| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Szczypce: kombinerki czy obcęgi?

Szczypce: kombinerki czy obcęgi?

Szczypce to jedno z tych narzędzi ręcznych, którego nie może zabraknąć w domowym warsztacie. Ich uniwersalność sprawia, że znajdują zastosowanie w bardzo różnych sytuacjach - najczęściej gdy trzeba coś przytrzymać lub uciąć.

Jak większość popularnych narzędzi ręcznych, szczypce dzielą się na bardziej wyspecjalizowane postaci. Planując zakup narzędzia należy dobrać je odpowiednio do swoich potrzeb. Poniżej opisujemy do jakiego rodzaju prac służą konkretne szczypce.

Najbardziej znane i popularne są szczypce uniwersalne, potocznie nazywane kombinerkami. Ich głównym przeznaczeniem jest przytrzymywanie różnych przedmiotów, choć dobrze sprawdzają się także podczas przecinania drutów lub ściągania izolacji z kabli. Charakteryzują się płaskimi, prostymi szczękami, które w środkowej części chwytnej posiadają zaokrąglony otwór. Ułatwia on ujmowanie przedmiotów o walcowatych i kulistych kształtach. Część robocza położona najbliżej rękojeści jest często zaostrzona i służy do przecinania.  Natomiast wewnętrzna część szczęk pokryta jest poprzecznymi bruzdami, które utrudniają wyślizgnięcie się przytrzymywanego przedmiotu.

Modyfikacją szczypiec uniwersalnych są szczypce wydłużone, proste lub odgięte. Charakteryzują się one dłuższymi szczękami i najczęściej brakiem owalnego otworu w części roboczej. Węższa końcówka przedłużonych kombinerek ułatwia chwytanie małych elementów i pozwala na pracę w ciasnych przestrzeniach.

Jednak w przypadku trudno dostępnych miejsc najlepiej sprawdzą się szczypce płaskie lub okrągłe. Ich długa i wąska część robocza pozwala na bardzo precyzyjną pracę. Najczęściej tego typu narzędzia stosuje się do trzymania i zakrzywiania drutów. Rzadko spotkamy w nich część tnącą, gdyż szczypce te są wykorzystywane głównie do chwytania.

Od lewej: szczypce czołowe (obcęgi), szczypce do rur, sczypce wydłużone odgięte

Od lewej: szczypce okrągłe, szczypce płaskie, szczypce boczne

Dla tych osób, które potrzebują narzędzia głównie do cięcia, najlepszym wyborem będą szczypce boczne lub czołowe, zwane także obcęgami. Charakteryzują się krótkimi, ale ostrymi szczękami ułożonymi zgodnie z nazwą – czołowo lub poprzecznie. Zwarta budowa szczęk sprawia, że praca z obcęgami nie wymaga dużego nakładu siły. Warto wspomnieć, że szczypce czołowe bardzo dobrze sprawdzają się przy wyciąganiu gwoździ.

Zupełnie innymi szczypcami są szczypce do rur. Służą one wyłącznie do chwytania różnej wielkości przedmiotów o zaokrąglonych kształtach. Specjalny kształt i możliwość łatwej zmiany rozstawu szczęk, umożliwia uchwycenie rury z odpowiednią siłą, jednocześnie chroniąc ją przed odkształceniem.

Na rynku znajduje się duża liczba specjalistycznych szczypiec przeznaczonych do zaciskania końcówek, wykorzystywanych najczęściej przez fachowców od instalacji. W tym wypadku narzędzie zwykle przystosowane jest do zakładania konkretnego rodzaju końcówek np. telefonicznych.

Szeroka oferta rynkowa pozwala na dobranie sprzętu najodpowiedniejszego dla naszych potrzeb. Znajomość przeznaczenia i możliwości zastosowania różnych rodzajów szczypiec z pewnością skrócą czas potrzebny na zastanowienie przy sklepowej półce.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wyrzynarki. Na co zwrócić uwagę wybierając...

Wyrzynarką można wykonywać cięcia prostoliniowe w elementach drewnianych i drewnopochodnych. Jest idealna...

Konkurs zakończony! Wiertarki rozdane! Dziękujemy...

Dziękujemy za udział w konkursie i wszystkie Wasze komentarze. Poniżej przedstawiamy listę nagrodzonych we...

Nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch....

W ofercie Bosch Professional pojawiła się nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa GSR 120-LI Professional....

Wiertarki dla majsterkowiczów

Wiertarki, produkowane z myślą o amatorach, są proste w użyciu, wygodne i tańsze od profesjonalnych. 

Wiertarko-wkrętarki - specjalistki od w(y)krętów...

Wiertarko-wkrętarka przyda się do większych prac, np. zamocowania płyt gipsowo-kartonowych do stelaża czy...

Zestaw narzędziowy – niezbędnik każdego wykonawcy

Zestaw narzędziowy jest bardzo praktycznym zakupem. Po pierwsze, taki komplet ma szerokie zastosowanie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.