| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Podkłady pod różne podłogi

Podkłady pod różne podłogi

Zanim będziemy się cieszyć piękną podłogą, musimy wykonać pod posadzką solidną podbudowę. Odpowiednio dobrany podkład podłogowy będzie gwarancją trwałej i równej podłogi.

Najlepszy podkład...

Trwałość podłogi zależy przede wszystkim od wykończenia posadzki oraz od podkładu, na jakim zostanie ona ułożona. Do wyboru mamy podkłady tradycyjne, tak zwane wylewki (inaczej jastrychy, szlichty) lub podkłady suche – wykonywane ze specjalnych płyt gipsowo-włóknowych, gipsowo-kartonowych wzmocnionych włóknem szklanym, cementowych, płyt OSOSB, wiórowych lub desek. Podkład podłogowy powinien być przede wszystkim wytrzymały i trwały – aby nie popękał wskutek działania tzw. cieżaru użytkowego oddziałującego miejscowo na podłoże. Ponadto ważne jest, aby był równy – wówczas nie będzie powodował pękania i wypaczania się materiału wykończeniowego podłogi. Nie powinien być również wilgotny. Jest to szczególnie istotne, gdy zamierzamy na nim ułożyć deski lub panele podłogowe. Wilgotna wylewka może powodować wypaczanie się takiej podłogi. Dopuszczalna wilgotność podkładu, na którym będzie ułożona posadzka drewniana, to 2% dla podkładu cementowego (1,8% z ogrzewaniem podłogowym) i 0,5% dla podkładu anhydrytowego (z ogrzewaniem podłogowym – 0,3%).
Sposób wykonywania podkładów podłogowych jest uzależniony od konstrukcji podłoża.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Podkład zespolony...

Jest połączony bezpośrednio z oczyszczonym, nośnym i niechłonnym podłożem. Przed wylaniem podkładu podłoże wymaga także zagruntowania. Jego sposób dobiera się według zaleceń producenta podkładu. Na podłoża chłonne stosuje się emulsje gruntujące, zapobiegające odciąganiu wody z podkładu i tworzeniu się na jego powierzchni pęcherzy powietrznych. W celu zwiększenia przyczepności podłoża używa się specjalnych mas gruntujących. Niektóre podkłady wymagają także nałożenia masy kontaktowej. Minimalna grubość podkładu zespolonego wynosi około 2,5 cm.

...i na warstwie oddzielającej

Taki podkład wykonuje się na podłożu słabym i chłonnym. Podkład układa się na warstwie oddzielającej zrobionej zwykle z folii polietylenowej grubości 20 mm. Pełni ona jednocześnie funkcję izolacji przeciwwilgociowej. Grubość podkładu powinna wynosić co najmniej 2,5-3 cm. Jest ona uzależniona od materiału, z którego podkład będzie wykonany, oraz obciążeń, na jakie będzie narażony. Podkłady zespolone i na warstwie oddzielającej robi się w zasadzie tylko w nieogrzewanych garażach lub piwnicach.

Podkład pływający

Podłoga na gruncie. Podkład układa się na betonowej płycie konstrukcyjnej pokrytej izolacją przeciwwilgociową z papy lub folii wywiniętej na ściany na wysokość co najmniej 10 cm. Następnie układa się warstwę styropianu lub twardą wełnę mineralną grubości przynajmniej 5 cm, która będzie stanowiła izolację termiczną podłogi. Na tak przygotowanym podłożu układa się podkład. Powinien on mieć grubość 3-4 cm i być zazbrojony siatką stalową lub z tworzywa sztucznego. Gdy wykonuje się grubszą wylewkę (około 7 cm), wówczas nie trzeba jej zbroić. Powierzchnię podkładu przekraczającą 25 m² należy podzielić dylatacjami.
Dylatacje powinny także oddzielać podkład od ścian. Gdy warstwa izolacji cieplnej jest ułożona pod betonową płytą konstrukcyjną podłogi, podkład układa się na izolacji przeciwwilgociowej. Powinien mieć on 3,5-4 cm grubości. Zbrojenie nie jest w tym wypadku wymagane.

Podkład na stropie w pomieszczeniach mieszkalnych powinien mieć nie więcej niż 7 cm grubości. Zanim przystąpi się do jego wykonania, należy oczyścić strop, zaizolować go warstwą twardej wełny mineralnej lub styropianu (w tym wypadku będzie ona pełniła funkcję izolacji akustycznej), zrobić obwodowe szczeliny dylatacyjne oddzielające podkład od ścian ze styropianu lub specjalnej pianki, a następnie na całej powierzchni izolacji ułożyć folię budowlaną z około 20-centymetrowymi zakładkami wywiniętymi na ściany. Na tak zabezpieczonej powierzchni wykonuje się podkład. Powinien on mieć przynajmniej 3,5-4 cm i byc wzmocniony siatką zbrojeniową. Można z niej zrezygnować przy grubszym podkładzie (około 7 cm). Można też zastosować specjalne masy podkładowe zawierające np. mikrowłókna, których nie trzeba zbroić. Takiego wzmacniania nie wymagają również podkłady anhydrytowe.

Podkład pod ogrzewanie podłogowe powinien składać się z dwóch warstw i mieć od 5 do 7,5 cm grubości w przypadku ogrzewania elektrycznego (pierwsza warstwa 2-3,5-centymetrowa, na której układa się przewody, i na niej druga – 3-4-centymetrowa) oraz 6,5 cm dla ogrzewania wodnego (co najmniej 2,5 cm podkładu ponad elementami grzejnymi). Podkład wykonuje się na warstwie ocieplenia minimum 3,5 cm (8 cm w przypadku podłogi na gruncie) przykrytej izolacją przeciwwilgociową, najlepiej folią aluminiową, która pełni dodatkowo funkcję ekranu odbijającego ciepło (podłoga na gruncie wymaga izolacji przeciwwilgociowej także pod izolacją cieplną). Na podłogach z ogrzewaniem podłogowym zwykle układa się podkłady cementowe lub anhydrytowe. W tym przypadku również należy wykonać dylatacje przy krawędziach ścian. Przed ułożeniem posadzki podkład powinien być dobrze wysuszony. Ogrzewanie podłogowe można uruchomić po 21 dniach od wykonania podkładu cementowego i siedmiu dniach od ułożenia podkładu anhydrytowego.

Podkład na podłodze na gruncie

Podkład pływający na stropie

Podkłady podłogowe: dopasuj wylewkę do pomieszczenia

Wybór podkładu podłogowego zależy od warunków, w jakich będzie eksploatowana podłoga....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak dobrać odpowiednią grubość podkładu...

Grubość wylewki może być bardzo różna i wahać się od kilku milimetrów do kilku...

Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Stopnice i balustrady ze stali. Schody stalowe...

Schody stalowe są wciąż w modzie. Ich lekkie konstrukcje pasują do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz. Poznaj...

Stopnie z kompozytu. Tworzywo sztuczne jako...

Schody zewnętrzne z nietypowego materiału, jakim jest kompozyt i o industrialnym rodowodzie zostały...