| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Nowoczesne tynki gliniane: na jakie ściany?

Nowoczesne tynki gliniane: na jakie ściany?

Glina to materiał trochę zapomniany, mimo że stosowany w budownictwie od kilku tysięcy lat.  Tymczasem nowoczesne tynki gliniane dają nieograniczone możliwości: można dzięki nim uzyskać nie tylko modne ostatnio chropowate, nierówne ściany, ale również idealnie gładkie.

Tynki gliniane – ich materiałem wiążącym jest glina. Mają wiele zalet: są paroprzepuszczalne, odporne na pleśnie i grzyby domowe. Dzięki dużej masie dobrze akumulują ciepło. Pochłaniają je, gdy w pomieszczeniu jest wysoka temperatura, i oddają, gdy robi się chłodniej.

Przeczytaj koniecznie:

Tynki gliniane potrafią tłumić dźwięki. Mają także zdolność pochłaniania nieprzyjemnych zapachów – na przykład dymu tytoniowego. Jednak najważniejszą cechą tynków glinianych jest to, że w każdej chwili można je usunąć na mokro ze ściany i po ponownym rozrobieniu ułożyć w innym miejscu. Grubość tynku glinianego zwykle wynosi około 2-3 cm.

Kiedyś do tynków glinianych dodawano naturalne włókna: sieczkę, sierść zwierzęcą lub trzcinę. Wzmacniały one tynk, ale powodowały często jego korozję biologiczną, objawiającą się nalotami pleśni i nieprzyjemnym zapachem. Teraz są dostępne gotowe, fabrycznie przygotowywane mieszanki tynkarskie, pozbawione tych wad. Można składować je przez nieograniczony czas, a jeśli nawet zamokną w workach, to po wysuszeniu w dalszym ciągu nadają się do użytku. Lepiej jest stosować takie gotowe produkty, zamiast samemu wykonywać zaprawę, ponieważ nie każde złoże gliny nadaje się do wykorzystania i często glina niepewnego pochodzenia, wysychając, nie osiąga wymaganej wytrzymałości.

Dlaczego warto zastosować tynki gliniane?

  • Nie starzeją się. Tynki gliniane są produktem szczególnym, można je składować przez czas nieograniczony, a nawet jeśli zamokną w workach, to po wysuszeniu w dalszym ciągu nadają się do użytku.
  • Akumulują ciepło. Znaczny ciężar tynku glinianego (1 m2 tynku grubości 1 cm waży ponad 17 kg) nie musi być wadą. Dzięki temu dobrze akumuluje ciepło: gromadzi je i gdy nagle się ochłodzi, powoli oddaje.
  • Izolują dźwięki. Także dzięki ciężarowi tynk gliniany pochłania dźwięki, a jeśli dodatkowo ma swobodnie ukształtowaną, nierówną fakturę, to na jego powierzchni będą one rozpraszane.
  • Można uzyskać dowolny wygląd ściany. Produkowane obecnie tynki z gliny mają różne uziarnienie, co pozwala uzyskać ciekawe faktury: od wyraźnych i chropowatych (gruboziarniste - średnica ziaren kruszywa około 2 mm) po delikatne i gładkie (drobnoziarniste - średnica ziaren około 0,6 mm).
  • W każdej chwili można zmienić ich wygląd. Choć trudno to sobie wyobrazić, fakturę tynków glinianych można zmienić nawet po wielu latach od jego ułożenia. Wystarczy je zmoczyć i nadać im nową fakturę.
  • Można je zdjąć i ułożyć od nowa. Tynki gliniane jako jedyne można skuć, zarobić z wodą i nałożyć jeszcze raz.

Na jakie ściany układać tynki gliniane?

Tynki gliniane można układać niemal na wszystkich powszechnie stosowanych materiałach do wznoszenia ścian. Podłoże musi być mocne, ze względu na ciężar tynków. Można je zatem układać na cegłach i pustakach ceramicznych, betonie zwykłym i komórkowym, a także na materiałach wykończeniowych: tynkach wapiennych i cementowych czy wodoodpornych płytach gipsowo-kartonowych. Tynki gliniane układa się na siatkach podtynkowych z juty lub trzciny, czyli na materiałach całkowicie naturalnych.

Wiecznie ładne tynki zewnętrze, czyli jak dbać o elewację

Zastanawiasz się, jake prace uwzględnić w remoncie domu? Oprócz czynności wykończeniowych i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Ogrzewanie podłogowe – Sander System Alu. Montaż...

Wodne ogrzewanie podłogowe zapewnia użytkownikom wyjątkowy komfort oraz niskie koszty eksploatacji. Planując...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Jak dobrać odpowiednią grubość podkładu...

Grubość wylewki może być bardzo różna i wahać się od kilku milimetrów do kilku...

Szklany szyk. Balustrady ze szkła

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie...

Jak łączyć różne posadzki, żeby ich powierzchnie...

Aby posadzkę ceramiczną i posadzkę drewnianą lub jakiekolwiek inne dwie posadzki połączyć na jednym poziomie,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.