Dom, który na siebie zarobi - projekty domów z pokojami dla letników

2010-11-02 9:39

Standard dzisiaj budowanego domu-pensjonatu to kilka pokojów z łazienkami i wspólnym aneksem kuchennym. Jeżeli chcesz wynajmować pokoje letnikom, dobrą propozycją jest  położony na terenie działki domek letniskowy. Wybierając projekt domu z funkcją pensjonatu, sprawdź koniecznie, czy prywatna część domu została właściwie wydzielona.  

Projekt U05 Budynek mieszkalny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt U05 Budynek mieszkalny (agroturystyczny, całoroczny), arch. Katarzyna Słupeczańska

W turystycznych miejscowościach i na wsiach wynajem pokoi dla letników to dobre źródło dochodów dla mieszkańców. W ostatnich latach zmieniły się jednak standardy wypoczynku. Dzisiaj goście cenią sobie samodzielność – pokój przy rodzinie ze wspólną łazienką nie wystarcza. Gdy stworzymy im odpowiednie warunki, wrócą do nas w przyszłości.

Pokój z kuchnią i osobną łazienką

Kryterium oceny miejsca na urlop jest dzisiaj pokój z łazienką – czystą, nowocześnie wyposażoną, ze sprawnie działającą kanalizacją i z ciepłą wodą pod dostatkiem o każdej porze dnia i nocy. Jeśli program domu obejmuje pokoje z łazienkami, mile widziana jest kuchnia lub niewielki aneks kuchenny dla gości. Najwygodniejsze są apartamenty wczasowe, czyli samodzielne mieszkania, które oprócz sypialni i łazienki wyposażone są w pokój wypoczynkowy z aneksem kuchennym.

Standard dzisiaj budowanego domu-pensjonatu to kilka pokojów z łazienkami i wspólnym aneksem kuchennym, a oprócz tego jeden lub dwa apartamenty wczasowe. Każda z wypoczywających rodzin będzie miała wówczas zapewnioną swobodę i niezależność. Dobrą propozycją może być położony na terenie posesji domek letniskowy w całości wynajmowany gościom.

GALERIA: zobacz projekty budynków agroturystycznych 

Prywatna część domu

W gospodarstwie agroturystycznym wypoczynek gości stanowi tylko jeden z elementów życia domowników. Nie zapominajmy, że gospodarze prowadzą normalne życie rodzinne – mieszkają, wychowują dzieci, przyjmują swoich gości i przyjaciół. Z reguły też usługi dla gości są dla nich zajęciem dodatkowym.

Aby całość funkcjonowała sprawnie, gospodarze powinni zapewnić sobie przede wszystkim prywatność. Dobrym rozwiązaniem może być oddzielenie części prywatnej domu i gospodarzy od tej udostępnianej turystom. Do dyspozycji gości trzeba oddać pomieszczenia dodatkowe. Jeśli goście korzystają z wyżywienia przygotowywanego przez gospodarzy, konieczna będzie jadalnia, a na wieczór – pokój z kominkiem, salon lub świetlica.

Klimat i architektura domu - inne nad morzem i w górach

Zmęczony swoim codziennym otoczeniem mieszczuch nie wypocznie w apartamentowcu przypominającym jego miejskie mieszkanie lub biurowiec, w którym codziennie pracuje.

Zarówno przy budowaniu siedliska agroturystycznego, jak i pensjonatu w turystycznej miejscowości warto nadać im jakąś specyfikę – najlepiej poprzez powiązanie z tradycyjnymi dla danej miejscowości lub regionu zajęciami. Nad morzem sprawdzą się rozwiązania nawiązujące do rybackich siedlisk, na Mazurach i terenach nizinnych atrakcją może być układ przestrzenny posesji naśladujący formę tradycyjnej zagrody wiejskiej.

Warto też nawiązać do regionalnej architektury kształtem dachu, okien czy wejścia w formie ganku, podcienia lub werandy. Czasami neutralny w stylu budynek można podrasować jednym detalem lub ornamentem. Klimat miejsca oddadzą również naturalne materiały: kamień, cegła i drewno.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.