| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Pilniki do szlifowania

Pilniki do szlifowania

Szlifowanie drewna czy metalu nie zawsze musi wiązać się z użyciem elektronarzędzi. Niektóre, drobniejsze prace, możemy wykonać ręcznie przy pomocy odpowiednio dobranych pilników.

Pilniki zasadniczo dzielą się na dwa typy – przeznaczone do obróbki drewna bądź metalu. Pilniki do metalu są dużo twardsze niż ich odpowiedniki przeznaczone do drewna. Wynika to z tego, że powierzchnie metalowe są najczęściej dużo twardsze niż drewniane. Przy produkcji pilników do metalu, używa się bardzo twardej stali, np. stali stopowej T12, która zapewnia odpowiednią trwałość narzędzia. Stosując pilniki przeznaczone do drewna do obróbki metalu bardzo szybko je stępimy. Pilniki do metalu mogą zostać użyte do pracy z materiałem drewnianym bez niebezpieczeństwa ich zniszczenia, jednak praca taka zajmie nam więcej czasu i będzie dużo mniej wydajna ze względu na zupełnie inną strukturę ostrza.

Pilniki, zarówno do drewna jak i do metalu, posiadają różne kształty części roboczej. Najczęściej spotykane pilniki są okrągłe, półokrągłe bądź płaskie. W sklepach można spotkać także pilniki kwadratowe lub trójkątne. Zróżnicowany kształt części roboczej pozwala na lepsze dopasowanie pilnika do wykonywanej pracy. Gdy szlifujemy ręcznie przy użyciu pilnika, najczęściej zależy nam na precyzji, a więc duży wybór kształtów końcówek jest bardzo istotny.

Ważnym elementem wszystkich pilników, niezależnie od ich przeznaczenia, jest rękojeść. Powinna być ona wykonana z materiału odpowiednio wytrzymałego, ale na tyle miękkiego, aby pilnik dobrze trzymało się w dłoni. Praktycznym rozwiązaniem jest stosowana przez dobrych producentów dwumateriałowa rękojeść. Łączy ona zalety wygodnego uchwytu i odpowiedniej wytrzymałości. Istotne dla komfortu pracy jest także ergonomiczne wyprofilowanie rękojeści, tak aby narzędzie pasowało do kształtu dłoni. Dzięki takiemu patentowi zaoszczędzimy sobie odcisków, a praca będzie dużo przyjemniejsza.

Pilniki to stosunkowo proste narzędzia, a używanie ich nie sprawia wielkich trudności. Prace szlifierskie wykonywane przy ich pomocy są też dużo bezpieczniejsze niż przy użyciu elektronarzędzi. Jedyną trudnością, może być odpowiednie dobranie narzędzia, ale znając kilka podstawowych faktów przedstawionych powyżej, nie powinno być to problemem.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Niezbędnik majsterkowicza. Te narzędzia musisz...

W domowym warsztacie podstawą są narzędzia do prostych napraw. Warto go stopniowo wzbogacać o nowe przybory....

Szlifowanie - jak pracować szlifierką do drewna?...

Szlifierka do drewna to niezbędnik w warsztacie stolarza hobbysty. Szlifowanie drewna i materiałów...

Pompa do wody, czyli jak poradzić sobie z zalaną...

W czasie roztopów i po gwałtownych opadach w wielu piwnicach, garażach i wokół domu zalega...

Myjki ciśnieniowe. Czyszczenie elewacji, mycie...

Woda pod ciśnieniem zdolna jest usunąć różne uporczywe zabrudzenia. Dlatego tak popularne są myjki...

Nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch....

W ofercie Bosch Professional pojawiła się nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa GSR 120-LI Professional....

15 narzędzi, które musisz mieć w domowym...

Domowy warsztat u każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb i zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT