| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Dom, który na siebie zarobi - projekty domów z pokojami dla letników

Dom, który na siebie zarobi - projekty domów z pokojami dla letników

Standard dzisiaj budowanego domu-pensjonatu to kilka pokojów z łazienkami i wspólnym aneksem kuchennym. Jeżeli chcesz wynajmować pokoje letnikom, dobrą propozycją jest  położony na terenie działki domek letniskowy. Wybierając projekt domu z funkcją pensjonatu, sprawdź koniecznie, czy prywatna część domu została właściwie wydzielona.  

W turystycznych miejscowościach i na wsiach wynajem pokoi dla letników to dobre źródło dochodów dla mieszkańców. W ostatnich latach zmieniły się jednak standardy wypoczynku. Dzisiaj goście cenią sobie samodzielność – pokój przy rodzinie ze wspólną łazienką nie wystarcza. Gdy stworzymy im odpowiednie warunki, wrócą do nas w przyszłości.

Pokój z kuchnią i osobną łazienką

Kryterium oceny miejsca na urlop jest dzisiaj pokój z łazienką – czystą, nowocześnie wyposażoną, ze sprawnie działającą kanalizacją i z ciepłą wodą pod dostatkiem o każdej porze dnia i nocy. Jeśli program domu obejmuje pokoje z łazienkami, mile widziana jest kuchnia lub niewielki aneks kuchenny dla gości. Najwygodniejsze są apartamenty wczasowe, czyli samodzielne mieszkania, które oprócz sypialni i łazienki wyposażone są w pokój wypoczynkowy z aneksem kuchennym.

Standard dzisiaj budowanego domu-pensjonatu to kilka pokojów z łazienkami i wspólnym aneksem kuchennym, a oprócz tego jeden lub dwa apartamenty wczasowe. Każda z wypoczywających rodzin będzie miała wówczas zapewnioną swobodę i niezależność. Dobrą propozycją może być położony na terenie posesji domek letniskowy w całości wynajmowany gościom.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator U04 Wygodny dom dla około 7 osób. Na parterze są dwa pokoje, łazienka i aneks kuchenny, na poddaszu – niezależne mieszkanie.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator U08 Dom rekreacyjny dla około 8 osób. Dwa niezależne segmenty to idealny układ do wypoczynku dla dwóch czteroosobowych rodzin.

Więcej informacji o projektach domów:

Prywatna część domu

W gospodarstwie agroturystycznym wypoczynek gości stanowi tylko jeden z elementów życia domowników. Nie zapominajmy, że gospodarze prowadzą normalne życie rodzinne – mieszkają, wychowują dzieci, przyjmują swoich gości i przyjaciół. Z reguły też usługi dla gości są dla nich zajęciem dodatkowym.

Aby całość funkcjonowała sprawnie, gospodarze powinni zapewnić sobie przede wszystkim prywatność. Dobrym rozwiązaniem może być oddzielenie części prywatnej domu i gospodarzy od tej udostępnianej turystom. Do dyspozycji gości trzeba oddać pomieszczenia dodatkowe. Jeśli goście korzystają z wyżywienia przygotowywanego przez gospodarzy, konieczna będzie jadalnia, a na wieczór – pokój z kominkiem, salon lub świetlica.

Klimat i architektura domu - inne nad morzem i w górach

Zmęczony swoim codziennym otoczeniem mieszczuch nie wypocznie w apartamentowcu przypominającym jego miejskie mieszkanie lub biurowiec, w którym codziennie pracuje.

Zarówno przy budowaniu siedliska agroturystycznego, jak i pensjonatu w turystycznej miejscowości warto nadać im jakąś specyfikę – najlepiej poprzez powiązanie z tradycyjnymi dla danej miejscowości lub regionu zajęciami. Nad morzem sprawdzą się rozwiązania nawiązujące do rybackich siedlisk, na Mazurach i terenach nizinnych atrakcją może być układ przestrzenny posesji naśladujący formę tradycyjnej zagrody wiejskiej.

Warto też nawiązać do regionalnej architektury kształtem dachu, okien czy wejścia w formie ganku, podcienia lub werandy. Czasami neutralny w stylu budynek można podrasować jednym detalem lub ornamentem. Klimat miejsca oddadzą również naturalne materiały: kamień, cegła i drewno.

Przeczytaj dodatkowo:
Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...

Imitacja drewna, kamienia, cegły - czyli 15...

Czy cegła jest cegłą? Czy kamień naturalnym kamieniem? Czy trawnik jest żywy? Przedstawiamy 15 sprawdzonych...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Wycinka drzew. Kto może wyciąć drzewa i krzewy...

Wycinka drzew i krzewów przez osoby fizyczne jest możliwa bez konieczności uzyskiwania pozwolenia....

Konkurs Remont Roku 2016 - galeria najciekawszych...

Prezentujemy 40 realizacji zgłoszonych do konkursu Remont Roku 2016, które wzbudziły największe...

12 najpopularniejszych filmów murator.tv w 2016...

Telewizja Budowlana Muratora - murator.tv to ponad 100 godzin filmów poradnikowych. Zobacz i obejrzyj...