| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Dom, który na siebie zarobi - projekty domów z pokojami dla letników

Dom, który na siebie zarobi - projekty domów z pokojami dla letników

Standard dzisiaj budowanego domu-pensjonatu to kilka pokojów z łazienkami i wspólnym aneksem kuchennym. Jeżeli chcesz wynajmować pokoje letnikom, dobrą propozycją jest  położony na terenie działki domek letniskowy. Wybierając projekt domu z funkcją pensjonatu, sprawdź koniecznie, czy prywatna część domu została właściwie wydzielona.  

W turystycznych miejscowościach i na wsiach wynajem pokoi dla letników to dobre źródło dochodów dla mieszkańców. W ostatnich latach zmieniły się jednak standardy wypoczynku. Dzisiaj goście cenią sobie samodzielność – pokój przy rodzinie ze wspólną łazienką nie wystarcza. Gdy stworzymy im odpowiednie warunki, wrócą do nas w przyszłości.

Pokój z kuchnią i osobną łazienką

Kryterium oceny miejsca na urlop jest dzisiaj pokój z łazienką – czystą, nowocześnie wyposażoną, ze sprawnie działającą kanalizacją i z ciepłą wodą pod dostatkiem o każdej porze dnia i nocy. Jeśli program domu obejmuje pokoje z łazienkami, mile widziana jest kuchnia lub niewielki aneks kuchenny dla gości. Najwygodniejsze są apartamenty wczasowe, czyli samodzielne mieszkania, które oprócz sypialni i łazienki wyposażone są w pokój wypoczynkowy z aneksem kuchennym.

Standard dzisiaj budowanego domu-pensjonatu to kilka pokojów z łazienkami i wspólnym aneksem kuchennym, a oprócz tego jeden lub dwa apartamenty wczasowe. Każda z wypoczywających rodzin będzie miała wówczas zapewnioną swobodę i niezależność. Dobrą propozycją może być położony na terenie posesji domek letniskowy w całości wynajmowany gościom.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator U04 Wygodny dom dla około 7 osób. Na parterze są dwa pokoje, łazienka i aneks kuchenny, na poddaszu – niezależne mieszkanie.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator U08 Dom rekreacyjny dla około 8 osób. Dwa niezależne segmenty to idealny układ do wypoczynku dla dwóch czteroosobowych rodzin.

Więcej informacji o projektach domów:

Prywatna część domu

W gospodarstwie agroturystycznym wypoczynek gości stanowi tylko jeden z elementów życia domowników. Nie zapominajmy, że gospodarze prowadzą normalne życie rodzinne – mieszkają, wychowują dzieci, przyjmują swoich gości i przyjaciół. Z reguły też usługi dla gości są dla nich zajęciem dodatkowym.

Aby całość funkcjonowała sprawnie, gospodarze powinni zapewnić sobie przede wszystkim prywatność. Dobrym rozwiązaniem może być oddzielenie części prywatnej domu i gospodarzy od tej udostępnianej turystom. Do dyspozycji gości trzeba oddać pomieszczenia dodatkowe. Jeśli goście korzystają z wyżywienia przygotowywanego przez gospodarzy, konieczna będzie jadalnia, a na wieczór – pokój z kominkiem, salon lub świetlica.

Klimat i architektura domu - inne nad morzem i w górach

Zmęczony swoim codziennym otoczeniem mieszczuch nie wypocznie w apartamentowcu przypominającym jego miejskie mieszkanie lub biurowiec, w którym codziennie pracuje.

Zarówno przy budowaniu siedliska agroturystycznego, jak i pensjonatu w turystycznej miejscowości warto nadać im jakąś specyfikę – najlepiej poprzez powiązanie z tradycyjnymi dla danej miejscowości lub regionu zajęciami. Nad morzem sprawdzą się rozwiązania nawiązujące do rybackich siedlisk, na Mazurach i terenach nizinnych atrakcją może być układ przestrzenny posesji naśladujący formę tradycyjnej zagrody wiejskiej.

Warto też nawiązać do regionalnej architektury kształtem dachu, okien czy wejścia w formie ganku, podcienia lub werandy. Czasami neutralny w stylu budynek można podrasować jednym detalem lub ornamentem. Klimat miejsca oddadzą również naturalne materiały: kamień, cegła i drewno.

Domy energooszczędne. Kiedy ogrzewanie jest tańsze?

Wybierając projekt domu, pomyśl o jego eksploatacji. Aby w przyszłości mniej płacić za ogrzewanie,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom dla młodej rodziny – wygodny i przemyślany...

Jaki powinien być dom dla młodej rodziny o praktycznym podejściu do życia? Prosty, bez elementów,...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

12 najpopularniejszych filmów murator.tv w 2016...

Telewizja Budowlana Muratora - murator.tv to ponad 100 godzin filmów poradnikowych. Zobacz i obejrzyj...

Zmiany w projekcie - zmiana grubości ocieplenia,...

Dodatkowe ocieplenie, dodatkowe okna lub inny kąt nachylenia dachu, to typowe przykłady zmian w projekcie,...

Komfortowy dom dla dużej rodziny. Jak powinien...

Przemyślany, funkcjonalny - słowem komfortowy dom dla dużej rodziny. Dwa pokoje na parterze można...

Koniec z nieuczciwymi producentami. Nowelizacja...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) musi...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.