| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Projekty domów letniskowych. Budowa domu letniskowego na wakacje szybko i tanio?

Projekty domów letniskowych. Budowa domu letniskowego na wakacje szybko i tanio?

Domy letniskowe pełnią inne funkcje niż całoroczne. Budowa domu letniskowego: przewodnik. Nie muszą mieć centralnego ogrzewania ani bardzo dobrze zaizolowanych ścian. Dla inwestorów ważne jest, aby dom letniskowy dało się tanio wybudować i jak najszybciej z niego korzystać w czasie wakacji i weekendów. Dom letniskowy musi się też zmieścić na małej działce.

Autor: Piotr Mastalerz

Ważnym elementem domu letniskowego jest taras, na którym można jadać posiłki nawet w deszczowe dni

Podpowiadamy, czym powinny się charakteryzować dobre projekty domów letniskowych i jak wygląda budowa domu letniskowego. Nie będzie przesadą twierdzenie, że najważniejszym miejscem domu letniskowego jest taras. Jeśli pogoda dopisuje, spędza się na nim cały dzień – po to przecież wyjeżdżamy z miasta, żeby przebywać na łonie natury.

Budowa domu letniskowego: konieczny taras!

Ogladając projekty domów letniskowych, zwracajmy więc szczególną uwagę na taras – jego wielkość i połączenie z domem. Możliwych rozwiązań jest bardzo wiele. Najczęściej taras jest projektowany przy jednej z elewacji domu letniskowego – frontowej, bocznej lub tylnej. Jeżeli właśnie taki projekt domu wybierzemy, pamiętajmy, że o tym, czy taras będzie słoneczny, czy zacieniony, zadecyduje usytuowanie domku względem stron świata.

Większe możliwości daje taras przylegający do domu z dwóch stron – można na nim korzystać ze słońca dłużej i w różnych porach dnia. Taras wokół domu to świetny wybór, jeśli dom letniskowy stoi na większej działce i niezbyt blisko sąsiadów. Ciekawym przykładem takiego rozwiązania jest projekt Muratora Dla dwojga – DL01S. Dom letniskowy otacza drewniana galeria, na którą wychodzi się z trzech stron. Można wybierać miejsca nasłonecznione albo uciekać do cienia. Prosta ażurowa balustrada otacza domek jak ogrodzenie, zaznaczając bezpieczny teren zabaw dzieci. Takie połączenie tarasu z domem i wyraźne zaznaczenie jego granic nadaje mu charakter dodatkowej przestrzeni mieszkalnej.

Granicą tarasu może być nie tylko drewniana balustrada, ale również na przykład ściana albo murek (jak w Ameliówce – ML03). Ważną rolę odgrywa w nim także zadaszenie. Popularne i praktyczne sposoby na osłonięcie tarasu to szeroki ganek, weranda lub podcień (Calineczka – ML02, Złocisty – DL02S). Niektórzy wolą taras bez barierek ograniczających widok. Może być tylko częściowo osłonięty podcieniem albo okapem dachu, łagodnie wtapiający się w otoczenie – bardziej fragment ogrodu niż wnętrza (jak w Pawłówce – ML04). Taki taras można powiązać malowniczo na przykład z oczkiem wodnym lub dostosować jego kształt do rosnących obok domu drzew.

Budowa domu letniskowego: przyda się kominek

Kolejna przyjemność, której w domu letniskowym nie warto sobie odmawiać, to kominek. Ma on także znaczenie praktyczne – pozwoli szybko nagrzać niewielki dom i sprawi, że będziemy do niego chętnie przyjeżdżać nie tylko latem. W domu Uroczysko – M06aS kominek jest usytuowany w centrum. W chłodne wieczory skupi wokół siebie letników, skutecznie napełniając wnętrze ciepłem. Z kolei kominek umieszczony przy ścianie zewnętrznej ma tę zaletę, że może mieć swój bliźniaczy odpowiednik od strony tarasu. Tak jest w Letniku – DL08S. Zewnętrzny kominek  przedłuży wieczorne przesiadywanie przed domem i wzbogaci wakacyjne wrażenia o widok ognia i zapach grillowanych potraw.

