| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Dom, który na siebie zarobi - projekty domów z pokojami dla letników

Dom, który na siebie zarobi - projekty domów z pokojami dla letników

Standard dzisiaj budowanego domu-pensjonatu to kilka pokojów z łazienkami i wspólnym aneksem kuchennym. Jeżeli chcesz wynajmować pokoje letnikom, dobrą propozycją jest  położony na terenie działki domek letniskowy. Wybierając projekt domu z funkcją pensjonatu, sprawdź koniecznie, czy prywatna część domu została właściwie wydzielona.  

W turystycznych miejscowościach i na wsiach wynajem pokoi dla letników to dobre źródło dochodów dla mieszkańców. W ostatnich latach zmieniły się jednak standardy wypoczynku. Dzisiaj goście cenią sobie samodzielność – pokój przy rodzinie ze wspólną łazienką nie wystarcza. Gdy stworzymy im odpowiednie warunki, wrócą do nas w przyszłości.

Pokój z kuchnią i osobną łazienką

Kryterium oceny miejsca na urlop jest dzisiaj pokój z łazienką – czystą, nowocześnie wyposażoną, ze sprawnie działającą kanalizacją i z ciepłą wodą pod dostatkiem o każdej porze dnia i nocy. Jeśli program domu obejmuje pokoje z łazienkami, mile widziana jest kuchnia lub niewielki aneks kuchenny dla gości. Najwygodniejsze są apartamenty wczasowe, czyli samodzielne mieszkania, które oprócz sypialni i łazienki wyposażone są w pokój wypoczynkowy z aneksem kuchennym.

Standard dzisiaj budowanego domu-pensjonatu to kilka pokojów z łazienkami i wspólnym aneksem kuchennym, a oprócz tego jeden lub dwa apartamenty wczasowe. Każda z wypoczywających rodzin będzie miała wówczas zapewnioną swobodę i niezależność. Dobrą propozycją może być położony na terenie posesji domek letniskowy w całości wynajmowany gościom.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator U04 Wygodny dom dla około 7 osób. Na parterze są dwa pokoje, łazienka i aneks kuchenny, na poddaszu – niezależne mieszkanie.

Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Projekt domu Murator U08 Dom rekreacyjny dla około 8 osób. Dwa niezależne segmenty to idealny układ do wypoczynku dla dwóch czteroosobowych rodzin.

Więcej informacji o projektach domów:

Prywatna część domu

W gospodarstwie agroturystycznym wypoczynek gości stanowi tylko jeden z elementów życia domowników. Nie zapominajmy, że gospodarze prowadzą normalne życie rodzinne – mieszkają, wychowują dzieci, przyjmują swoich gości i przyjaciół. Z reguły też usługi dla gości są dla nich zajęciem dodatkowym.

Aby całość funkcjonowała sprawnie, gospodarze powinni zapewnić sobie przede wszystkim prywatność. Dobrym rozwiązaniem może być oddzielenie części prywatnej domu i gospodarzy od tej udostępnianej turystom. Do dyspozycji gości trzeba oddać pomieszczenia dodatkowe. Jeśli goście korzystają z wyżywienia przygotowywanego przez gospodarzy, konieczna będzie jadalnia, a na wieczór – pokój z kominkiem, salon lub świetlica.

Klimat i architektura domu - inne nad morzem i w górach

Zmęczony swoim codziennym otoczeniem mieszczuch nie wypocznie w apartamentowcu przypominającym jego miejskie mieszkanie lub biurowiec, w którym codziennie pracuje.

Zarówno przy budowaniu siedliska agroturystycznego, jak i pensjonatu w turystycznej miejscowości warto nadać im jakąś specyfikę – najlepiej poprzez powiązanie z tradycyjnymi dla danej miejscowości lub regionu zajęciami. Nad morzem sprawdzą się rozwiązania nawiązujące do rybackich siedlisk, na Mazurach i terenach nizinnych atrakcją może być układ przestrzenny posesji naśladujący formę tradycyjnej zagrody wiejskiej.

Warto też nawiązać do regionalnej architektury kształtem dachu, okien czy wejścia w formie ganku, podcienia lub werandy. Czasami neutralny w stylu budynek można podrasować jednym detalem lub ornamentem. Klimat miejsca oddadzą również naturalne materiały: kamień, cegła i drewno.

Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy Dach

Zanim wybierzemy pokrycie dachowe, lepiej pojeździć po okolicy i popatrzeć na inne dachy niż decydować o...

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Planujesz budowę małego i taniego domu? Sprawdź...

Wybór projektu to pierwszy krok do rozpoczęcia budowy wymarzonego domu. Jak znaleźć odpowiedni projekt...

Zaczynamy budowę. Niezbędnik inwestora...

Wszystko, co musisz wiedzieć przed pierwszym wbiciem łopaty, a także podczas pierwszego etapu budowy.

Czy Twój wykonawca też pracuje na czarno? 80...

Branża budowlana jest w kryzysie nie tylko z powodu stanu gospodarki, ale także poziomu wykonawstwa....

Remont domu. Jak urządzić łazienkę w zupełnie...

Robiąc remont domu - adaptując poddasze czy piwnicę na cele mieszkalne, warto zrobić tam łazienkę. Można ją...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.