| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Schody prefabrykowane: montaż i cena schodów

Schody prefabrykowane: montaż i cena schodów

Budowa bardziej skomplikowanych schodów betonowych może kosztować nawet do 5 tys. zł. Cena schodów prefabrykowanych ustalana jest zwykle indywidualnie, chociaż koszt bardziej skomplikowanych konstrukcji kształtuje się na podobnym poziomie. Montaż schodów prefabrykowanych jest jednak znacznie szybszy.

Koszt schodów - czy do wyceny jest potrzebny szczegółowy projekt?

Do przygotowania wstępnej wyceny schodów wystarczy ogólny projekt budynku. Nie trzeba nawet umawiać się z doradcami firmowymi osobiście, można wysłać zapytanie drogą mailową. Większość producentów ma na swoich stronach internetowych stosowne formularze, w które wpisuje się wysokość kondygnacji, planowaną szerokość biegu schodowego i wymiary stopni oraz ewentualne informacje dodatkowe, takie jak kształt biegu i sposób jego wykończenia. W ten sposób możemy dowiedzieć się, jaka będzie cena schodów prefabrykowanych. 

Po rozpatrzeniu ofert należy umówić się z doradcą technicznym wybranej firmy. Wtedy potrzebny już będzie szczegółowy projekt schodów, a jeśli takiego nie mamy – to właśnie jest dobry moment na zamówienie go u producenta.

Zobacz także: Schody prefabrykowane - gdy marzy ci się nietypowy kształt schodów

Doradca techniczny - co powinien sprawdzić?

Doradca na podstawie projektu ustali poprawność przygotowania fundamentu i ewentualnie sposób adaptacji szczegółów konstrukcyjnych (zbrojenia, przygotowania stropu i ścian pod ewentualne spoczniki), spyta o planowany sposób wykończenia stopni (od tego zależy ich wysokość), a także doradzi optymalny harmonogram prac.

Powinien też sprawdzić możliwość dojazdu ciężkiego sprzętu na działkę oraz zaplanować miejsce pracy dźwigu, a w przypadku zamawiania kilku biegów schodowych – miejsce ich składowania. Warto przy tym uprzedzić go o ewentualnych niespodziankach pogodowych – niektóre suche i równe tereny po deszczu stają się na kilka dni nieprzejezdne.

Ostatecznym etapem jest dokonanie przez doradcę dokładnych pomiarów miejsca, gdzie będzie montaż schodów. Ze względu na wymaganą precyzję nie powinno się tego robić samodzielnie, poza tym przy okazji może się okazać, że coś trzeba poprawić lub wzmocnić jeszcze przed montażem – fachowcowi łatwiej wszystko ocenić.

Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy schody mają mają nieregularny kształt i są wstawiane w ciasnej klatce schodowej. Wówczas ich konstrukcja musi pasować praktycznie co do centymetra. Warto o tym pamiętać, jeśli dom składa się z kilku kondygnacji, a każda z nich ma skomplikowaną klatkę schodową.

Wszystkie biegi schodów razem czy osobno - jak zamawiać?

Zamiast ułatwiać sobie prace hurtowym zamawianiem kilku biegów schodowych, które potem mogą nie pasować – lepiej rozłożyć zamówienie na raty. Wprawdzie dwu- lub trzykrotna wizyta doradcy oznacza opóźnienie zakończenia budowy, ale przynajmniej pozwoli uniknąć przykrych (i kosztownych) niespodzianek.

Miejsce montażu schodów - jak przygotować?

Miejsce montażu schodów musi być przed przyjazdem przygotowane – gotowy powinien być fundament, a najczęściej także strop i ściany konstrukcyjne klatki schodowej. Dotyczy to również miejsca oparcia górnej powierzchni schodów – w stropie musi być odpowiednie wcięcie albo wystający wspornik.

Jeżeli schody mają pośrednie spoczniki, to w ścianach przylegających do nich pozostawia się otwory zwieńczone nadprożami. Podczas montażu schodów wsuwa się w nie wsporniki spocznika i zamurowuje otwory.

Szczegółowy zakres prac przygotowawczych zależy od konstrukcji i technologii wykonania budynku, kształtu ewentualnej klatki schodowej i oczywiście od rodzaju schodów. Dokładnych informacji powinien zatem udzielić przyjeżdżający na pomiary doradca techniczny.

Przeczytaj dodatkowo:
Schody gotowe. Jak je kupować?

Schody gotowe można kupić w sklepie budowlanym i samodzielnie zmontować w domu, najczęściej z modułów....

Schody strychowe - wysoka izolacyjność termiczna,...

Rynek schodów strychowych mocno się rozwinął. Te najnowsze i najcieplejsze łączą wygodę użytkowania z...

Łączenie podłóg. Jak łączyć ze sobą różne rodzaje...

Podstawową zasadą łączenia podłóg jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji. Miejsce łączenia...

Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych...

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być...

Stopnie z kompozytu. Tworzywo sztuczne jako...

Schody zewnętrzne z nietypowego materiału, jakim jest kompozyt i o industrialnym rodowodzie zostały...