Parterowe domy letniskowe: projekty

Domy letniskowe nie muszą być duże – luksusem jest kontakt z naturą, bliskość lasu, łąki czy rzeki lub własny trawnik. Dlatego poszukiwane są domki o bardzo małej powierzchni zabudowy, takie, które można zbudować na działce pracowniczej, zmieścić na już zabudowanym terenie albo skrawku ziemi wydzielonej z gospodarstwa. Im mniej miejsca zajmie dom, tym większy będzie ogród wokół niego.

Takie domy letniskowe projektuje się jak jachty – na niewielkiej przestrzeni musi się znaleźć wszystko, co potrzebne, aby spędzać miło czas, chronić przed niepogodą i wygodnie przenocować. Jakie są na to sposoby, można zobaczyć w prezentowanych projektach.

Rekordowe są pod tym względem projekty domów letniskowych: Calineczka – ML02 (29,4 m2), Romantyczny – DL04 (36,7 m2) czy Dla dwojga – DL01S (37,2 m2). We wszystkich wnętrze jest otwarte, połączone z kuchnią i zadaszonym tarasem, który funkcjonuje jako powiększenie pokoju dziennego. Uwaga na przejście między wnętrzem a tarasem! To droga intensywnego ruchu – będziemy tędy wnosić i wynosić fotele, stół, nie mówiąc o potrawach. Nawet w najmniejszym domku duże dwuskrzydłowe drzwi tarasowe nie są zbędnym wydatkiem – ułatwią życie.

Oszczędnością może być rezygnacja z drugich drzwi, na przykład w Calineczce – ML02 jedyne wejście do domu prowadzi przez taras. W małym parterowym domku  rekreacyjnym oprócz przestrzeni dziennej musi się jeszcze znaleźć miejsce do spania i łazienka. Wydzielone pomieszczenia są zwykle bardzo małe, aby nie ograniczały powierzchni głównego pokoju. W łazience oczywiście będzie raczej natrysk, a nie wanna (dziecko można wykąpać w głębokim brodziku). Sypialnia jest zwykle osobna, ale może też być czymś w rodzaju alkowy. Jeżeli nie zamkniemy jej drzwiami, w domku będzie więcej powietrza i miejsca.

Domek letniskowy z poddaszem do spania

Jeśli domek letniskowy ma być miejscem, w którym spędza wakacje towarzyska czteroosobowa rodzina, powinien mieć drugą kondygnację. Tradycyjny układ – sypialnie na poddaszu, pomieszczenia dzienne na parterze – pozwala zmieścić się na niewielkiej powierzchni. Cały parter przeznacza się na wspólne spędzanie czasu w ciągu dnia. Może korzystać z niego więcej osób, bo skoro nie trzeba wydzielać sypialni, jest przestronniejszy. Zawsze zresztą pozostaje w rezerwie kanapa, ktorą można rozłożyć i przenocować gościa.

„Górka” może być otwartą antresolą (Złocisty – DL02S), dużą wspólną sypialnią (Letnik – DL08S) lub być podzielona na małe pokoiki (Ameliówka – ML03). W małych domach z poddaszem łazienkę projektuje się na parterze – tak łatwiej i  ekonomiczniej poprowadzić instalacje, poza tym wydzielenie jej na drugiej kondygnacji ograniczyłoby powierzchnię sypialni. Ważnym zagadnieniem jest miejsce schodów. W domu rekreacyjnym projektuje się je tak, aby zajęły jak najmniejszą powierzchnię. Są więc zabiegowe i zwykle dość strome. Mogą zająć na przykład 2,5 m2, nawet 1,5 m2, czyli dużo mniejszą powierzchnię niż zwykłe. Dla funkcjonalności małego domu jest ważne, gdzie schody się zaczynają i w które miejsce poddasza nas kierują. W domu rekreacyjnym nie ma miejsca na korytarze, dlatego schody powinny być zaprojektowane tak, aby z górnego podestu od razu dało się wejść do wszystkich sypialni. Dobrym przykładem takiego oszczędnego rozwiązania jest Pawłówka – ML04.

