| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Projekt domu: z podcieniem czy innym zadaszeniem? Na czym polega różnica?

Projekt domu: z podcieniem czy innym zadaszeniem? Na czym polega różnica?

Zadaszenie przestrzeni przy domu przybierające formę tradycyjnego podcienia nie tylko buduje klimat posesji. Podcień doskonale osłania wejście oraz taras przed słońcem i deszczem. Komu przypadnie do gustu taki projekt domu? Wyjaśniamy, na czym polega dom z podcieniem i czym różni się on od tradycyjnego zadaszenia.

Podcień to bardzo dobre rowiązanie dla przydomowych przestrzeni na granicy domu i ogrodu – najczęściej stosuje się go jako sposób na osłonę podestu wejściowego i tarasu. Tworzy strefę pośrednią, która łagodnie łączy dom z otoczeniem. Jest alternatywą dla innych form zadaszenia – z powodzeniem zastąpi tradycyjny ganek i nowoczesny daszek. Jego formę i proporcje łatwo dobrać zarówno do rozłożystej, stylowej willi, jak i do miejskiego, wciśniętego w wąski pas ziemi segmentu.

Podcień, czyli urokliwy detal z przeszłości

Kiedyś podcień, podobnie jak ganek, podnosił prestiż domu – jego rozległość często mówiła o stopniu zamożności właścicieli. Informował także o funkcji budynku – w niektórych rejonach formę domu podcieniowego przybierały na przykład spichlerze.

Najprostszy podcień, nazywany przyzbowym lub przyłapem, powstawał przez wysunięcie szczytu poddasza przed lico ściany szczytowej lub przez przedłużenie okapu dachu nad wejściem od strony dłuższego boku. Zwykle nakrywał on całe lico ściany lub tylko jej część – najczęściej strefę wejścia, czyli przyzbę. Na elewacji frontowej pełnił funkcję przedproża domu, użytkowany był jako osłona wejścia, ganek, podjazd, miejsce do pracy lub do wystawiania towarów. Podcień w postaci przestrzeni nakrytej przedłużonym okapem domu usytuowany na bocznej lub tylnej ścianie służył zwykle celom gospodarczym, na przykład jako skład opału lub narzędzi. Ten powstały przez przedłużenie okapu dachu nad oknami izby głównej lub alkierza pełnił najczęściej funkcję ozdobną, budował symetrię elementów elewacji.

Podcienie występowały na terenie całego kraju, jednak najczęściej można było je spotkać na Warmii i Mazurach, Żuławach, Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce oraz wzdłuż Odry, a także na Mazowszu Rawskim.

Podcień na dziś, czyli dom podcieniowy w naturze

Współczesne formy podcienia nawiązują do tradycyjnych. Usytuowany we wnęce pośrodku ściany od góry jest osłonięty stropem lub dachem, zaś po dwóch przeciwległych bokach ścianami domu, co chroni przebywające w nim osoby przed zacinającym deszczem i wiatrem. Taka forma podcienia sprawdza się zarówno jako osłona dla wejścia, jak i tarasu, często też służy budowaniu kompozycji elewacji frontowej lub ogrodowej. Najbardziej popularny we współczesnych domach podcieniowych jest podcień usytuowany w narożniku domu. Osłonięta prostopadłymi ścianami zaciszna nisza jest naturalną barierą dla opadów i wiatru. Wysuniętą połać dachu tworzącą zadaszenie podcienia zwykle wspiera słup lub filar, który jest również elementem dekoracyjnym elewacji.

Autor: Andrzej Szandomirski

Praktyczne wejście

Decydując się na projekt domu, w którym podcień jest wcięty w budynek, rezygnujemy z części powierzchni domu. Jednak zmniejszenie przestrzeni domu to nie tylko strata – zyskujemy w zamian korzystne rozwiązanie na przykład strefy wejścia. Strop podcienia tworzy wygodne zadaszenie – latem chroniące wejście przed nadmiarem promieni słonecznych, a zimą i w jesienne szarugi przed śniegiem i deszczem, dzięki czemu posadzka podestu wejściowego nie jest mokra ani śliska. Ściany wnęki dodatkowo chronią domowników i gości przed wiatrem oraz zacinającymi z boku opadami.

Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu szczególnie wtedy, gdy mamy małe dzieci – pod dachem można na przykład postawić wózek ze śpiącym dzieckiem. Gdy podcień wejściowy jest odpowiednio duży, poszerza mieszkalną i gospodarczą część domu. Można postawić tam ławkę, schować przed deszczem zabawki czy sprzęt sportowy.
Warto zdecydować się na podcień, gdy chcemy sobie zapewnić większą intymność w strefie wejścia, zaplanowane w podcieniu drzwi będą osłonięte przed widokiem z ulicy.

