasilanie urządzeń...

Dom energooszczędny może być również zdrowy i...

Podczas wyboru projektu domu - oraz późniejszej budowy domu - każdy inwestor musi rozwiązać ważny...

Projekt nr 024 II nagroda (ex aequo)

Marcin Gaede, Tomasz Dziedzic – instalacje, Magdalena Guminiak – instalacje