Dom letniskowy dla dużej rodziny

O większym domu letniskowym powinniśmy myśleć wtedy, kiedy nie ogranicza nas budżet ani niewielki teren działki i gdy zamierzamy korzystać z niego przez dłuższy czas. Większa powierzchnia wiąże się z wygodą. Jest ona konieczna, jeśli dom letniskowy ma być miejscem, w którym możemy mieszkać cały miesiąc, przyjmować przyjaciół, do którego przyjeżdżamy nie tylko latem, ale także po to, by urządzać z rodziną święta czy spędzać zimowe ferie.

Taki dom powinien mieć kilka sypialni lub możliwość ich wydzielenia na poddaszu. Potrzebna jest także większa liczba łazienek. W domku o powierzchni 50 m2 jakoś sobie poradzimy z jedną łazienką na parterze. W 120-metrowym, w którym może mieszkać jednocześnie siedem osób, byłoby to trudne. Łazienka na drugiej kondygnacji jest konieczna, zwłaszcza gdy na poddaszu są trzy lub cztery sypialnie. W małym domu łazienki powinny być usytuowane przy jednym pionie, jedna nad drugą – tak jest najoszczędniej i najprościej. Gdy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dużej działki, brak terenu pod zabudowę nie jest problemem. Musimy natomiast zapewnić w domu miejsce na przechowywanie opału czy narzędzi. Jeżeli nie chcemy codziennie jeździć do sklepu po zakupy, trzeba pomyśleć o większej kuchni albo spiżarni.

Warto też mieć miejsce, w którym zostawiamy sprzęt sportowy, potrzebne materiały, wózek dziecięcy, piłki i zabawki, ponton i wędki, kajak, kosze na grzyby. Takie pomieszczenia można zobaczyć w projekcie Uroczysko – M06aS. Można też rozważyć budowę domu z piwnicą (Hoży – C215S). To  rozwiązanie na pewno zwiększy koszt budowy domu letniskowego, ale ma wielu zwolenników, właśnie ze względu na możliwość przechowywania i zabezpieczania rzeczy, które zostawia się na letnisku, wracając do miasta.

Bliźniaki jak domy letniskowe

Wiadomo, że wolny czas najlepiej spędza się w dobranym gronie. Pomysłem na wspólną wakacyjną inwestycję z rodziną lub przyjaciółmi może być na przykład nieduży bliźniak z dwoma dwupoziomowymi mieszkaniami. Położone obok siebie tarasy można w zależności od potrzeb rozdzielić żywopłotem lub połączyć, powiększając w ten sposób wspólną przestrzeń rekreacyjną. Inny wariant domu letniskowego dla dwóch rodzin lub na przykład dziadków i dzieci z wnukami to dom, w którym parter i poddasze mają nie tylko osobne łazienki, ale także kuchnie oraz aneksy jadalniane (na przykład Murator U04). Dzięki temu większa rodzina czy grupa przyjaciół może przyjechać na urlop razem, nie rezygnując jednocześnie z prywatności. Poza tym taki dom – w całości lub częściowo – może być przeznaczony na wynajem. Jednak aby wszystkie pokoje miały zbliżony standard, także te na poddaszu powinny mieć tarasy.

Domy letniskowe: projekty gotowe

Sprawdź projekty gotowe Muratora - domy letnie.

Jak zaplanować w domu zaplecze gospodarcze: garderoba, spiżarnia, schowki

Wybierając projekt domu, warto zwrócić uwagę na liczbę i położenie pomieszczeń...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Działka: usytuowanie budynku - odległość od...

Działka - jej wielkość i kształt - warunkują możliwość postawienia na niej zabudowań. Jak powinna być...

5 idealnych domów dla dużej rodziny. Wybieramy...

Funkcjonalny i przytulny dom dla 5-osobowej rodziny, który zapewni komfortową przestrzeń użytkową...

Umowy budowlane: umowa z wykonawcą wzór. Co...

Umowa z wykonawcą: pobierz gotowy wzór umowy. Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane? Przed...

Mały dom. 5 najlepszych projektów małych domów o...

Oto 5 najlepszych projektów małych domów, których powierzchnia jest zbliżona do...

Domek letniskowy - przepisy o budowie domku...

Budowa domku letniskowego jest mniej wymagająca niż domu całorocznego. Pokoje w domku letniskowym mogą mieć...