| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Remont domu: bez czego nie rozpoczniesz remontu? Poradnik

Remont domu: bez czego nie rozpoczniesz remontu? Poradnik

Remont domu często sprawia więcej kłopotu niż budowa. Nic dziwnego, trzeba uwzględnić wiele elementów oraz dopasować nasz projekt do istniejącego domu. Podpowiemy, jak fachowo zabrać się do remontu domu oraz jakich zasad przestrzegać podczas poszczególnych prac remontowych.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Jak przygotować się do remontu domu

Jeżeli załatwiliśmy już formalności związane z remontem domu, mamy umówionych wykonawców, harmonogram w kieszeni i gotową listę potrzebnych produktów, zorganizujmy front robót.

Przede wszystkim usuńmy z domu wszelkie elementy, które mogą się zniszczyć podczas remontu lub po prostu przeszkadzać. Jeśli prace remontowe będą prowadzone we wnętrzach, część mebli i sprzętu można przenieść do garażu, na poddasze lub do innych pomieszczeń. Gorzej, jeżeli zaplanowaliśmy remont kapitalny. Wtedy trzeba się wyprowadzić, a meble oddać na przechowanie do sąsiadów lub kogoś z rodziny. W dużych miastach czekają też specjalne hotele dla przedmiotów. Możemy w nich bezpiecznie ulokować nasz dobytek na określony czas, oczywiście za stosowną opłatą.

Pamiętaj o kontenerze do wywożenia gruzu i innych odpadków

Oprócz rzeczy ruchomych musimy też zadbać o stałe elementy, które mogą ucierpieć w trakcie prac remontowych. Przed remontem należy się więc zaopatrzyć w większą ilość grubej folii malarskiej i taśmy samoprzylepnej. Przydadzą się do szczelnego zasłonięcia różnych rzeczy przed zachlapaniem lub zapyleniem. Do ochrony posadzek oprócz folii będzie też potrzebna tektura. Jeśli roboty budowlane będą wykonywane wokół budynku, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu roślin.

Remont może się okazać niemożliwy do przeprowadzenia bez pewnych sprzętów, na przykład dźwigu, rusztowań, betonowozu. Ich zorganizowania nie zawsze podejmą się ekipy i wówczas należy samemu się tym zająć, oczywiście z wyprzedzeniem.

Większe remonty wiążą się przeważnie z pracami rozbiórkowymi, a to oznacza, że pojawi się sporo śmieci. Wcześniej więc powinniśmy umówić firmę, która zabierze od nas gruz i odpadki. Zazwyczaj należy również zastanowić się nad miejscem, gdzie postawiony zostanie kontener na gruz, aby ten nikomu nie przeszkadzał, nie blokował wjazdów ani też nie był zbyt uciążliwy dla ekipy remontowej i innych osób, które nie są związane z naszym remontem domu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Kompleksowy remont łazienki krok po kroku

Łazienka niszczy się szybko – po kilku latach wymaga odnowienia, a po kilkunastu potrzebuje...

Wyburzanie ścian - jak bezpiecznie przeprowadzić...

Z pomysłem wyburzania ścian spotykamy się zarówno podczas remontu, jak i podczas aranżacji wnętrza...

Remont domu jednorodzinnego. Przebudowa budynku

Ze wszystkich remontów, przebudowa lub rozbudowa domu uchodzą za zadania nabardziej wymagające....

Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

Dom jak nowy

Wiele starych domów ma niesamowity potencjał. Cała sztuka polega na tym, by podczas remontu wydobyć z...

Budynek gospodarczy. Adaptacja poddasza na cele...

Adaptacja poddasza w budynku gospodarczym może dać ciekawy rezultat. Stare dachy są bowiem zazwyczaj dość...