| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Kombinerki czy obcęgi? Jakie szczypce wybrać do pracy?

Kombinerki czy obcęgi? Jakie szczypce wybrać do pracy?

Obcęgi i kombinerki to odmiany szczypiec, czyli jednego z tych narzędzi ręcznych, którego nie może zabraknąć w domowym warsztacie. Ich uniwersalność sprawia, że znajdują zastosowanie w bardzo różnych sytuacjach - najczęściej gdy trzeba coś przytrzymać lub uciąć.

Jak większość popularnych narzędzi ręcznych, szczypce dzielą się na bardziej wyspecjalizowane formy. Planując zakup narzędzia należy dobrać je odpowiednio do swoich potrzeb. Poniżej opisujemy do jakiego rodzaju prac służą konkretne szczypce.

Kombinerki, czyli szczypce uniwersalne

Najbardziej znane i popularne są szczypce uniwersalne, potocznie nazywane kombinerkami. Ich głównym przeznaczeniem jest przytrzymywanie różnych przedmiotów, choć kombinerki dobrze sprawdzają się także podczas przecinania drutów lub ściągania izolacji z kabli. Charakteryzują się płaskimi, prostymi szczękami, które w środkowej części chwytnej posiadają zaokrąglony otwór. Ułatwia on ujmowanie przedmiotów o walcowatych i kulistych kształtach. Część robocza kombinerek położona najbliżej rękojeści jest często zaostrzona i służy do przecinania.  Natomiast wewnętrzna część szczęk pokryta jest poprzecznymi bruzdami, które utrudniają wyślizgnięcie się przytrzymywanego przedmiotu.

Modyfikacją szczypiec uniwersalnych są szczypce wydłużone, proste lub odgięte. Charakteryzują się one dłuższymi szczękami i najczęściej brakiem owalnego otworu w części roboczej. Węższa końcówka przedłużonych kombinerek ułatwia chwytanie małych elementów i pozwala na pracę w ciasnych przestrzeniach.

Jednak w przypadku trudno dostępnych miejsc najlepiej sprawdzą się szczypce płaskie lub okrągłe. Ich długa i wąska część robocza pozwala na bardzo precyzyjną pracę. Najczęściej tego typu narzędzia stosuje się do trzymania i zakrzywiania drutów. Rzadko spotkamy w nich część tnącą, gdyż szczypce te są wykorzystywane głównie do chwytania.

W domowym warsztacie potrzeba różnych narzędzi. Sprawdź, co może Ci się jeszcze przydać...

Od lewej: szczypce czołowe (obcęgi), szczypce do rur, sczypce wydłużone odgięte

Od lewej: szczypce okrągłe, szczypce płaskie, szczypce boczne

Obcęgi czyli szczypce czołowe lub boczne

Dla tych osób, które potrzebują narzędzia głównie do cięcia, najlepszym wyborem będą szczypce boczne lub czołowe, zwane także obcęgami. Charakteryzują się krótkimi, ale ostrymi szczękami ułożonymi zgodnie z nazwą – czołowo lub poprzecznie. Zwarta budowa szczęk sprawia, że praca z obcęgami nie wymaga dużego nakładu siły. Warto wspomnieć, że szczypce czołowe bardzo dobrze sprawdzają się przy wyciąganiu gwoździ.

Sczypce specjalistyczne

Zupełnie innymi szczypcami są szczypce do rur. Służą one wyłącznie do chwytania różnej wielkości przedmiotów o zaokrąglonych kształtach. Specjalny kształt i możliwość łatwej zmiany rozstawu szczęk, umożliwia uchwycenie rury z odpowiednią siłą, jednocześnie chroniąc ją przed odkształceniem.

Na rynku znajduje się duża liczba specjalistycznych szczypiec przeznaczonych do zaciskania końcówek, wykorzystywanych najczęściej przez fachowców od instalacji. W tym wypadku narzędzie zwykle przystosowane jest do zakładania konkretnego rodzaju końcówek np. telefonicznych.

Oferta rynkowa pozwala na dobranie sprzętu najodpowiedniejszego dla naszych potrzeb. Znajomość przeznaczenia i możliwości zastosowania różnych rodzajów szczypiec z pewnością skrócą czas potrzebny na zastanowienie przy sklepowej półce.

Narzędzia do tapetowania

Podłoże jest oczyszczone i zagruntowane, rolki tapety – pocięte na odpowiedniej długości...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Konkurs zakończony! Wiertarki rozdane! Dziękujemy...

Dziękujemy za udział w konkursie i wszystkie Wasze komentarze. Poniżej przedstawiamy listę nagrodzonych we...

Szlifowanie - jak pracować szlifierką do drewna?...

Szlifierka do drewna to niezbędnik w warsztacie stolarza hobbysty. Szlifowanie drewna i materiałów...

15 narzędzi, które musisz mieć w domowym...

Domowy warsztat u każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb i zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez...

Wyrzynarka do drewna - jak wybrać wyrzynarkę do...

Wyrzynarka to urządzenie, ktorym można wykonywać cięcia prostoliniowe w elementach drewnianych i...

Malowanie natryskowe - pistolety do malowania...

Wałkom i pędzlom wyrosła spora konkurencja. To elektryczne pistolety do malowania natryskowego oraz inne...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT