Osuszacze

Urządzenia te, susząc powietrze w pomieszczeniu, doprowadzają do odprowadzenia wilgoci ze ścian.

Autor: Michał Skorupski

Osuszanie ścian osuszaczem sorpcyjnym

Stosując osuszacze, można zlikwidować zawilgocenie warstwy muru o grubości do 1 m. Najczęściej używa się ich do suszenia: wylewek podłogowych przed ułożeniem parkietu, stropów, nowych tynków i nowo wymurowanych ścian przed ich ociepleniem. Można je również wykorzystać podczas osuszania piwnic całkowicie zagłębionych w gruncie, w których nie ma żadnego ogrzewania, a wilgotność dochodzi do 20% masy muru.

Urządzenia te, susząc powietrze w pomieszczeniu, doprowadzają do odprowadzenia wilgoci ze ścian. Osuszacze należy stosować tylko wtedy, gdy w domu jest izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa. Jeśli ich nie ma, osuszacz będzie „zasysał” wilgoć z gruntu i zza ściany. Podczas procesu osuszania może więc paradoksalnie dojść do wzrostu zawilgocenia ścian.

Osuszacze sorpcyjne

Ściany, które mają być osuszane tą metodą, należy najpierw osłonić folią (trzeba ją przymocować do sufitu). Przewód wywiewny osuszacza powinno się ustawić między folią a ścianą. Dzięki temu zwiększa się skuteczność suszenia, ponieważ urządzenie wydmuchuje całe suche, ogrzane powietrze pod folię.
Zassane przez osuszacz powietrze przechodzi przez rotor, czyli wolno obracający się absorbent – pochłaniacz wilgoci. Po podgrzaniu kierowane jest do pomieszczenia, a wilgoć odprowadzana jest przez okno rurą z tworzywa sztucznego. W ciągu doby urządzenie o wydajności 240 m3/h, przy zawilgoceniu ścian powyżej 15%, może skroplić aż 50 l wody. Osuszacz o takiej wydajności powinien pracować w pomieszczeniu o kubaturze do 120 m3. Podczas osuszania materiał absorpcyjny jest stale regenerowany – nie traci zdolności pochłaniania wilgoci. Temperatura nie ma wpływu na pracę urządzenia.

Czas osuszania domu o powierzchni 100 m2. Uzależniony jest od stopnia zawilgocenia i wydajności osuszacza wskazanej dla domu jednorodzinnego (150-300 m3/h) – może trwać od dwóch do czterech tygodni.

Osuszacze kondensacyjne

Przed przystąpieniem do pracy należy uszczelnić okna i zakleić kratki wentylacyjne, aby uniemożliwić pobieranie wilgotnego powietrza z zewnątrz.
Wilgotne powietrze zassane tylko z osuszanego pomieszczenia przez wbudowany w urządzenie wentylator przemieszcza się nad parownikiem, w którym następuje obniżenie temperatury i skroplenie wilgoci. Otrzymana w ten sposób woda spływa do zbiorniczka poniżej parownika, skąd za pomocą zainstalowanej w nim pompki odprowadzana jest do kanalizacji. Osuszacz o wydajności 180 m3/h usuwa w ciągu doby około 30 l wody. Pozbawione nadmiaru wilgoci powietrze zostaje podgrzane do temperatury pokojowej i ponownie wpuszczone do pomieszczenia.
Osuszacz o wydajności 180 m3/h można zastosować w pomieszczeniu o kubaturze do 90 m3.
Osuszacze kondensacyjne mają najwyższą wydajność, gdy w pomieszczeniu panuje temperatura 20°C.

Czas osuszania domu o powierzchni 100 m2. Uzależniony jest od poziomu zawilgocenia i wydajności osuszacza wskazanej dla domu jednorodzinnego (150-300 m3/h) – może trwać od jednego do trzech tygodni.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Odkurzacz budowlany - cechy, funkcje i ceny...

Odkurzacz budowlany przyda się zaraz po budowie, przebudowie lub remoncie, a także przy sprzątaniu w trakcie...

Wiertarki dla majsterkowiczów

Wiertarki, produkowane z myślą o amatorach, są proste w użyciu, wygodne i tańsze od profesjonalnych. 

Gniazdko elektryczne może przenieść nie tylko...

Wskazujemy, w jaki sposób samodzielnie przenieść gniadko elektryczne na ścianie. Przemeblowanie lub...

Pompa do wody, czyli jak poradzić sobie z zalaną...

W czasie roztopów i po gwałtownych opadach w wielu piwnicach, garażach i wokół domu zalega...

Frezarka górnowrzecionowa. Jaka frezarka będzie...

Frezarka to elektryczny następca dłuta. W wielu pracach wyręczy też mniej dokładną szlifierkę. Służy do...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT