Elektronarzędzia - od budowy do remontu

2007-05-18 2:00

Odpowiednie elektronarzędzia warto zacząć kompletować przed budową domu. Okażą się one niezbędne zarówno przy jego budowie, ale i przy dokonywaniu napraw i remontach.

Elektronarzędzia Makita
Autor: Makita Wyrzynarka model DJV142

Elektronarzędzia mogą okazać się niezbędne przy wznoszeniu ścian, budowie więźby dachowej, ocieplaniu domu, pracach instalacyjnych i wykończeniowych. Później można je wykorzystać podczas urządzania wnętrz, w trakcie prac ogrodowych i przy dokonywaniu napraw i remontów. Sprawią wiele radości wszystkim, którzy lubią spędzać wolny czas przy majsterkowaniu.

Na uwięzi lub z akumulatorem

Większość elektronarzędzi dla amatorów sprzedawana jest w dwóch wersjach: sieciowej – urządzenie trzeba podłączać do gniazda z prądem, i akumulatorowej – sprzęt zaopatrzony jest w niezależne źródło zasilania (akumulator). Narzędzia czerpiące energię elektryczną z sieci mają zazwyczaj lepsze parametry. Sprzedawane są z kablem standardowym – 1,5-metrowym – lub dłuższym, 4-metrowym. Niektóre firmy oferują elektronarzędzia z odczepianym przewodem. Można je wówczas szybko zmieniać podczas pracy, podłączając do jednego przewodu. Elektronarzędzia akumulatorowe charakteryzują się zazwyczaj mniejszą mocą, są wolniejsze i mogą pracować tylko do czasu, aż nie rozładuje się akumulator. Wówczas trzeba zrobić przerwę na jego ładowanie. Narzędzia te mają jednak tę przewagę nad sieciowymi, że można pracować za ich pomocą w miejscach trudno dostępnych i oddalonych od gniazd. W przypadku elektronarzędzi do cięcia duże znaczenie ma też bezpieczeństwo pracy. Narzędziem sieciowym można niechcący przeciąć kabel zasilający. Gdy używamy narzędzi akumulatorowych, nic takiego nam nie grozi.

Kupić, nie kupić...

Elektronarzędzia, zwłaszcza te najwyższej jakości, są drogie. Oczywiście warto zainwestować i mieć niezbędny zestaw zawsze pod ręką. Zdarza się jednak, że któreś z nich potrzebne jest tylko na dzień lub dwa. Wówczas lepiej skorzystać z oferty firm wypożyczających sprzęt budowlany. Po wpłaceniu kaucji można wynająć od nich urządzenie na parę dni. Wadą jest jednak to, że elektronarzędzia z wypożyczalni są zazwyczaj mocno wyeksploatowane.

Pojedynczo lub w zestawie

Narzędzia sprzedawane są przeważnie w kartonowym opakowaniu wraz z podstawowymi elementami wyposażenia. Można jednak kupić zestawy zapakowane w plastikową walizkę, w której w komplecie oprócz narzędzia jest niezbędny osprzęt, np. zestaw wierteł, tarcz szlifierskich, brzeszczotów. Zestawy mogą też zawierać po kilka narzędzi lub jedno narzędzie z kilkoma podzespołami do różnych zastosowań (na przykład jeden korpus z silnikiem i końcówki do wkręcania, wiercenia, szlifowania i cięcia). Komplety takie pojawiają się na rynku najczęściej podczas okresowej promocji danego narzędzia.

Elektronarzędzia w domowym warsztacie
Elektronarzędzia - od budowy do remontu
Autor: Jarosław Kąkol|Jarosław Sosiński
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.