| muratordom.pl » Eko » Buduj EKOlogicznie » Dom pasywny z podniebnym ogrodem zimowym. Poznaj projekt Sky Garden
Zwycięzca konkursu na Energooszczędny Dom Dostępny

Dom pasywny z podniebnym ogrodem zimowym. Poznaj projekt Sky Garden

Obejrzyj projekt domu pasywnego z ogrodem zimowym. Jest on nie tylko energooszczędny, ale też piękny i funkcjonalny. Na dachu domu pasywnego zaprojektowano oazę zieleni, tzw. Sky Garden - dającą wytchnienie domownikom, bezcenną dla mieszkańców miast. Ten wyjątkowy projekt domu pasywnego zwyciężył w konkursie na Energooszczędny Dom Dostępny.

Autor: MENTHOL ARCHITECTS

Przesuwne panele latem skutecznie zabezpieczają wnętrze domu przed promieniami słońca i przegrzaniem.

Projekt domu pasywnego z ogrodem zimowym - laureat konkursu na Energooszczędny Dom Dostępny - przeczy stereotypowemu myśleniu o architekturze energooszczędnej – przekonuje, że interesujące rozwiązania architektoniczne można połączyć z oszczędzaniem energii. Dowodzi, jak twórcze mogą być ograniczenia – przecież niekiedy właśnie dzięki nim powstają piękne nietypowe projekty.

Ten projekt domu pasywnego spełnia rygorystyczne wymogi standardu NF15 określającego zapotrzebowanie domu na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji jako nie większe niż 15 kWh/(m2·rok). Według jury projekt najlepiej spośród wszystkich prac konkursowych połączył wymogi energooszczędności z jakością architektury i inwencją. Przyjrzyjmy się z bliska temu połączeniu…

Zobacz wywiad z autorami tego projektu

 

Mały, wielki projekt domu pasywnego

Dom został zaprojektowany na planie kwadratu o wymiarach 10 x 10 m. Jego zwarta bryła gwarantuje mniejsze straty energii niż te, do których dochodziłoby w domu jednokondygnacyjnym o takiej samej powierzchni. Można go zrealizować na niedużej miejskiej działce o wymiarach 20 x 20 m. Wielkość domu i możliwość wznoszenia go na niewielkich działkach nasuwają skojarzenia z tak popularnym w czasach PRL domem-kostką.

Rzeczywiście projektanci poszukiwali nowoczesnej formuły domu, który może być powtarzalny, a jednocześnie odmieniany w kolejnych realizacjach. Architekci zaproponowali nawet powielenie projektu w układzie szeregowym przy miejskiej ulicy. Z pewnością mógłby to być jeden ze sposobów na uporządkowanie miejskiej i podmiejskiej zabudowy.

Kostka z podniebnym ogrodem zimowym

Dom ma nowoczesną, prostą formę ściętego sześcianu. Nad fragmentem piętra od frontu architekci na płaskim dachu umieścili podniebny ogród. Jedną trzecią frontowej elewacji stanowi ażurowa ściana ogrodu z drewnianych bali, za którymi umieszczone są przesuwne panele poliwęglanowe. Boczne, ukośne ściany ogrodu osłaniają go - są zamknięte.

Więcej na temat niezwykłej idei ogrodu zimowego na poddaszu w domu Sky Garden, a także o wyjątkowej konstrukcji tego domu przeczytasz w najnowszym numerze miesięcznika "Murator" - 4/2013.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Budownictwo ekologiczne - jak wybrać działkę pod...

Szukając oszczędności i rozwiązań ekologicznych wybieramy projekt domu energooszczędnego. Co oprócz...

Rozmieszczenie i wybór okien do domu...

O rozmieszczeniu okien i ich wymiarach musisz decydować już na etapie projektowania domu energooszczędnego....

Projekt nr 036 Wyróżnienie honorowe

Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Karolina Kościelny, Oliwer Kulpa

Projekt nr 024 II nagroda (ex aequo)

Marcin Gaede, Tomasz Dziedzic – instalacje, Magdalena Guminiak – instalacje