| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Budowa domu. Dlaczego prowadzenie prac budowlanych zimą nie jest zalecane?

Budowa domu. Dlaczego prowadzenie prac budowlanych zimą nie jest zalecane?

Wykonywanie prac budowlanych zimą powinno ograniczyć sie do niezbędnego minimum. Prowadzenie prac w niskiej temperaturze może spowodować, że beton nie osiągnie oczekiwanej wytrzymałości, a zaprawa będzie się kruszyć. Zimą łatwo również o wypadek. Podpowiadamy, kiedy najlepiej zakończyć prace budowlane i dlaczego budowa domu zimą nie jest zalecana.

Kiedy zakończyć prace budowlane przed zimą

W naszym kraju przyjmuje się, że sezon budowlany trwa od 1 maja do 15 listopada. Zatem jeśli budowę rozpoczęliśmy wiosną, powinniśmy przed zimą zamknąć stan surowy, czyli wstawić okna i drzwi. A jeżeli zaczynamy jesienią, to przed chłodami należy zabezpieczyć fundamenty przed zniszczeniem podczas zimy. Rozpoczynanie murowania późną jesienią naraża nas na ryzyko nieskończenia tego etapu przed mrozami.

Odpowienia temperatura na prace murarskie i tynkarskie

Generalnie wszystkie prace murarskie, betoniarskie oraz tynkarskie powinny być prowadzone w dodatniej temperaturze. Procesy chemiczne niezbędne do uzyskania określonych właściwości, parametrów technicznych zapraw murarskich, betonu, tynków czy k lejów w ymagają odpowiedniej temperatury. Najlepsza jest temperatura pokojowa, czyli najczęściej mniej więcej +20°C. W takich warunkach produkt uzyskuje we właściwym czasie pożądane cechy.

W zaleceniach wykonawczych producentów materiałów zawierających wodę lub do których przygotowania jest ona potrzebna, najniższa temperatura, w której można je stosować, jest określona na +5°C. Zamarznięcie wody podczas wiązania betonu czy zaprawy albo wysychania tynku lub farby powoduje degradację materiału. Beton nie osiągnie oczekiwanej wytrzymałości na ściskanie, zaprawa będzie się kruszyć, a farba może popękać.

Budowanie zimą nie jest zalecane

Budowanie zimą nie jest zalecane także z prostych powodów wykonawczych. Murowanie wymaga precyzji. Układanie bloczków w grubych, ciepłych rękawicach będzie na pewno mniej dokładne. A cóż powiedzieć o precyzyjnym zamontowaniu drzwi czy okien.

Elementy lub narzędzia budowlane często są metalowe, mogą być zmrożone, co dodatkowo będzie utrudniać pracę. Podłoże może być pokryte lodem lub oszronione, więc nałożone warstwy nie połączą się z nim prawidłowo.

Budowanie zimą jest też niebezpieczne dla wykonawców. Łatwo się poślizgnąć, wywrócić, a pracując na wysokości – spaść. Dlatego wszystkie przejścia czy schody powinny być posypane piaskiem. Czasem jednak się zdarza, że niespodziewane pogorszenie pogody pokrzyżuje nam plany i staniemy wobec konieczności wykonania lub dokończenia pewnych prac, gdy jest zimno.

Więcej informacji na temat wykonywania prac budowlanych, gdy zaskoczą przymrozki przeczytasz w najnowszym numerze miesięcznika Murator 11/2013

Przeczytaj dodatkowo:
Ściany trójwarstwowe. Kiedy warto budować ściany...

Głównym elementem ścian trójwarstwowych jest warstwa nośna, robiona w identyczny sposób,...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Ściany działowe w domu: poradnik. Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do wniosku, że...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...

Wszystko o ścianach działowych z betonu...

Ściany z betonu komórkowego są trwałe, lekkie i odporne na uszkodzenia. Poznaj ich właściwości i...

Wybierz rodzaj ścian zewnętrznych. Ściany...

Ściany jednowarstwowe nie wymagają ocieplenia. W ścianach dwuwarstwowych niezbędna jest termoizolacja. Czy...

Beton komórkowy – materiał do budowy ciepłych i...

Jakie cechy sprawiają, że beton komórkowy jest tak chętnie wybierany przez inwestorów? Co...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.