| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Kapitalny remont domu. Najczęstsze pytania związane z remontowaniem

Kapitalny remont domu. Najczęstsze pytania związane z remontowaniem

Remont domu, szczególnie remont kapitalny, wymaga dobrego zaplanowania. Nie powinno zaczynać się remontu bez rozważenia kolejności poszczególnych prac i opracowania harmonogramu. Prezentujemy przykładową kolejność robót, jaka powinna obowiązywać w trakcie kompleksowego remontu domu. Zobacz, kiedy najlepiej budować nowe ścianki działowe, wymieniać okna, montować drzwi wewnętrzne, malować ściany, układać glazurę czy wykańczać podłogę.

Autor: Krystyna Pączkowska

Kompleksowy remont domu trwa krócej niż remont rozłożony na kilka etapów. Oznacza jednak często konieczność opuszczenia domu na tydzień lub dłużej

Remont raz a dobrze czy prace remontowe na raty

Remont to przedsięwzięcie czasochłonne i zazwyczaj kosztowne. Dlatego wielu inwestorów woli podzielić je na etapy i rozłożyć w czasie. Ogromną zaletą takiej decyzji jest możliwość finansowania prac z bieżących środków bez potrzeby ubiegania się o kredyt. Odstrasza jednak stan permanentnego rozgrzebania, bałaganu i chaosu ciągnący się kilka lub kilkanaście miesięcy. Remontowy serial trwa bowiem przeważnie o wieledłużej niż jedna pełnometrażowa inwestycja.
Z drugiej strony łańcuch luźno powiązanych robót remontowych prowadzonych w pewnych odstępach czasu nie zmusza mieszkańców do czasowego opuszczenia domu wraz z całym dobytkiem, a może to być konieczne wtedy, gdy zarządzimy remont kapitalny.

Remont gigant stwarza natomiast okazję do dokonania większych zmian w budynku i jego unowocześnienia. Pozwoli na zastosowanie bardziej profesjonalnych rozwiązań oraz na zaangażowanie mniejszej liczby firm wykonawczych. Duże jednorazowe zakupy produktów mogą także zaowocować korzystnym rabatem w punkcie sprzedaży.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Prowizoryczna naprawa czy konkreta wymiana na nowe

Naprawiać czy wymieniać? To pytanie, które inwestorzy zadają z prawdziwą trwogą. Wiadomo, że każdy chciałby pozbyć się problemu tanim kosztem. Istnieje wiele metod pozwalających odwlec na jakiś czas poważniejszy remont i poprzestać na doraźnych rozwiązaniach.

Powiedzmy sobie jasno, że wszelkie prowizoryczne naprawy poważnych usterek powinny być traktowane jako ostateczność. Gdy dach przecieka, okna nie są szczelne, przedziurawiła się rynna, można to szybko i tanio naprawić, ale przy najbliższej okazji niezbędne będą wymiany.

Doraźne naprawy są dopuszczalne, jeśli chodzi o niewielkie usterki psujące efekt wizualny lub niewpływające zanadto na funkcjonalność – rysy, nieduże odspojenia tynku, plamy na ścianie, mała dziurka w posadzce, niedomykające się drzwi. Choć prowizorki bywają zaskakująco trwałe, działania „oszczędnościowe” mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Harmonogram remontu, czyli zaawansowana rozpiska kolejności prac remontowych

O ile budowę domu łatwo jest rozplanować, o tyle z planowaniem remontu może być więcej kłopotu. Remont domu, to często ciąg kilku różnych prac, czasem nietypowych. Znaczna ich część to roboty rozbiórkowe i prace wykończeniowe, na przykład zrywanie podłóg i układanie nowych, usuwanie tapet i malowanie, ale mogą się także pojawić skomplikowane prace renowacyjne i konstrukcyjne – przestawianie ścian, naprawa więźby dachowej, osuszanie piwnic, dodawanie okien, zabudowa tarasu, przestawianie kominków. Pół biedy, gdy czeka nas tylko jedno takie zadanie. Wtedy łatwo będzie wszystko rozplanować. Przy remoncie obejmującym kilka etapów musimy zrobić harmonogram, który jak scenariusz pozwoli na sprawną realizację naszych planów.

Jak wygląda harmonogram? Ma formę tabelki. W pierwszej rubryce są wyszczególnione wszystkie przewidziane prace remontowe. Kolejną stanowi kalendarz z podziałem na dni, tygodnie, miesiące. Za pomocą kolorowych pasków zaznaczamy w harmonogramie rozpoczęcie i zakończenie poszczególnych prac oraz ewentualne terminy zastępcze. Dobrze, aby w kalendarzu były zaznaczone soboty, niedziele i święta. Jeśli nie będą dniami pracy, trzeba je omijać przy wypełnianiu tabeli.
W harmonogram powinniśmy również wpisać, kiedy zamierzamy wypożyczyć niezbędny sprzęt (dźwig, rusztowania, betoniarkę, młotowiertarkę pneumatyczną itp.), oraz terminy dostaw materiałów. Dzięki harmonogramowi będziemy mogli objąć kontrolą całe przedsięwzięcie, zapewnimy ciągłość prac i nie dopuścimy, aby ekipy przeszkadzały sobie lub zabrakło im niezbędnych produktów.

