| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Kupujemy dom w budowie, stanie surowym i od dawna niezamieszkany. Gdzie czyhają pułapki?

Kupujemy dom w budowie, stanie surowym i od dawna niezamieszkany. Gdzie czyhają pułapki?

Kiedy kupujesz dom w budowie, sprawdź, na jak długo została ona przerwana. Zbyt długie przestoje w budowie grożą bowiem budynkowi destrukcją. Dom od dawna niezamieszkany może być zawilgocony i zagrzybiony, a dom w stanie surowym wykonany z materiałów nie najlepszej jakości. Wszystko to utrudni remont domu. Ale to nie wszystkie pułapki.

Dom w budowie

W naszych warunkach klimatycznych budynek pozostawiony na kilka lat dość szybko ulega destrukcji pod wpływem działania wody i mrozu.

Aby tak się nie stało, ściany murowane w domu w budowie powinny być od góry zabezpieczone przed zamakaniem (na przykład folią), a otwory w ścianach zabite deskami. Stropy gęstożebrowe muszą być w trwały sposób osłonięte przed opadami folią lub plandeką. Ściany piwnic powinny być obsypane gruntem ze względu na możliwość przemarzania gruntu i ryzyko związane z pękaniem ścian budynku. Jeżeli brak jest takiego zabezpieczenia, a budynek stoi już kilka lat, powinniśmy poważnie rozważyć sensowność takiego zakupu, a przynajmniej uwzględnić to w cenie.

Drewniane domy szkieletowe powinny być doprowadzone przynajmniej do stanu surowego otwartego. Pozostawienie ich w trakcie budowy prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń drewnianych elementów konstrukcyjnych i izolacji termicznej

Dom w stanie surowym

Stan surowy zamknięty to najbezpieczniejszy moment na przerwanie budowy, a więc w przypadku zakupu takiego domu niewiele się ryzykuje.

Jeśli pozostawiono puste otwory okienne i drzwiowe (stan surowy otwarty), na zimę powinny być zabite deskami od strony zewnętrznej, aby na ościeżach nie gromadził się śnieg i nie powodował zamakania ścian.

Trzeba sprawdzić stan prawny domu oraz zinwentaryzować wykonane elementy, porównać je z projektem budowlanym. Skontrolować należy także treść i kompletność wpisów do dziennika budowy. Brak wymaganych według prawa budowlanego dokumentów dotyczących wbudowanych materiałów czy wpisów w dzienniku budowy powinny wzmóc czujność kupującego. Może to świadczyć o zastosowaniu materiałów gorszej jakości, a budowa mogła być prowadzona niezgodnie ze sztuką budowlaną. Na dodatek nie wróży to dobrze dla remontu domu - może nie tylko podnieść koszty, ale również wydłużyć czas trwania.

Wszystkie roboty, których wykonanie nie jest potwierdzone odbiorem wpisanym do dziennika budowy, powinny wzbudzić nasze podejrzenie co do poprawności ich wykonania (między innymi izolacje ścian i posadzek, zbrojenia nadproży, schodów i stropów)

Dom od dawna niezamieszkany

Zapewne nie był ogrzewany, często ma nieskuteczną izolację przeciwwilgociową. Walka z zawilgoceniem i zagrzybieniem budynków jest trudna i kosztowna, a w niektórych przypadkach nieopłacalna.

Na skutek podwyższonej wilgotności elementy drewniane – stolarka, podłogi – mogą być wypaczone. Taki dom przed zakupem należy dokładnie skontrolować.

Przeczytaj dodatkowo:
Zalanie domu. Jak przeprowadzic naprawę tynku,...

Zalanie domu lub zalanie mieszkania to nieprzyjemne wydarzenia. Dowiedz się, jak powinna wyglądać naprawa...

Budynek gospodarczy. Adaptacja poddasza na cele...

Adaptacja poddasza w budynku gospodarczym może dać ciekawy rezultat. Stare dachy są bowiem zazwyczaj dość...

Duża zmiana niewielkim kosztem, czyli metamorfoza...

Czas na wymianę starych nieszczelnych okien? Można przy tej okazji je powiększyć. Jeśli nowe będą tej samej...

Czy ogrzewać garaż? Sprawdź, zanim podejmiesz...

Wielu inwestorów zastanawia się, czy ogrzewać garaż. Nie musi być on ogrzewany. I tak zimą będzie w...

Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

Przebudowa domu. Jak dobudować drugie wejście w...

Jeżeli dokonujesz przebudowy domu, dzieląc go na dwa oddzielne lokale, często niezbędne jest dobudowanie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.