| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Remont domu: bez czego nie rozpoczniesz remontu? Poradnik

Remont domu: bez czego nie rozpoczniesz remontu? Poradnik

Remont domu często sprawia więcej kłopotu niż budowa. Nic dziwnego, trzeba uwzględnić wiele elementów oraz dopasować nasz projekt do istniejącego domu. Podpowiemy, jak fachowo zabrać się do remontu domu oraz jakich zasad przestrzegać podczas poszczególnych prac remontowych.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Jak przygotować się do remontu domu

Jeżeli załatwiliśmy już formalności związane z remontem domu, mamy umówionych wykonawców, harmonogram w kieszeni i gotową listę potrzebnych produktów, zorganizujmy front robót.

Przede wszystkim usuńmy z domu wszelkie elementy, które mogą się zniszczyć podczas remontu lub po prostu przeszkadzać. Jeśli prace remontowe będą prowadzone we wnętrzach, część mebli i sprzętu można przenieść do garażu, na poddasze lub do innych pomieszczeń. Gorzej, jeżeli zaplanowaliśmy remont kapitalny. Wtedy trzeba się wyprowadzić, a meble oddać na przechowanie do sąsiadów lub kogoś z rodziny. W dużych miastach czekają też specjalne hotele dla przedmiotów. Możemy w nich bezpiecznie ulokować nasz dobytek na określony czas, oczywiście za stosowną opłatą.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Pamiętaj o kontenerze do wywożenia gruzu i innych odpadków

Oprócz rzeczy ruchomych musimy też zadbać o stałe elementy, które mogą ucierpieć w trakcie prac remontowych. Przed remontem należy się więc zaopatrzyć w większą ilość grubej folii malarskiej i taśmy samoprzylepnej. Przydadzą się do szczelnego zasłonięcia różnych rzeczy przed zachlapaniem lub zapyleniem. Do ochrony posadzek oprócz folii będzie też potrzebna tektura. Jeśli roboty budowlane będą wykonywane wokół budynku, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu roślin.

Remont może się okazać niemożliwy do przeprowadzenia bez pewnych sprzętów, na przykład dźwigu, rusztowań, betonowozu. Ich zorganizowania nie zawsze podejmą się ekipy i wówczas należy samemu się tym zająć, oczywiście z wyprzedzeniem.

Większe remonty wiążą się przeważnie z pracami rozbiórkowymi, a to oznacza, że pojawi się sporo śmieci. Wcześniej więc powinniśmy umówić firmę, która zabierze od nas gruz i odpadki. Zazwyczaj należy również zastanowić się nad miejscem, gdzie postawiony zostanie kontener na gruz, aby ten nikomu nie przeszkadzał, nie blokował wjazdów ani też nie był zbyt uciążliwy dla ekipy remontowej i innych osób, które nie są związane z naszym remontem domu.

Kiedy niezbędne jest podbijanie fundamentów i jak to fachowo wykonać. Poradnik

Fundamenty to podstawa domu - wie o tym chyba każdy. Niestety niekiedy okazuje się, że zostały one...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Które prace remontowe wymagają zgłoszenia lub...

Prace remontowe i modernizacyjne należy przeprowadzić zgodnie z prawem. Niektóre wymagają zgłoszenia,...

15 prac domowych, którymi zaimponujesz kobiecie

Przedstawiamy prace domowe, którymi zaimponujesz swojej kobiecie - żonie, mamie, dziewczynie lub...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Pęknięcia tynku na elewacji domu – przyczyna i...

Ustalenie, co jest przyczyną pęknięcia tynku na elewacji domu, to kluczowa informacja. Nie jest łatwo...

15 TOP metamorfoz remontowych Remont Roku 2016

W styczniu 2016 roku wystartowała pierwsza edycja konkursu Remont Roku. Uczestnicy przesyłali projekty i...