Jeżeli cały remont ma przeprowadzić jedna firma, to ona powinna sporządzić harmonogram jako załącznik do umowy. Jeśli będziemy zatrudniać kilka ekip, obowiązek ten spadnie na nas lub inspektora nadzoru, jeżeli oczywiście zdecydujemy się go zatrudnić.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Przykładowy harmonogram robót remontowych

Kolejność prac przy kompleksowym remoncie domu

Nie powinniśmy zaczynać remontu bez rozważenia kolejności poszczególnych prac. Jeśli na przykład czeka nas remont dachu, docieplanie ścian zewnętrznych lub naprawa izolacji fundamentów, zaplanujmy te prace na miesiące ciepłe i suche. Jesienią i zimą możemy prowadzić wszelkie prace we wnętrzach.

Najpierw powinniśmy zabrać się do prac najpoważniejszych, na przykład związanych z ingerencją w konstrukcję domu. Nie umawiajmy się więc z tynkarzami lub malarzami przed naprawą więźby, osuszaniem ścian lub ich przestawianiem.

Oto, jaka kolejność prac remontowych powinna obowiązywać w trakcie kompleksowego remontu domu:

 • osuszanie murów, odgrzybianie i odbudowa izolacji wodochronnych. Nie ma sensu zabierać się do jakichkolwiek napraw, jeżeli taki mokry problem nie zostanie wcześniej definitywnie rozwiązany. To drogie i pracochłonne przedsięwzięcie, którego nie wolno odwlekać;
 • poważne prace konstrukcyjne – wyburzanie ścian lub dostawianie ścianek działowych, zmiana lub naprawa konstrukcji dachu, dobudowa fragmentów budynku (garaż, dodatkowe piętro), wzmacnianie stropów, dobudowa schodów;
 • wymiana lub naprawa pokrycia dachowego, wymiana okien i drzwi, remont balkonów i tarasów, zabudowa tarasów;
 • prace w obrębie elewacji – ocieplanie, malowanie;
 • prace przy instalacji wodnej i kanalizacyjnej, naprawa podtynkowej instalacji elektrycznej;
 • wymiana parapetów wewnętrznych;
 • docieplanie ścian i stropów od wewnątrz, układanie izolacji akustycznej;
 • układanie instalacji ogrzewania podłogowego;
 • naprawa, układanie lub wyrównywanie podkładów podłogowych;
 • wymiana rur centralnego ogrzewania;
 • odnawianie ścian – tynkowanie lub zabudowa płytami g-k;
 • wymiana lub naprawa posadzek, schodów i drzwi wewnętrznych;
 • wykańczanie ścian farbą, boazerią, tapetą, układanie glazury;
 • naprawa i montaż instalacji gazowej;
 • lakierowanie lub olejowanie podłóg, układanie wykładzin;
 • montaż urządzeń grzewczych, sanitarnych i innych elementów wyposażenia. Drobne naprawy – wymiana klamek, gniazd, włączników, żaluzji, listew przypodłogowych, instalowanie nowych grzejników, montaż instalacji natynkowych.

Niestety, nie zawsze będziemy mieli szansę wcześniej zaplanować cały remont. Może on nas też zaskoczyć nagle, gdy jakaś awaria w obrębie budynku będzie wymagała natychmiastowej interwencji.

Dlaczego remontujemy

Domy starzeją się tak samo jak my. Trzeba więc o nie dbać, aby jak najdłużej wyglądały młodo i zachowały pełną funkcjonalność. Pewne elementy wystarczy poddawać okresowej pielęgnacji, inne wymagają corocznych przeglądów, w razie potrzeby pomogą większe lub mniejsze zabiegi kosmetyczne bądź całościowy lifting.

Dom można też poddać kompleksowej odnowie biologicznej, a w ostateczności wskrzesić z martwych i tchnąć w niego nowe życie. Powodem remontu może być nie tylko starzenie się, ale też nagłe zniszczenie spowodowane tak zwanymi przyczynami losowymi – pożarem, zalaniem, wichurą.

Niejednokrotnie również decyzja o remoncie podyktowana jest chęcią rozbudowy lub unowocześnienia budynku, dostosowania go do aktualnych potrzeb czy nowych standardów.

Przeczytaj dodatkowo:
15 TOP metamorfoz remontowych Remont Roku 2016

W styczniu 2016 roku wystartowała pierwsza edycja konkursu Remont Roku. Uczestnicy przesyłali projekty i...

Remont domu jednorodzinnego. Przebudowa budynku

Ze wszystkich remontów, przebudowa lub rozbudowa domu uchodzą za zadania nabardziej wymagające....

15 narzędzi, które musisz mieć w domowym...

Domowy warsztat u każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb i zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez...

15 prac domowych, którymi zaimponujesz kobiecie

Przedstawiamy prace domowe, którymi zaimponujesz swojej kobiecie - żonie, mamie, dziewczynie lub...

Pęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyna i...

Ustalenie, co jest przyczyną pęknięcia tynku na elewacji domu, to kluczowa informacja. Nie jest łatwo...