| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Pilniki do szlifowania

Pilniki do szlifowania

Szlifowanie drewna czy metalu nie zawsze musi wiązać się z użyciem elektronarzędzi. Niektóre, drobniejsze prace, możemy wykonać ręcznie przy pomocy odpowiednio dobranych pilników.

Pilniki zasadniczo dzielą się na dwa typy – przeznaczone do obróbki drewna bądź metalu. Pilniki do metalu są dużo twardsze niż ich odpowiedniki przeznaczone do drewna. Wynika to z tego, że powierzchnie metalowe są najczęściej dużo twardsze niż drewniane. Przy produkcji pilników do metalu, używa się bardzo twardej stali, np. stali stopowej T12, która zapewnia odpowiednią trwałość narzędzia. Stosując pilniki przeznaczone do drewna do obróbki metalu bardzo szybko je stępimy. Pilniki do metalu mogą zostać użyte do pracy z materiałem drewnianym bez niebezpieczeństwa ich zniszczenia, jednak praca taka zajmie nam więcej czasu i będzie dużo mniej wydajna ze względu na zupełnie inną strukturę ostrza.

Pilniki, zarówno do drewna jak i do metalu, posiadają różne kształty części roboczej. Najczęściej spotykane pilniki są okrągłe, półokrągłe bądź płaskie. W sklepach można spotkać także pilniki kwadratowe lub trójkątne. Zróżnicowany kształt części roboczej pozwala na lepsze dopasowanie pilnika do wykonywanej pracy. Gdy szlifujemy ręcznie przy użyciu pilnika, najczęściej zależy nam na precyzji, a więc duży wybór kształtów końcówek jest bardzo istotny.

Ważnym elementem wszystkich pilników, niezależnie od ich przeznaczenia, jest rękojeść. Powinna być ona wykonana z materiału odpowiednio wytrzymałego, ale na tyle miękkiego, aby pilnik dobrze trzymało się w dłoni. Praktycznym rozwiązaniem jest stosowana przez dobrych producentów dwumateriałowa rękojeść. Łączy ona zalety wygodnego uchwytu i odpowiedniej wytrzymałości. Istotne dla komfortu pracy jest także ergonomiczne wyprofilowanie rękojeści, tak aby narzędzie pasowało do kształtu dłoni. Dzięki takiemu patentowi zaoszczędzimy sobie odcisków, a praca będzie dużo przyjemniejsza.

Pilniki to stosunkowo proste narzędzia, a używanie ich nie sprawia wielkich trudności. Prace szlifierskie wykonywane przy ich pomocy są też dużo bezpieczniejsze niż przy użyciu elektronarzędzi. Jedyną trudnością, może być odpowiednie dobranie narzędzia, ale znając kilka podstawowych faktów przedstawionych powyżej, nie powinno być to problemem.

Przeczytaj dodatkowo:
Narzędzia do drewna: imadła, piły, dłuta -...

Kompletujesz domowy warsztat, szukasz odpowiednich narzędzi - wiertarki, młotki, śrubokręty... Nie łatwo...

Elektryczne miniwkrętarki - pomocne...

Te elektoronarzędzia można je zabrać ze sobą wszędzie. Zmieszczą się w plecaku, damskiej torebce, saszetce...

Narzędzia do drewna - imadła, piły, dłuta......

Aby zabawić się w stolarza i zrobić coś z drewna, nie trzeba wiele inwestować. Wystarczą proste narzędzia....

Wiertarki dla majsterkowiczów

Wiertarki, produkowane z myślą o amatorach, są proste w użyciu, wygodne i tańsze od profesjonalnych. 

Od pacy do gąbki. Narzędzia do glazury i terakoty

Układanie płytek to jedna z prac wykończeniowych, do których chętnie sami się zabieramy. Potrzeba do tego co...

Na dzień kobiet - wkrętarka z kryształami...

Z okazji dnia kobiet marka Bosch ogłosiła konkurs, w którym do wygrania jest upominek w iście kobiecym...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.