| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Kupno domu wieloletniego - sprawdź piwnicę, komin, dach.

Kupno domu wieloletniego - sprawdź piwnicę, komin, dach.

Kupno domu, który ma kilkanaście lat powinno wiązać się z gruntowną kontrolą stanu domu. Można bowiem - przed planowanym remontem domu - odkryć wilgoć, rysy na ścianach zewnętrznych lub inne wady mogące stanowić zagrożenie dla konstrukcji budynku. Radzimy, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Murator pomaga

 

Wilgoć i grzyby na ścianach

Podstawowym zagrożeniem dla starych domów wilgoć i grzyby. Śladów wilgoci szukać trzeba zwłaszcza w piwnicach.

Świadczy o niej stale wilgotna posadzka, łuszcząca się farba na ścianach (zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz), wybrzuszanie, odpadanie, zmurszenie i wszelkie ubytki tynków, charakterystyczny stęchły zapach. O zawilgoceniu ścian zewnętrznych może świadczyć zły stan elewacji – łuszcząca się farba i odpadający tynk.

Grzyb atakuje nie tylko drewno, ale również powierzchnie tak zwanych mostków termicznych.

Rysy i pęknięcia

Kolejnym zagrożeniem są wszelkie rysy i pęknięcia na wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni ścian. Ich powody mogą być różne – od rys skurczowych w warstwie tynku niestanowiących żadnego zagrożenia dla konstrukcji budynku po pęknięcia ścian spowodowane nierównomiernym osiadaniem budynku lub uszkodzeniem fundamentów.

Pęknięcia tynków na ścianach działowych (często występujące na stykach ze ścianami nośnymi lub w pobliżu otworów) nie są powodem do niepokoju. Wadami są natomiast duże odchylenia powierzchni tynku od płaszczyzny i od pionu, ich pękanie i osypywanie się.

Strop, dach

Niebezpieczne jest wyczuwalne uginanie się stropu przy chodzeniu lub lekkim podskakiwaniu, bo świadczy o jego za małej sztywności, a także zarysowania i ubytki na dolnej powierzchni, widoczne fragmenty stalowych prętów zbrojeniowych lub belek pokryte korozją.

W stropach Kleina trzeba sprawdzić stan belek, zwłaszcza nad piwnicą, a jeśli strop jest drewniany, to ważne, czy nie ma w nim szkodników drewna (grzybów, owadów). Należy dokładnie przyjrzeć się poszczególnym częściom konstrukcji dachu (murłatom, krokwiom, płatwiom, słupom, jętkom i deskowaniu itp.).

Wszystkie, szczególnie świeże ślady przeciekania wody deszczowej lub topniejącego śniegu przez pokrycie albo warstwy dachowe mogą świadczyć o złym stanie pokrycia, niesprawnym systemie odwadniającym. Więźba dachowa jest wtedy szczególnie narażona na ewentualny rozwój grzybów.

Kominy

Ważny jest wygląd i stan techniczny kominów, a w szczególności ich szczelność (sprawdzamy, czy na ich powierzchni nie ma spękań) i siła ciągu (płomień z przystawionej zapałki zbliża się do kratki wentylacyjnej).

Okna i drzwi

Kupno domu kilkunastoletniego powinno nas uczulić na to, że wymiany może wymagać stolarka, chyba że poprzedni właściciele zrobili to wcześniej. Sprawdźmy, czy stare okna i drzwi nie są wypaczone i chronią przed ucieczką ciepła, a jeśli okna są nowe, czy zapewniają napływ świeżego powietrza potrzebnego do sprawnego działania wentylacji grawitacyjnej (nie mogą być szczelne). Jeśli stolarka jest na tyle stara i cenna, że chcielibyśmy ją zachować, warto zasięgnąć opinii konserwatora, który oceni, czy da się ją uratować i ile będzie kosztowała jej renowacja.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
15 prac domowych, którymi zaimponujesz kobiecie

Przedstawiamy prace domowe, którymi zaimponujesz swojej kobiecie - żonie, mamie, dziewczynie lub...

Jak przygotować do zimy pokrycie dachowe i rynny?

Przez cały rok pokrycie dachowe i rynny narażone są na działanie różnych czynników...

15 TOP metamorfoz remontowych Remont Roku 2016

W styczniu 2016 roku wystartowała pierwsza edycja konkursu Remont Roku. Uczestnicy przesyłali projekty i...

Remont wnętrz. Jak bezpiecznie usunąć ścianę,...

Każdy dom po jakimś czasie wymaga remontu. Czasami potrzebne są generalna przebudowa i nowy podział wnętrza,...

Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

Modernizujemy dom

Zastanawiasz się co zmienić w swoim domu, by był wygodniejszy i bardziej komfortowy? Planujesz remont i...