| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Badania gruntów. Czego dowiemy się z badań geologicznych?

Badania gruntów. Czego dowiemy się z badań geologicznych?

Kupujący działkę przeznaczoną pod budowę domu, powinni już na etapie jej wyboru i zakupu zbadać teren, by wiedzieć, czy grunt nadaje się do bezpośredniego posadowienia na nim budynku. Przeprowadzenie badania gruntów przez geologa lub geotechnika pozwoli na przykład na ocenę poziomu wód gruntowych i określi kategorię gruntu. Dzięki takim informacjom projektant dobierze odpowiedni rodzaj fundamentów i ilość zbrojenia.

Czego dowiemy się z badań geologicznych

Przeprowadzenie badań geologicznych gruntów na działce pozwoli nam uzyskać informację o istotnych dla poprawnego i niezagrażającego konstrukcji budynku zagadnieniach związanych z poziomem wód gruntowych i ich agresywnością, określi kategorię gruntu oraz określi jego właściwości fizykomechaniczne.

Poziom wód gruntowych

Dzięki badaniom gruntu będziemy wiedzieli, jaki jest poziom wód gruntowych. Kiedy nie zagraża fundamentom, w ogóle nie musimy się nim przejmować, ale jeżeli okaże się, że wody gruntowe są zbyt płytko, lepiej wiedzieć o tym wcześniej.

Agresywność wody

Gdy zwierciadło wód gruntowych jest zbyt płytko, geolodzy pobiorą próbki do analizy laboratoryjnej w celu określenia agresywności wody na beton i stal. Dzięki takiej informacji projektant może dobrać odpowiedni rodzaj betonu na fundamenty.

Kategoria gruntu

W badaniach geologicznych oznaczona zostanie kategoria gruntu. Jest to bardzo istotna informacja, gdyż w zależności od rodzaju gruntu posadowienie fundamentów musi przebiegać ze zwróceniem uwagi na inne szczegóły ich wykonania.
W przypadku gdy budowa domu przebiega na terenie starego składowiska odpadów lub wyrobiska żwirowni, zbadane będzie, na jakiej głębokości znajdują się grunty rodzime i w jakim są stanie.

Właściwości fizykomechaniczne gruntu

Równie ważne jak rozpoznanie rodzaju gruntu jest określenie jego właściwości fizykomechanicznych, gdyż mogą one być utrudnieniem podczas wykonywanych robót ziemnych.

Podstawowym zjawiskiem, z którym często spotykamy się w praktyce, jest upłynnianie się gruntów pod wpływem drgań (tiksotropia). Praktycznie większość piasków drobnych występujących poniżej zwierciadła wody wykazuje tę cechę. W takiej sytuacji nie można robić wykopów pod fundamenty w obecności wody, gdyż spowoduje to osypywanie się gruntu do wykopu i rozluźnienie piasków pod posadzką naszego domu.

W gruntach spoistych może dochodzić do wysadzinowości. Zjawisko to polega na podnoszeniu się gruntu na skutek zamarzania w nim wody i jest dość niebezpieczne dla budynku, który w cyklach rocznych podnosi się i osiada, co skutkuje pękaniem ścian i posadzek. Ze względu na to głębokość fundamentu musi być większa od głębokości przemarzania w danym rejonie.

Zjawiska zboczowe - dom na skarpie

Procesami geologicznymi, które należy wziąć pod uwagę (poinformuje nas o tym geolog) są zjawiska zboczowe, z którymi będziemy mieli do czynienia, gdy dom będzie budowany w okolicy skarpy lub na jej szczycie. Wiąże się to z koniecznością policzenia stateczności skarpy oraz często wydatkami na jej wzmocnienie.

Autor: Geodrill

W trakcie badań geologicznych w narożnikach domu wierci się otwory o głębokości od 3 do 5 m, w zależności od ilości kondygnacji i podpiwniczenia domu. Pobiera się próbki gruntu z każdej warstwy geotechnicznej. Badania laboratoryjnego wymagają te, które są trudne do rozpoznania organoleptycznego

Przeczytaj dodatkowo:
Izolacja posadzki na gruncie. Czy warto...

Wykonywanie posadzki na gruncie dotyczy większości domów jednorodzinnych. Bardzo ważna jest jej...

Alternatywa dla ław i ścian fundamentowych....

Alternatywą dla tradycyjnych fundamentów jest płyta fundamentowa. Czy warto dla niej zrezygnować z ław...

Hydroizolacja fundamentów. Wykonywanie izolacji...

Błędy popełnione podczas wykonywania izolacji przeciwwilgociowej mogą mieć w przyszłości opłakane skutki....

Geotechnik na budowie. Badanie gruntu

Zanim rozpoczniesz budowę warto zlecić badania gruntu wykwalifikowanemu geotechnikowi. Opinia geotechniczna...

Dlaczego styropian grafitowy to najlepszy sposób...

Styropian grafitowy jest jednoznacznie kojarzony z budownictwem energooszczędnym i pasywnym. Ale właściwa...

Hydroizolacja fundamentów. Jak wybrać papę...

Jednym z powszechnie stosowanych materiałów do hydroizolacyji fundamentów jest papa bitumiczna....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.