Taras jak salon, czyli taras zadaszony

Miejsca wypoczynku na zewnątrz domu mają dzisiaj coraz większą rangę. Przydomowy taras latem przejmuje funkcje mieszkalne – tu się odpoczywa, jada posiłki, coraz częściej też urządza letnie przyjęcia. Zadaszenie poprawia komfort użytkowania i poszerza możliwości wykorzystania tarasu – deszcz nie jest już przeszkodą.

Podcień stwarza również szansę na osłonę od wiatru i zapewnia większą intymność wypoczynku. Dobrze zabezpieczony od góry i z boków zadaszony taras staje się przedłużeniem salonu – można go urządzić tak jak pokój. Nienarażone na działanie słońca i deszczu meble w tarasowym podcieniu mogą stać nawet przez cały rok.

Autor: Tomasz Myśluk

Nowoczesna niszaNeutralny w stylu prostopadłościenny podcień wsparty na jednym słupie sprawdzi się zarówno w roli wejścia, jak i tarasu. Indywidualny charakter można mu nadać, dobierając materiały wykończeniowe i dodatki

Autor: Andrzej Szandomirski

W klimacie chaty W domach tradycyjnych podcień często przyjmuje formę rozbudowanego ganku wejściowego, który pełni również funkcję tarasu. O jego stylu w dużej mierze decydują wspierające go słupy drewniane lub z kamienia

WARTO WIEDZIEĆ

Podcień, to klucz do wygod?

Planując głębokość podcienia tarasowego, trzeba dobrze przemyśleć aranżację tarasu. Aby zmieścił się na nim wygodny stół dla ośmiu osób, minimalne wymiary tarasu powinny wynosić 340x500 cm, co daje powierzchnię 17 m2. W podcieniu o powierzchni ponad 20 m2 po ustawieniu stołu zostanie jeszcze trochę wolnego miejsca na leżak czy miejsce zabaw dla dzieci. Na powierzchni około 30 m2 można dodatkowo ustawić ogrodową huśtawkę, grill czy inne sprzęty. Gdy podcień jest płytki, można przedłużyć jego zadaszenie, montując praktyczną markizę.

Siła wykończenia domu podcieniowego

Przestrzeń podcienia to strefa pośrednia między wnętrzem a otoczeniem domu. Dlatego do jego wykończenia warto użyć materiałów, które dobrze czują się we wnętrzach, a także w krajobrazie. Sprawdzą się materiały zastosowane w pomieszczeniach przylegających bezpośrednio do podcienia – dzięki odpornym na wilgoć gatunkom drewna i efektownym płytkom ceramicznym można ułożyć taką samą posadzkę w salonie i na przylegającym tarasie. W strefie wejścia można ujednolicić posadzkę w przedsionku i na podeście, wybierając gres, klinkier czy kamień. Są nie tylko mrozoodporne, ale też łatwe do utrzymania w czystości. Reprezentacyjny charakter można też nadać podcieniowi, wykładając go kamieniem – najlepiej, jeśli będzie to granit, łupek czy zbity wapień.

Wyjątkowość podcienia wydobędzie również zastosowanie na jego ścianach innych materiałów niż te, które pojawiły się na pozostałych fragmentach elewacji. Dobrym rozwiązaniem będzie oblicowanie ścian drewnem. Ponieważ przestrzeń pod podcieniem jest zacieniona, warto doświetlić wnętrze przedsionka oknem lub pasem luksferów zamontowanych w bocznej ścianie czy też drzwiami z naświetlem.

Dlaczego wybór projektu domu energooszczędnego jest dużym wyzwaniem?

Projekt domu energooszczędnego powinien zaproponować taką formę domu, która zapobiegnie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Konkurs Remont Roku 2016 - galeria najciekawszych...

Prezentujemy 40 realizacji zgłoszonych do konkursu Remont Roku 2016, które wzbudziły największe...

Ile kosztuje budowa domu. Na czym można, a na...

Kto przed budową domu nie zadaje sobie pytania: ile to kosztuje? Koszt budowy domu w średnim standardzie to...

Prawo budowlane po zmianach wprowadzonych w...

Ustawa prawo budowlane reguluje wszelkie kwestie związane ze wszystkimi etapami budowy domu. Sprawdź, jak...

Gala wręczenia nagród w konkursie Remont Roku 2016

9 lutego na targach budowlanych BUDMA odbył się finał konkursu Remont Roku 2016. W trakcie gali wręczyliśmy...

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...