| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Vademecum szlifowania cz. II - metal

Vademecum szlifowania cz. II - metal

Planując szlifowanie powierzchni metalowych musimy wykorzystać odpowiednie elektronarzędzia...

Istnieje powszechne przekonanie, że szlifowanie powierzchni przy użyciu elektronarzędzi to zajęcie zarezerwowane dla profesjonalistów. Nic bardziej mylnego. Mając podstawową wiedzę dotyczącą odpowiedniego doboru narzędzi oraz zasad BHP związanych z tego rodzaju pracą, możemy swobodnie podjąć się szlifowania różnych materiałów.

Pierwsze pytanie, które należy postawić sobie przed wyborem odpowiedniej szlifierki brzmi – jaki materiał chcemy poddać obróbce? W drugiej części naszego małego vademecum, zajmiemy się wskazówkami dotyczącymi szlifowania powierzchni metalowych.

Gdy wiemy już, że powierzchnia którą zamierzamy obrobić jest powierzchnią metalową, powinniśmy zadać sobie kolejne pytanie dotyczące jej rodzaju. Aby dobrać odpowiednią szlifierkę musimy wiedzieć do czego dokładnie chcemy ją wykorzystać.

Jeśli zamierzamy szlifować duże płaskie powierzchnie to najlepiej wykorzystać do tego, tak samo jak w przypadku powierzchni drewnianych, szlifierki oscylacyjne, mimośrodowe i typu delta. Szlifierki te charakteryzują się dużą wydajnością pracy dzięki czemu możemy obrobić dużą powierzchnię w stosunkowo krótkim czasie. Ich specyfikę zaprezentowaliśmy w pierwszej części vademecum szlifowania.

Najpopularniejszym elektronarzędziem służącym do szlifowania metalu są jednak szlifierki kątowe. Występują one w różnych rozmiarach tarcz, najczęściej w przedziale od 115 do 230 mm. Są to średnice zewnętrzne tarczy, średnica wewnętrznego otworu zawsze wynosi 22,2 mm.

Małe szlifierki, czyli te, których rozmiary tarczy nie przekraczają 125 mm są najchętniej używane przez majsterkowiczów w domowym użytku. Taka mała szlifierka w zupełności wystarczy do prac warsztatowo-blacharskich. Ze względu na niewielkie rozmiary i ciężar, a także zwartą budowę praca nimi nie sprawia dużych trudności.

Trochę inaczej sprawa ma się z dużymi szlifierkami, których tarcze mają 180 lub 230 mm. Te szlifierki przeznaczone są do ciężkich prac więc wybierane są głównie przez profesjonalistów i pracowników budowy.

Zarówno duże, jak i małe szlifierki kątowe mogą być również używane do cięcia metalu, należy jednak pamiętać aby w tym celu użyć odpowiednio przystosowanej do tego rodzaju pracy tarczy. Oczywiście, im większa tarcza szlifierki, tym większy przekrój materiału, który możemy nią przeciąć. 

Największe, 230 mm szlifierki najczęściej znajdują zastosowanie właśnie w przecinaniu materiałów gdyż ich rozmiar i waga sprawiają, że szlifowanie nimi jest bardzo męczące.

Tak jak już wspomnieliśmy powyżej, jeśli chcemy użyć szlifierki do cięcia, powinniśmy użyć do tego odpowiedniej tarczy. Tarcze do cięcia mają grubość od 0,8 do 3,2 mm i nie wolno nimi pracować powierzchnią boczną, czyli szlifować. Tarcze do szlifowania są grubsze (6,0 – 6,4 mm), mają dodatkowe wzmocnienia i służą wyłącznie do szlifowania. Oprócz korundowych tarcz szlifierskich do szlifowania powierzchni metalowych można używać tarcz listkowych czyli tarcz z lamelkami płótna ściernego na obwodzie. Ważną sprawą jest aby do elementów ze stali nierdzewnej używać akcesoriów przeznaczonych do obróbki stali nierdzewnej.

Należy pamiętać o tym, iż szlifierki kątowe to bardzo niebezpieczne elektronarzędzia i należy zachować podczas ich używania wyjątkową ostrożność.

Szlifować powierzchnie metalowe możemy także przy pomocy wiertarki uzbrojonej w odpowiednią do tego celu końcówkę. Do tego typu prac służą tarcze, kamienie szlifierskie bądź szczotki z trzpieniem. Wiertarka z tarczą może działać tak jak szlifierka kątowa, należy jednak pamiętać, iż wiertarki najczęściej nie osiągają takiej mocy jak większe szlifierki kątowe, których moc silnika dochodzi do 2000 W. Druciana szczotka bardzo dobrze nada się do usuwania rdzy, jednak szlifowanie większych powierzchni przy jej pomocy byłoby niezwykle uciążliwe ze względu na niewielką powierzchnie roboczą.

Mniejsze elementy możemy szlifować również przy pomocy szlifierek stołowych. Te stacjonarne elektronarzędzia świetnie nadają się do szlifowania, usuwania rdzy czy ostrzenia metalowych elementów. Ze względu na ich budowę pozwalają jednak na obróbkę jedynie małych, przenośnych elementów.

Tak jak w przypadku wszystkich prac z użyciem elektronarzędzi, także przy szlifowaniu należy zachować ostrożność i stosować się do zaleceń producenta, a także ogólnych zasad BHP.
zczególnie ważne podczas szlifowania metalu jest zabezpieczenie oczu okularami ochronnymi. Rozgrzane do wysokiej temperatury opiłki mogą być przyczyną bardzo przykrego urazu.
Ważne jest również stosowanie rękawic ochronnych gdyż materiał, który poddajemy szlifowaniu, jak i sama tarcza narzędzia rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur.

Pamiętajmy, wypadki mają to do siebie, że najczęściej zdarzają się wtedy, gdy nie jesteś na nie przygotowany i odpowiednio zabezpieczony.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Konkurs zakończony! Wiertarki rozdane! Dziękujemy...

Dziękujemy za udział w konkursie i wszystkie Wasze komentarze. Poniżej przedstawiamy listę nagrodzonych we...

Na dzień kobiet - wkrętarka z kryształami...

Z okazji dnia kobiet marka Bosch ogłosiła konkurs, w którym do wygrania jest upominek w iście kobiecym...

Zestaw narzędziowy – niezbędnik każdego wykonawcy

Zestaw narzędziowy jest bardzo praktycznym zakupem. Po pierwsze, taki komplet ma szerokie zastosowanie...

Miniwkrętarka - zastosowania, parametry i...

Miniwkrętarka to elektoronarzędzie, ktróre można zabrać ze sobą wszędzie. Zmieści się w plecaku,...

Odkurzacz budowlany - cechy, funkcje i ceny...

Odkurzacz budowlany przyda się zaraz po budowie, przebudowie lub remoncie, a także przy sprzątaniu w trakcie...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT