| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Fundamenty betonowe. Ściany fundamentowe monolityczne

Fundamenty betonowe. Ściany fundamentowe monolityczne

Monolityczne ściany fundamantowe wykonuje się z betonu klasy C12/15, C16/20 lub C20/25 (dawniej B15, B20 lub B25). Beton można zamówić w wytwórni lub przygotować na placu budowy. Ściany fundamantowe betonowe są stabilne, trwałe, szczelne i mają równe powierzchnie, które łatwo izolować. Wymagają jednak pracochłonnego ustawienia desowania albo gotowego systemu szalunków.

Autor: Andrzej T. Papliński

Problemem przy wznoszeniu fundamentów monolitycznych jest konieczność robienia deskowania. Dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie stalowych szalunków

Ściany fundamentowe monolityczne

Ściana monolityczna, czyli wylewana z betonu. Beton, zwłaszcza zbrojony, jest bardzo mocny, wytrzymuje obciążenia ściskające i rozciągające, jest też odporny na wilgoć. Dzięki temu ściany fundamantowe betonowe są stabilne, trwałe, szczelne i mają równe powierzchnie, które łatwo izolować. Wymagają jednak pracochłonnego ustawienia desowania albo gotowego systemu szalunków. Wykonanie fundamentu bezpośrednio w wykopie wąskoprzestrzennym może być niebezpieczne, ponieważ w trakcie prac grunt mógłby się osunąć i połączyć z betonem, poważnie osłabiając wytrzymałość fundamentu. Ściany monolityczne mogą być betonowe lub żelbetowe.

Do budowy ścian monolitycznych powinno się stosować beton klasy C12/15, C16/20 lub C20/25 (dawniej B15, B20 lub B25). Można zamówić go w wytwórni lub przygotować na placu budowy, to drugie rozwiązanie jest bardziej czasochłonne i ryzykowne, gdyż mieszanka betonowa do wykonania ścian monolitycznych musi mieć odpowiednią klasę wytrzymałości. Alternatywą jest też zrobienie fundamentów z droższego betonu wodoszczelnego, który ma mniejszą nasiąkliwość.

Zawsze przed układaniem betonu deskowanie należy zwilżyć wodą (jeśli jest ono z desek) lub specjalnym preparatem zapobiegającym przyklejeniu betonu do deskowania (gdy używa się gotowych blatów ze sklejki). Żeby beton się nie rozwarstwiał, powinien być zrzucany z odpowiedniej wysokości. Im jest rzadszy, tym musi być ona mniejsza. Gdy ma konsystencję ciekłą, powinien być zrzucany z wysokości nie większej niż 50 cm.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Budowa monolitycznej ściany fundamentowej

Problemem przy wznoszeniu fundamentów monolitycznych jest konieczność robienia deskowania. Zajmuje to dużo czasu i wymaga sporej ilości drewna, dlatego korzystniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie deskowania systemowego wielokrotnego użytku. Deskowanie można rozebrać najszybciej po dwóch dniach, lecz tylko wtedy, gdy temperatura nie spada poniżej 15°C. W niskiej temperaturze wiązanie betonu możne trwać nawet 12 dni.

W domach jednorodzinnych obciążenia nie są zbyt duże, dlatego z reguły wykonuje się ściany fundamentowe betonowe, a nie ściany fundamentowe żelbetowe (ze zbrojeniem zaprojektowanym przez konstruktora). Pionowych ścian fundamentowych z betonu raczej się nie zbroi. Jedynie w ich górnej części układa się zbrojenie wieńczące z czterech prętów średnicy 6 mm i zamkniętych strzemion. Zbroi się przede wszystkim ściany piwnic, aby zwiększyć ich wytrzymałość na obciążenie boczne od parcia gruntu.

Przeczytaj dodatkowo:
Bloczki fundamentowe z keramzytu. Poznaj ich...

Czy bloczki fundamentowe muszą być wyłącznie z betonu? Okazuje się, że nie jest to jedyna dostępna na rynku...

Geotechnik na budowie. Badanie gruntu

Zanim rozpoczniesz budowę warto zlecić badania gruntu wykwalifikowanemu geotechnikowi. Opinia geotechniczna...

ABC budowy domu

Jak zbudować nowoczesny dom - solidny, ciepły i komfortowy dla mieszkańców? Odpowiedź znajdziesz w...

Izolacja posadzki na gruncie. Czy warto...

Wykonywanie posadzki na gruncie dotyczy większości domów jednorodzinnych. Bardzo ważna jest jej...

Hydroizolacja fundamentów. Jak wybrać papę...

Jednym z powszechnie stosowanych materiałów do hydroizolacyji fundamentów jest papa bitumiczna....