| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Ocieplenie ścian domu kostki. Sprawdź, ile zapłacisz za kompleksową termomodernizację

Ocieplenie ścian domu kostki. Sprawdź, ile zapłacisz za kompleksową termomodernizację

Planujesz ocieplenie domu? Dowiedz się, ile zapłacisz za kompleksową termomodernizację typowego domu kostki z lat 70. o powierzchni użytkowej około 150 mkw. Firma Termo Organika przygotowała dwa warianty wyceny - ekonomiczny i energooszczędny.

Docieplenie domu kostki z lat 70.

Dom z lat 70. po modernizacji instalacji c.o. i wymianie okien wymaga docieplenia. Powierzchnia elewacji takiej typowej kostki wraz z wnękami loggii to około 290 mkw. Po termomodernizacji ściany zewnętrzne mają odpowiadać obecnym standardom i mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,25 W/(m2.K).

Inwestor postawił jednak warunek – ocieplenie nie może być grubsze niż 15 cm. Nie chce, by okna znalazły się zbyt głęboko względem elewacji ani by powierzchnia loggii została zbytnio ograniczona. Aby dobrać styropian, który spełni te wymagania, trzeba w obliczeniach uwzględnić opór cieplny ściany. Ma ona grubości 40 cm i jest wymurowana z bloczków z betonu komórkowego (24 cm). Od zewnątrz osłaniają je cegły dziurawki (12 cm). Między murem konstrukcyjnym a ścianą osłonową jest szczelina powietrzna szerokości 4 cm. Firma Termo Organika zaproponowała dwa rozwiązania.

Rozwiązanie ekonomiczne (wariant I)

Tańszą opcją jest system ociepleń Optimum z płytami styropianowymi Dalmatyńczyk Plus Fasada. Po dociepleniu ściany osiągną U = 0,023 W/(m2.K). Płyty te mają proste krawędzie, charakteryzują się współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda λ = 0,042 W/(m.K). Elewację wykańcza gotowy do użycia tynk akrylowy z fakturą baranka. W skład systemu wchodzą kleje do styropianu (TO-KS do przyklejenia płyt  i TO-KU do wykonywania warstwy zbrojonej), a także siatka zbrojąca TO-S145 i grunt sczepny.

Kleje do styropianu przygotowuje się z suchej mieszanki i wody dodanej w odpowiedniej proporcji. Zaprawę układa się na płytach styropianowych obwodowo (pasek oddalony od krawędzi około 5 cm) i dodatkowo trzy-sześć placków na powierzchni. Po dociśnięciu płyt do podłoża zaprawa powinna pokrywać co najmniej 60% powierzchni płyty. Na płyty nakłada się klej, w który wtapia się siatkę zbrojącą, robiąc 10-centymetrowe zakłady. Na tę warstwę nanosi się grunt sczepny zalecany przed układaniem tynków cienkowarstwowych.

Rozwiązanie energooszczędne (wariant II)

Pozwoli na uzyskanie cieplejszej ściany. Zaproponowano system ociepleń Maximum z płytami Termonium Plus Fasada, dzięki którym docieplone ściany osiągną U = 0,017 W/(m2.K). Płyty te są produkowane z surowca zawierającego grafit, mają szary kolor i bardzo niski (korzystny) współczynnik lambda λ = 0,031 W/(m.K). W systemie tym jest inna wyprawa elewacyjna – gotowy do użycia tynk silikonowy. Ma on dużą odporność na działanie czynników biologicznych i promieniowanie UV, dzięki czemu nie blaknie. Do przyklejania płyt i robienia warstwy zbrojącej używa się tego samego kleju uniwersalnego TO-KU, a w warstwę zbrojoną wkleja się siatkę o większej gramaturze, a więc mocniejszą – TO-S170.

Wariant I za 21 588 zł

Płyty styropianowe Dalmatyńczyk Plus Fasada grubości 15 cm – 5002 zł
Klej do styropianu TO-KS – 624 zł
Klej uniwersalny do styropianu TO-KU – 793 zł
Siatka zbrojąca TO-S145 – 854 zł
Grunt sczepny TO-GS – 380 zł
Tynk akrylowy baranek 1,5 mm – 2435 zł
Koszt netto materiałów – 10 088 zł
Orientacyjny koszt netto robocizny – 11 500 zł
Koszt ocieplenia 290 m2 ścian systemem Termo Organika – 21 588 zł

Wariant II za 26 311 zł

Płyty styropianowe Termonium Plus Fasada grubości 15 cm – 7830 zł
Klej uniwersalny do przyklejania styropianu i zatapiania siatki TO-KU – 1586 zł
Siatka zbrojąca TO-S170 – 970 zł
Grunt sczepny TO-GS – 380 zł
Tynk silikonowy baranek 1,5 mm – 4045 zł
Koszt netto materiałów – 14 811 zł
Orientacyjny koszt netto robocizny – 11 500 zł
Koszt ocieplenia 290 m2 ścian systemem Termo Organika – 26 311 zł

Jak zrobić podłogę na gruncie? Konstrukcja i izolacja podłogi

To prosta i szybka technologia budowy podłogi parteru lub piwnicy. Ma ona być trwała, mocna, ciepła...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ekspert odpowiada na wszelkie pytania na temat...

System ocieplania pianką poliuretanową na dobre zadomowił się na polskim rynku. Pianka PUR to materiał ciepły...

Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Ile ciepła traci budynek? Jak to obliczyć?

Z punktu widzenia obliczania zapotrzebowania na energię do ogrzewania, czyli strat ciepła, ważne są trzy...

Ocieplenie domu styropianem - GALERIA krok po...

Zobacz, jak wykonać ocieplenie domu krok po kroku. Ocieplenie styropianem bez błędów potrzebuje...

Izolacje natryskowe z pianki PUR

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed ociepleniem domu. Dowiedz się, jak wybrać materiał do termomodernizacji....

Ocieplanie domu i energooszczędność - sprawdź, co...

Termomodernizacja domu związana jest z szeregiem prac. Najbardziej jednak kojarzona jest z ociepleniem domu...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.