Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Z czego zrobić ściany działowe na poddaszu i od czego zależy ich ustawienie

Z czego zrobić ściany działowe na poddaszu i od czego zależy ich ustawienie

Rodzaj i układ ścian działowych na poddaszu zależy od specyfiki stropu i więźby dachowej. Ściany działowe na poddaszu muszą być zaplanowane przez projektanta. Z nim także należy konsultować wszelkie decyzje związane ze zmianą układu ścian, czy materiałów, z których mają być wykonane. Dzieląc poddasze powinno się brać pod uwagę możliwości konstrukcyjne stropu. Sprawdź, czy na poddaszu można wykonać ciężkie ściany działowe murowane czy jedynie lekkie ściany działowe szkieletowe.

Wśród budujących panuje przekonanie, że modyfikacje projektu wymagają konsultacji z konstruktorem tylko wtedy, kiedy dotyczą elementów nośnych (np. ścian nośnych), a przy podziale wnętrza domu panuje całkowita dowolność. Nie do końca jest to prawdą.

Rzeczywiście, ściany działowe nie przenoszą obciążeń konstrukcyjnych, ale swoim ciężarem oddziałują na podłoże. Na parterze nie ma to znaczenia, ale na poddaszu podłożem jest strop, który w zależności od przyłożonego obciążenia zmienia swój układ statyczny.

Z czego można zrobić ściany na poddaszu

Planując ściany działowe na poddaszu mamy do wyboru są dwa typy konstrukcji – przegrody murowane i przegrody szkieletowe.

Ciężkie ściany murowane wznosi się jeszcze na etapie stanu surowego budynku z bloczków betonowych, silikatowych, keramzytobetonowych lub pustaków ceramicznych o grubości od 6,5 do 18 cm. Ponieważ ściany działowe murowane stanowią niemałe obciążenie dla stropu, ich bezpieczne usytuowanie musi określić projektant.

Ściany szkieletowe są lekkie, zbudowane ze stalowego (rzadziej z drewnianego) rusztu obłożonego obustronnie płytami gipsowo-kartonowymi, gipsowo-włóknowymi lub drewnopochodnymi. Wypełnienie stanowi wełna mineralna. Ściany działowe szkieletowe wykonuje się na etapie wykończeniowym, po zakończeniu prac mokrych wewnątrz budynku.

Ściany działowe szkieletowe są niezastąpione podczas adaptacji czy remontu poddasza. Ściany szkieletowe można stawiać na dowolnym typie stropu bez obaw o jego nośność, a dzięki temu, że nie wymagają prac mokrych, budowa szybko się posuwa i pozostaje po niej mniejszy bałagan. Szybkość i wygoda montażu to również mniejszy też dyskomfort dla mieszkańców.

Kiedy stawiać ściany działowe na poddaszu

Ściany działowe murowane na poddaszu wznosi się na etapie stanu surowego budynku, często jeszcze zanim położy się dach. Ściany działowe szkieletowe stawia się podczas wykańczania pomieszczeń, przed montowaniem okładziny na skosach poddasza.

Jak rodzaj stropu wpływa na ustawienie ścian działowych

To, czy ściana działowa może bez obaw stanąć w dowolnym miejscu stropu, czy też trzeba zawczasu zaprojektować w nim odpowiednie wzmocnienia, zależy przede wszystkim od jej ciężaru – lekkie ściany działowe szkieletowe można stawiać wszędzie, ściany działowe murowane często muruje się tylko w ściśle określonych, stabilnych miejscach.

Najbardziej uniwersalne są stropy z płyt kanałowych, stropy z płyt sprężonych oraz stropy monolityczne, zarówno wykonywane na budowie, jak i stropy typu filigran. Żelbetowa płyta stropu ma na całej powierzchni porównywalną wytrzymałość, można zatem obciążać ją liniowo w dowolnym miejscu, wzdłuż, w poprzek i ukośnie. Na stropach monolitycznych ściana działowe murowana może stanąć w dowolnym kierunku w każdym miejscu stropu. Ściana działowa szkieletowa również może stanąć w dowolnym miejscu stropu.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Ściany działowe murowane i ściany działowe szkieletowe na stropie monolitycznym

Przeczytaj dodatkowo:
Jakie grzejniki zamontować na poddaszu?

Rodzaj grzejników, jaki zastosujemy w pomieszczeniach na poddaszu w dużej mierze zależeć będzie od...

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu? Projekt...

Adaptacja poddasza na pomieszczenie mieszkalne to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z...

Małe mieszkanie na poddaszu. METAMORFOZA WNĘTRZA,...

Małe mieszkanie w starej kamienicy rozbudowano o poddasze. Dziś ma ono przestronny dwukondygnacyjny salon z...

Okna do dachów płaskich, czyli słonecznie w domu...

Okna montowane w dachu płaskim to doskonałe doświetlenie ostatniej kondygnacji, ale także sposób na...

Jakie okna połaciowe zamontować, aby...

Odpowiednie doświetlenie poddasza pozwoli na jego swobodne użytkowanie. Należy pamiętać, aby montować okna o...

Sucha zabudowa na poddaszu. Zobacz jak w prosty...

Systemy suchej zabudowy z płyt gipsowo-włóknowych sprawdzają się jako wykończenie poddasza, ściany...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.